Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Біота Червоного та Чорного морів

Складна геологічна історія Червоного моря, географічне положення на стику між Середземним морем і Аденською затокою Індійського океану, специфічні гідрологічні умови обумовлюють своєрідність його рослинного і тваринного світу, особливо в північній частині, для якої характерна значна кількість ендемічних видів.

Фітопланктон Червоного моря по якісному складу мало відрізняється від фітопланктону Індійського океану. Хоча флора Червоного моря дещо бідніше і в ній інше співвідношення домінуючих видів, в ній зустрічаються практично всі види основного тропічного комплексу. Як і у всіх тропічних морях, в Червоному морі великою видовою різноманітністю відрізняється бентос. У прибережній зоні біля рифів і островів дно до глибини 90-100 м на 40-60 % покрито чагарниками водоростей. Червономорська альгофлора сформувалася в основному за рахунок водоростей Індійського океану, хоча істотний вплив зробили і мігранти з Середземного моря і Атлантичного океану [18].

На підводних скелях, валунах, старих коралах обширні чагарники утворюють бурі водорості, такі, як саргаси, цистозіра, турбинарії та інші, що займають найбільш відкриті і освітлені ділянки дна. Саргасси і турбинарії досягають дуже великих розмірів (до 2 м і більш), особливо в південній частині моря. Під запоною бурих водоростей-саргассів в міжгір'ях скель добре розвинені червоні водорості - основне ядро червономорської флори, їх в середньому в 2 рази більше, ніж бурих. У морі у великій кількості зустрічаються різні види багрянок, що мають яскраве, казкове забарвлення.

Біомаса зоопланктону на 50% створюється веслоногими рачками (копеподами). Кількісний розподіл зоопланктону по акваторії моря відповідає розподілу фітопланктону. Найбільш висока його чисельність і біомаса характерні для південної частини моря, на північ кількість зоопланктону зменшується. За чисельністю в Червоному морі на першому місці-поліхети, потім губки, молюски, голкошкірі, кишковопорожнинні. По біомасі переважають губки, на долю яких в різних районах моря доводиться від 70 до 99 %. Як і всі тропічні райони Світового океану Червоне море відрізняється великою видовою різноманітністю іхтіофауни. У його водах налічується більше 50 видів риб, зустрічаються також дельфіни, морські черепахи, дюгони.

Північна і південна частини моря відрізняються по видовому складу і кількості риб і їх лічінок. У північній частині моря на глибинах від 0 до 50 м в значній кількості мешкають лічінки морського окуня, бичків, в глибших шарах моря, від 50 до 150 м, -лічінки анчоусів, що світяться, вугрів. У південній частині моря загальне число личинок риб в 2-3 рази вище, ніж в північній. Тут багато пелагічних оселедців, з яких частіше зустрічаються сардіна, ставріда, морський карась. У прибережних водах і яскраво забарвлені риби-ліри або пескарки, індійський плоскоголов, які в північній частині не зустрічаються. По всій акваторії моря широко поширені пелагічні риби-мікрофіди, їх лічинки численні протягом всього року.

Виключно різноманітний світ коралові рифів. Серед коралових риб багато ендеміків. Проте багата іхтіофауна цих районів дуже уразлива і при промислі швидко вступає перелов. Всього в Червоному морі більше 400 видів риб, мешкають дельфіни, дюгони, акули, морські черепахи [3].

Флора і фауна Чорного моря. Рослинний світ моря включає 270 видів багатоклітинних зелених, бурих, червоних донних водоростей (цистозира, филлофора, зостера, кладофора, ульва, энтероморфа і ін.). У складі фітопланктона Чорного моря не менше шестисот видів. Серед них динофлагелляти, панцирні жгутиконосці, різні диатомові водорослі.

Фауна Чорного моря помітно бідніше, ніж Червоного. У Чорному морі мешкає 2,5 тис. видів тварин (з них 500 видів одноклітинних, 160 видів хребтових риб і ссавців, 500 видів ракообразних, 200 видів молюсків, інше – безхребетні різних видів). Серед основних причин відносної бідності тваринного світу моря:

широкий діапазон солоності води

помірно холодна вода

наявність сірководня на великих глибинах.

У зв'язку з цим Чорне море підходить для проживання досить невибагливих видів, на всіх стадіях розвитку яких не потрібні великі глибини.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Заповідна мережа Рівненщини
Під час бурхливого розвитку промисловості на Україні, і не тільки, відбуваються масові вирубки лісів, забруднення територій, що призводять до змін ландшафтів, а це негативно впливає не тільки на оточуюче середовище, а й ...

Актуальні проблеми розвитку і територіальна організація легкої промисловості світу
Комплекс з виробництва товарів народного споживання - важлива складова частина економіки країни, яка має сприяти стабілізації загальноросійського споживчого ринку. Це в основному галузі групи, що випустили в 1995 році м ...

Рекреаційні ресурси України
Рекреаційні ресурси - сукупність природних та антропогенних об'єктів і явищ, що їх можна використовувати для відпочинку, лікування й туризму. Природні рекреаційні ресурси - це особливості природи, природні та природно-т ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено