Земельний кадастр і аналіз проекту використання земель Космацької сільської ради Богородчанського району Івано-Франків
Серед найважливіших проблем сьогодні особливе місце посідає проблема економічного використання, збереження і відтворення природних ресурсів.
А серед природних комплексів особливе місце має земля. Прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 року Конституція України визначає, що земля є національним багатством українського народу (ст. 14, с.7) і нинішні демографічні перетворення в суспільстві спрямовані на зміну форм власності на землю і їх рівномірний розвиток, охорону прав власників землі і землекористувачів, організацію раціонального використання землі, це обумовлює проблеми дослідження змісту, форми принципів і порядку ведення змісту, форми принципів і порядку ведення державного земельного кадастру для забезпечення сільських, селищних, міських, районних, обласних Рад, зацікавлених підприємств, установ, організацій, і громадян відомостями про землю з метою організації її раціонального використання та охорони, реформування земельних відносин, землеустрою, обґрунтування розмірів плати за землю.
Подальший розвиток сільського господарства у значній мірі залежить від рівня використання земельних ресурсів у всіх районах країни. Адже в певний період часу в результаті нераціонального землекористування було втрачено більшу частину продуктивних земель території України, що далі і продовжується.
Головною проблемою є постійне зменшення вмісту гумусу, який відіграє провідну роль у формуванні цінних агрономічних властивостей ґрунту, забезпеченні рослин поживними речовинами.
Такий катастрофічний стан наших земель вимагає невідкладних науково обґрунтованих заходів спрямованих на підвищення родючості ґрунтів та отримання екологічно чистих продуктів харчування.
Демографічні перетворення в Україні започаткували реформування виробничих відносин по шляху переходу до ринкової економіки, яка є сьогодні економічним базисом всіх розвинутих країн світу.
Досвід показує, що перехід до ринкової економіки забезпечується радикальною зміною форм власності на засоби виробництва насамперед у напрямі забезпечення пріоритету приватної власності.
Вибір форм господарювання належить селянам. І мабуть, неправомірно нехтувати їх волею, а потрібно всіляко її враховувати при вирішенні організаційно господарських питань.
Через відсутність належної координації контролю з боку державних органів за ходом реформи, несвоєчасне вирішення ряду організаційних і правових питань реформування земельних відносин, реалізація земельної реформи темпи залишилися незадовільними.
Виходячи з цього Верховна Рада України 13 березня 1992 року прийняла постанову “Про прискорення земельної реформи та приватизацію землі”.
Важливим етапом в реалізації земельної реформи став Указ Президента України “Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки” від 3 грудня 1999 року.
Функціонування і реформування земельних відносин в Україні з метою організації використання і охорони земель вимагає чіткої системи і точності вихідних даних державного земельного кадастру, який містить необхідні відомості і документи про правовий режим земель, їх розподіл серед власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, за категоріями земель, про якісну характеристику і народногосподарську цінність земель.
З набуттям статусу суверенної незалежної держави та керуючись Конституцією, як Основним законом України, наша держава іде шляхом здійснення економічних реформ, серед яких важливе значення має земельна реформа. Завданням цієї реформи, згідно постанови Верховної Ради Української РСР “Про земельну реформу”, прийнятій 18 грудня 1990 року, є перерозподіл земель з одночасним наданням їх у володіння громадянам, постійне користування сільськогосподарським підприємствам та організаціям з метою створення умов для рівноправного розвитку різних форм господарювання на землі, формування багатоукладної економіки, раціонального використання та охорони земель.
Здійснення земельної реформи відбувається з врахуванням регіональних особливостей земельних відносин. Протягом останніх років в Україні здійснюються заходи щодо створення умов для переходу до ринку. Можна констатувати той факт, що земля поступово набуває чітких ознак. характерних для ринкових відносин, як у правовому так і в економічному аспекті.
Земля - це основне джерело матеріального благополуччя. Як у приватному так і в громадському секторі інформація про землю є основою для прийняття рішень, пов’язаних з розвитком ринкових відносин при залученні інвестицій. Органи державної виконавчої влади і місцевого самоврядування, а також громадяни повинні мати можливість користуватись необхідною інформацією державного земельного кадастру для вирішення завдань і прийняття рішень щодо раціонального використання земельних ресурсів.
Для висвітлення цих питань розроблено дипломний проект на тему: “Земельний кадастр і аналіз проекту використання земель Космацької сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області”, в якому необхідно висвітлити і проаналізувати ведення державного земельного кадастру та використання земель на території Космацької сільської ради.
Для ознайомлення із Космацькою сільською радою наводиться коротка її характеристика: місце розташування, кліматичні та ґрунтові умови, тощо.
Існуючий стан ведення державного земельного кадастру включає питання:
а) Кадастрове зонування, яке включає в себе місце розташування обмежень щодо використання земель; меж кадастрових зон та кварталів; меж оціночних районів та зон; кадастрових номерів.
б) Бонітування ґрунтів – це порівняльна оцінка якості ґрунтів за їх основними природними властивостями, які мають сталий характер та суттєво впливають на урожайність сільськогосподарських культур.
в) Економічна оцінка земель – це оцінка землі як природного ресурсу і засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві, та як просторового базису в суспільному виробництві за показниками, що характеризують продуктивність земель, ефективність їх використання та дохідність з одиниці площі.
г) Грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі в залежно від призначення та порядку проведення – може бути нормативною та експертною.
д) Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель і складається з двох частин:
1. Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю, на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.
2. Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
з) Облік кількості земель, відображає відомості які характеризують кожну земельну ділянку за площею та складом угідь.
т) Облік якості земель, відображає відомості, які характеризують земельні угіддя за природними властивостями та набутими властивостями, що впливають на їх родючість, а також за ступенем забрудненості ґрунтів.
Реформування земельних відносин – це основна складова курсу економічної реформи при переході економіки держави до ринкових відносин. Основним завданням реформування земельних відносин є впровадження різних форм власності на землю, перерозподіл земель та створення умов для їх рівноправного розвитку. У цьому розділі дається оцінка здійснення земельної реформи. Опрацьовуються основні законодавчі акти і інформативні документи пов’язані із земельною реформою. Одним із яких став Указ Президента України від 3 грудня 1999р. №1529 “ Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки”, на основі якого і за дорученням Кабінету Міністрів України від 22.12.1999р. №26601/1, Державний Комітет України по земельних ресурсах прийняв Наказ від 30.12.1999р. №130 “Про затвердження рекомендацій щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки”. Цим наказом затверджено рекомендації щодо: спрощення процедури виходу членів КСП із складу господарств з належними їм земельними частками (паями); визначення вартості землевпорядних робіт при реформуванні КСП; виділення єдиним масивом земельних ділянок групі власників земельних ділянок (паїв); створення поблизу населених пунктів із земель запасу та резервного фонду громадських пасовищ; розширення особистих підсобних господарств за рахунок земельних часток (паїв) без створення юридичної особи.
Вихід цих рекомендацій дозволив зняти ряд проблем та напругу при проведені земельної реформи на місцях. Питання аналізу використання земель недержавних сільськогосподарських підприємств пов’язано з вирішенням завдань організації раціонального використання земель, які випливають з потреб земельної реформи, відбувається шляхом формування нових землеволодінь та землекористувань, але уже відповідно до нових форм власності на землю і господарювання на ній, що забезпечить необхідний рівень ефективності використання та охорони земель.
В дипломному проекті розкрито перспективи використання земель Космацької сільської ради, організацію використання сільськогосподарських угідь та організацію сівозмін на території господарств. Наведені показники проекту, висвітлені питання охорони навколишнього середовища, охорони праці та життєдіяльності працівників, дані висновки і пропозиції. Виконано планово-картографічний матеріал, на якому показано: стан існуючого використання земель; індексний кадастровий план, схема поділу земель на земельні частки (паї), черговий кадастровий план, проект використання земель.
Також використовується, проект роздержавлення і приватизації земель Космацької сільської ради, який був розроблений в 1994 році, але в зв’язку із зміною площ під роздержавлення і приватизації із резервним фондом виникла необхідність коректури проекту роздержавлення.
При коректурі проекту роздержавлення і приватизації використано проект, що розроблений 1994 році та матеріали ґрунтового обстеження і якісної характеристики земель, та інші земельні облікові документи. Коректування проекту приведено на основі договору з Івано-Франківським обласним управлінням земельних ресурсів №1-96 від 19.01.96 р.
А також, матеріали технічної документації по складанню схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) розроблена на виконання Указу Президента України від 08 серпня 1995 року №720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам, організаціям", постанови Кабінету Міністрів України від 12 лютого 1996 року №187 "Про стан реформування земельних відносин" та Указу Президента України від 03 грудня 1999 року №1529/99 "Про невідкладні заходи щодо прискореного реформування аграрного сектору економіки" на основі діючих методичних рекомендацій та інструкцій Державного комітету по земельних ресурсах України та Академії аграрних наук України.
Підставою для складання схеми поділу земель колективної власності є рішення сесії Космацької сільської ради від 29 лютого 2000 року, технічне завдання на виконання робіт, затверджене обласним управлінням земельних ресурсів та договір №14-2000 від 13 листопада 2000 року з обласним управлінням земельних ресурсів.
Дані по землевпорядним вишукуванням, які були задані для проведення 20 червня 1985 року. Де вони були проведені з метою визначення заходів по підвищенню продуктивності і раціональному використанні всіх земельних угідь господарства «Верховина» та встановлення відповідності існуючої організації території, і перспективи її розвитку. Вишукування були проведені в липні-серпні 1986 року методом комплексного обстеження угідь господарства з визначенням рекомендації по їх покращення.
- Огляд літератури
- Загальні відомості і складові частини земельного кадастру.
- Сучасні методичні положення земельного кадастру і використання земель (методика проведення реєстрації земель, бонітування грунтів, економічної і грошової оцінки земель, автоматизація земельного када
- Характеристика об’єкту проектування
- Природно – кліматичні умови (рельєф, клімат, грунти, рослинний покрив).
- Існуючий стан організації ведення земельного кадастру
- Кадастрове зонування.
- Кадастрові зйомки.
- Реєстрація землі та нерухомості.
- Облік кількості і якості земель.
- Бонітування ґрунтів.
- Оцінка здійснення земельної реформи.
- Аналіз ефективності вирощування сільськогосподарських культур.
- Визначення урожайності культур і обсягів виробництва сільськогосподарської продукції.
- Поголів’я і продуктивність тварин.
- Екологічна придатність земель для вирощування сільськогосподарських культур
- Охорона природи
- Охорона праці
- Економіка, організація і планування робіт
Інші цікаві матеріали
Фізико-географічна характеристика Івано-Франківської
Україну
часто називають квітучим краєм. Це – земля, де знання, досвід людей і їх любов
до природи можуть творити чудеса, тому дбайливе ставлення до природи мусить
бути невід’ємною рисою характеру кожної молодої людини.
...
Розміщення продуктивних сил Кіровоградської області
Розміщення
продуктивних сил - динамічний стан, що характеризує
розподіл продуктивних сил за територією відповідно до природних, економічних,
соціальних умов і факторів, який визначається особливостями територіального
п ...
Рекогностування полігонометричних ходів
Рекогностування полігонометричних ходів — це
уточнення проекту ходів на місцевості і остаточний вибір місць закладання
пунктів.
При рекогностуванні перевіряють взаємну видимість
між пунктами і якщо вона відсутня, зді ...