Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Характеристика Нової Зеландії

Нова Зеландія - найкрасивіша країна світу. Цей дивовижний оазис райського життя розташований в південно-західній частині Тихого океану, на двох чудових островах - Південному та Північному, розділених протокою Кука, а також дрібних островах Чатем, Антиподів, Кермаден, Кемпбелл, Кука, Ніуе, Токелау та інші.

Більше 75% території Нової Зеландії знаходиться на 200 метрів вище рівня моря. Близько 220-ти гірських вершин країни мають висоту вище 2300 метрів. На схилах гір налічується близько 360 льодовиків. Новозеландські Альпи, висотою до 4 км. (Пік Кука) проходять з півночі на південь по всій довжині Південного Острови (1000 км.) І половині довжини Північного (700 км.). На захід Альп тягнеться волога зона з великим (до 3000 мм. На рік) кількістю опадів. У південно-західній частині о. Південний гори спускаються до океану у вигляді мальовничих фіордів.

Завдяки особливим геологічним і географічним умовам у Новій Зеландії багато річок і озер. Більшість річок короткі (менше 50 км), беруть початок у горах і швидко спускаються до рівнин, де уповільнюють свою течію. Уаїкато - найбільша річка країни протяжністю 425 км. У країні також протікає 33 річки протяжністю більше 100 км і 6 річок протяжністю від 51 до 95 км.

У Новій Зеландії 3 280 озер. Найбільше озеро країни - Таупо (площа 616 км ²), найбільш глибоке озеро - Уаікаремоана (глибина - 256 метрів) Більшість озер Північного острова утворені в результаті вулканічної діяльності, а більшість озер Південного острова утворені льодовикової активністю.

Нова Зеландія - наймолодша країна на землі - останній великий острів, який був виявлений мореплавцями. Більше вісімдесяти мільйонів років тому в ході геологічної катастрофи шматочок суші, який незабаром отримає ім'я Нова Зеландія, відколовся від величезного континенту Гондвана. На десятки мільйонів років він залишався поза часом в самотній і пронизливою ізоляції від людей і всього іншого світу. Взагалі країна має багату й чарівну історію, відображаючи і європейська спадщина, і спадщина племен.

Близько тисячі років тому острова Нової Зеландії стали заселяти люди Тихого океану - «люди землі» Маорі. Вони знайшли цю землю, визначивши курс по зірках, - побачили величезні, оповиті серпанком, хмари і назвали острови «Аотеароа» - Землею довгого білого хмари. Це були перші люди, що ступили на берег Нової Зеландії - до них це була земля незвіданих лісів, гір і пустельних пляжів. Найгучнішим звуком була пісня птиці, свист вітру, плескіт хвилі і луна що впав каменю.

Саме полінезійського моряку Купе і його дружині приписується відкриття Нової Зеландії приблизно в 800 році н.е. Близько 1350 року почалось велике переселення людей з батьківщини Купе, які, слідуючи його інструкціями попливли в Новій Зеландії, де вони в кінцевому підсумку витіснили корінних жителів або змішалися з ними. Їх культура, що розвивалася протягом кількох століть без жодного впливу ззовні, була ієрархічної та «кровожерливої».

У 1642 році голландський мореплавець Абель Тасман проплив уздовж західного узбережжя Нової Зеландії; але перша ж його спроба висадиться на землю призвела до того, що частина матросів його команди було вбито і з'їдені. У 1769 році капітан Джеймс Кук здійснив подорож навколо двох основних островів на своєму кораблі «Endeavour». Перший контакт з маорі спровокував військовий конфлікт, але Кук захоплений сміливістю і духом маорі і усвідомлюючи потенціал цієї великої землі приєднав її до земель Великобританії до того, як почав свою подорож до Австралії.

Коли британці почали колонізацію Нової Зеландії, вона розглядалася як придаток Австралії з видобутку морських котиків і китів, крім того з 1839 по 1841 рік країна навіть перебувала під управлінням Нового Південного Уельсу. Однак подальше розселення європейців погіршило відносини колонізаторів (пакеха) і корінних жителів островів (маорі). У 1840 році було підписано Угоду Вайтанги, за яким маорі поступалися свій суверенітет Великобританії в обмін на захист і гарантію володіння своїми землями. Але відносини між маорі і пакеха розпалювалися (маорі були стурбовані явищем пакеха, а пакеха грубо порушували права маорі, передбачені в угоді). У 1860 році між ними почалася війна, яка тривала більше десятиліття. І хоча не було оголошення про закінчення війни, формально пакеха здобули перемогу.

До кінця 19 століття, ситуація трохи нормалізувалася. Відкриття золотих родовищ і розквіт скотарства поліпшили загальну економічну ситуацію і зробили Нову Зеландію самодостатньою і впевненою в собі країною. Репутацію Нової Зеландії поліпшило і проведення реформ у соціальній сфері, які стосувалися жіночого виборчого права, профспілок, охорони дитинства та охорони здоров'я.

