Країни Північної Європи
Північна Європа становить приклад позитивної інтеграції економіки країн з різним рівнем ринковості і соціальної орієнтації. Як не дивно, повідомлень про господарство цих країн у нашій літературі вкрай мало. У підручниках із світової економіки вони теж обходяться мовчанням. Причина цього бачиться в тім, що економіки цих країн сполучають у собі риси соціалізму і ринку і тому становлять не дуже вигідний обєкт аналізу для прихильників суто ринкових моделей економіки. Так само обходиться мовчанкою економіка Куби, Північної Кореї, Білорусі, Китай досліджується тільки у розрізі впровадження в ньому капіталістичних форм економіки.
Автори пишуть про те, що нині чітко виділилися появи економічних і соціальних проблем на Півночі Європи. Їх досить багато, а ступінь гостроти уже вказує на те, що і Скандинавські держави не створили досконалих форм організації економіки. Не випадкове звертання Н. С. Плевако до кризи шведської моделі, а А.Р. Тер-Саркісова - до проблем норвезької економіки. З іншого боку, країни Північної Європи відчувають вплив мегафакторів, що стимулюються глобалізацією, які є нині головним діючим процесом епохи. Інформацію про країни Північної Європи можна відшукати в основному в російських журналах «Мировая економика и международные отношения» (МЭиМО). Інтерес Росії до цих країн викликаний багатовекторними зв'язками з ними в різних напрямках, довгостроковим співробітництвом у сфері екології, транспорту, військового потенціалу, спільністю умов і шляхів розвитку країн Північної Європи і власних північних районів (Карелія, Крайня Північ і ін.)
Глобалізація, як відомо, вимагає відкритості економіки, але далеко не всі країни Північної Європи готові відкрити навстіж двері цьому монстру, що стирає всі розходження між країнами. У Росії для цього є свої причини. Вони обумовлені технологічною відсталістю. У Фінляндії, Швеції і Норвегії вони більше визначаються характером і формою їх інтеграції з Європейським союзом [21].
У всякому разі, у цих країн є багато спільного, що може об'єднати їх зусилля по закріпленню місця, гідного для кожної північної держави, на світовому ринку товарів і послуг.
Нині чітко намічається тенденція трансформації національних ринків північноєвропейських країн у ринок єдиного північного субрегіону. Неминучість цього процесу означає удосконалювання інтеграційних форм економічних зв'язків між країнами Північної Європи.
Наявність таких проблем і відсутність у достатній мірі літератури з цього приводу, а також закритість самих країн обумовлює актуальність проблеми вивчення їх господарства в контексті загальної світової економіки.
Досвід цих країн міг би стати повчальним для багатьох інших регіонів, а моделі їх економік – прикладом можливості відтворення особливого типу економічної системи із сильною соціальною орієнтацією.
Усе сказане визначає, чому об'єктом нашої роботи обрані країни Північної Європи.
Предмет дослідження – роль північноєвропейських країн у світовому господарстві.
Мета дослідження – визначення національної ідентичності північноєвропейських країн, особливостей їх господарства і моделей організації економік, аналіз зовнішньоекономічної діяльності, господарських проблем і перспектив.
Завданнями дослідження покладемо наступні:
- дати загальну характеристику господарствам країн Північної Європи;
- визначити інтеграційні моделі їх взаємодії зі світовим господарством;
- позначити проблеми розвитку північних країн і шляхи подолання перешкод на цьому шляху;
- охарактеризувати напрямки зовнішньоекономічної діяльності.
До країн Північної Європи відносяться: Данія, Швеція, Норвегія, Фінляндія, Бельгія, Нідерланди, Великобританія, Ісландія, частина Німеччини. У нашій роботі ми розглянемо господарство континентальних північноєвропейських країн.
- Загальна характеристика країн Північної Європи
- Геополітика країн Північної Європи
- Інтеграційні процеси в Північному регіоні
- Торгові відносини України з країнами Північної Європи
Інші цікаві матеріали
Земельний кадастр та аналіз використання земель на території
Земельна реформа – є складовою
частиною загальнодержавного курсу економічної реформи, здійснюваної в Україні у
зв’язку з переходом економіки держави до ринкових відносин. Земельна реформа –
це комплекс правових, е ...
Рекреаційна географія
Поступово охоплюючи всі сфери людської життєдіяльності
рекреація і туризм стають невід'ємною складовою сучасного життя. В усьому світі
вони перетворилися на вагомий і визнаний чинник економічного розвитку.
«Мультиплікац ...
Особливості розвитку продуктивних сил Болгарії
Україна є постсоціалістичною державою
для якої характерні ряд специфічних особливостей розвитку відмінних від інших
країн світу. Тому узагальнення досвіду розвитку господарства інших
постсоціалістичних країн є важливим ...