Нова Зеландія отримала статус домініону Британської Імперії в 1907 році, а автономію в 1931, а проте, незалежність країна отримала тільки в 1947 році. Економічна ситуація продовжувала поліпшуватися до економічного спаду в 1980-х рр., Коли безробіття в країні досягла критичного рівня. В даний час економіка стабілізувалася, завдяки великим обсягам експорту. На міжнародній арені, позиція Нової Зеландії в середині 1980-х рр. покращилася, завдяки її анти-ядерної політики, хоча це і означало охолодження відносин з США і Францією, яка проводила в Тихому океані ядерні випробування.

Населення маорі зараз збільшується швидше ніж пакеха, і відродження культури маорі надає сильно вплив на новозеландське суспільство. Одним з найбільш важливих аспектів цього були зусилля, зроблені для інтеграції маорі і пакеха. Проте всі спроби уряду врегулювати питання, пов'язані з фінансовими репараціями, які сплачуються замість земель, втрачених маорі не увінчалися успіхом; ці питання досі залишаються відкритими на політичному порядку.

В даний час Нова Зеландія є однією з найперспективніших країн і займає 1-е місце за привабливістю життя в 21 столітті за рейтингом Американського Географічного товариства, випереджаючи такі країни, як Австралія, Канада, Швейцарія, Норвегія, США.

Також Нова Зеландія володіє міцною конкурентоспроможною економікою. Провідним сектором новозеландської економіки є сільське господарство. Країна є одним з найбільших постачальників вовни у світі, і на її частку припадає одна четверта частина світової торгівлі молочними продуктами. Іншими найважливішими статтями експорту є яловичина, риба, деревина та вироби з неї, продукція садівництва. Більшість імпортованих товарів - нафта і нафтопродукти, цукор, одяг та електронні товари. У Новій Зеландії широко розвинена гідроенергетика, а також використання інших природних джерел електроенергії.

Туризм в Новій Зеландії в даний час є найбільшою галуззю, що приносить країні іноземну валюту. Визнаючи прекрасні можливості для успішного розвитку бізнесу, що існують в Новій Зеландії, все більше закордонних компаній інвестують свої капітали в комерційний сектор країни.

Географічна ізольованість країни, щодо маленьке населення і невелика кількість підприємств важкої промисловості забезпечує Нової Зеландії найвищий рівень екологічної чистоти в світі з розвинених країн. Нова Зеландія отримала репутацію світового лідера у питаннях охорони та відновлення природи.

Природа, має бути, прагнула створити Нову Зеландію найкрасивішій країною світу. Всі існуючі земні форми химерно з'єдналися в Новій Зеландії - кожен новий крок відкриває дивовижні пейзажі, що змінюються з непередбачуваною швидкістю - спекотні сонячні дні і м'які ночі влітку, хрусткий сніг взимку, а кольори весни й осені нагадують майстерний барвистий гобелен.

Мальовничі гейзери і чарівні фіорди, діючі і згаслі вулкани і чисті звивисті ріки, стародавні густі ліси і скелясті бухти, чудові льодовики і м'які пляжі золотого піску, безкрайні родючі рівнини і дике скелясте узбережжя, сучасні міста в стилі Ар-деко і таємничі печери, пронизливі гори і неосяжний океан, грандіозні водоспади і береги річок з бахромою з папоротей, щедрі виноградники і кристальні гірські і кратерного озера, прозорі струмки і грязьові джерела - все це пишність знаходиться в Новій Зеландії.

Нова Зеландія - останнє місце на землі, де можна побачити тварин і рослини, які давно припинили своє існування: пишні папороті, чудові дикі квіти, вікові дерева, ліси каурі, безкрилі птахи ківі, гігантські равлики вета, а також рептилії з рисами динозавра туатара, є прямими нащадками дикої природи доісторичного періоду.

На островах Нової Зеландії ніколи не було великих хижаків і змій, тому там змогла вижити невелика нелітаючий птах ківі, яка стала символом цієї країни.

Чарівна столиця Веллінгтон дарує воістину чарівний відпочинок з масою найрізноманітніших розваг, серед яких найбільш популярні рафтинг, каякінг, уотер-баг, джетбоатінг, кайтинг і спелео-давінгу в печерах. Його архітектурний вигляд сучасний. Хоча є цікаві споруди, переважно з дерева, пов'язані з 19-20 ст., Наприклад, будівля парламенту круглої форми, яке нагадує бджолине гніздо або ж дерев'яний палац уряду.

У місті Веллінгтон є студія Weta Digital. Напевно любителі кіно знають, що саме тут створюються найсильніші спецефекти для фільмів, багато з яких отримали Оскар. Так само в столиці є чудовий зоопарк, красиві церкви, приголомшливий ботанічний сад.

Нова Зеландія - це не тільки нескінченна берегова лінія і збудливий шелест пальм, а й тисячі стежок для трекінгу, безліч захоплюючих маршрутів для велоподорожей та чудові умови для альпінізму.

Всього 20 годин польоту на білосніжному лайнері - і опиняєшся серед дивовижних льодовиків західного узбережжя Південного острова, печери Вайтомо, а також гейзерів і гарячих джерел геотермальних районів центральної частини Північного острова Нової Зеландії.

У районі міста Роторуа діють більш сотні туристичних комплексів з грязелікарнями і мінеральними гарячими джерелами, якими можна насолоджуватися в будь-який час.

Любителям гірських лиж в Новій Зеландії пропонуються унікальні захоплюючі дух траси. Найближчий від Окленда гірськолижний курорт розташований в районі гори Руапеху, а найвідоміший новозеландський лижний курорт розташований на Південному острові в місті Квінстаун.

Також дуже популярний дайвінг, який поширений в основному в районі Північного Острови - на островах Пур-Найтс (Poor Knights Islands). Сезон тут триває цілий рік, кожен період має свої особливості: з січня по квітень температура води +20. +23 ° C, видимість 20 м; з травня по вересень +15. +17 ° C, видимість до 30 м, з вересня по січень +20 ° C, видимість гірше (зате в цей час можна побачити найбільшу кількість видів риб).

Також на Південному Острові організується дайвінг в районі затонулого в 1986 році в районі національного парку Marlborough Sounds радянського круїзного лайнера «Михайло Лермонтов».

Тут живуть люди, дерево родоводу яких своїми коріннями сягає часів змішання європейської цивілізації з племенами маорі, вони дуже спритні, ввічливі, вкрай доброзичливі і гостинні. Такі екстраординарні назви деяких місцевостей, як Te Awamutu, Whangamomona або Paekakariki - важко відтворюються туристами, але є настільки резонансними у звучанні, що після деякої практики легко вимовляються екскурсантами.

Оскільки, Нова Зеландія порівняно невелика країна, то подорожувати в її межах можна практично на будь-якому виді транспорту: літаком, автобусом, поїздом, автомобілем або на велосипеді - кожен з цих варіантів доступний і ефективний. Проблем з поселенням у готелях або в приватних пансіонатах також не передбачається, тут дуже великий вибір житла за різними критеріями пошуку. А ваш апетит завжди розпалять страви зі свіжої оленини, свіжоприготовані за спеціальними рецептами дари моря, повітряне морозиво і божественні вина Нової Зеландії.

«Відпочити в Новій Зеландії» - свого роду лукавство, бо саме відпочити, як вдома на дивані, там найскладніше. Відпочинок в Новій Зеландії - це величезна кількість вражень, це абсолютно небачені в інших частинах світу краси, це адреналін від безлічі винайдених тут екстремальних розваг. Також відпочинок в Новій Зеландії дозволяє дізнатися серце і душу країни. Неповторна природа - основна визначна пам'ятка Нової Зеландії - ніколи не буде повністю прирученою. Та чого там, пейзажі з «Володаря кілець», «Хронік Нарнії» і безлічі інших фільмів-фентезі зробили країні відмінну рекламу, тури в Нову Зеландію в усіх країнах користуються шаленим попитом, незважаючи на кусючі ціни. Але ще ніхто не сказав, що гроші за новозеландський тур витрачені даремно.

    • Визначні місця
    • Клімат

    Інші цікаві матеріали

    Особливості розміщення та основні проблеми та перспективи розвитку важкого машинобудування України
    Машинобудування — одна з провідних галузей промисловості світу, за вартістю продукції та занятих працівників посідає перше місце. Машинобудування як галузь  промисловості виникла в XVIII столітті. Винахід прядильно ...

    Мішані ліси. Своя область (урок). Мета Поглиблення знання учнів про природу, особливості
    Мета Поглиблення знання учнів про природу, особливості мішаних лісів. Збагатити новими знаннями про природу і господарство свого краю.Розвивати навички роботи з картою, пошуковим матеріалом. Виховання професійних н ...

    Заповідник “Гуцульщина” Національний природний парк «Гуцульщина» створений
    Національний природний парк «Гуцульщина» створений Указом Президента України від 14 травня 2002 року. Він розташований у межах Косівського району Івано-Франківської області й охоплює площу в 32271 гектарів. Із цієї площ ...

    Головне меню

    Нафтова промисловість
    Водоспади світу
    Місто та його структура
    Історія географічної науки
    Проблеми сучасності
    Геодезія
    Всі матеріали

    Землевпорядкування

    У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

    Природні ресурси

    На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
     

    Геоморфологія

    Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

    Грунтознавство

    Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


    Наверх

    © www.novageografia.com - Всі права захищено