Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Структура промисловості району

Найбільш вагомий внесок в економіку Росії вносить агропромисловий комплекс. Більше 1 / 3 продукції АПК вивозиться за межі району. У галузях АПК виробляється понад 1 / 2 валового продукту ПКЕР. На базі сільськогосподарської сировини створено велику харчова промисловість, представлена численними галузями: м'ясний, маслобійно-жирової, молочної, цукрової, виноробної, плодо- і овочеконсервної, борошномельно-круп'яної, тютюнової, чайної, рибної та ін Харчова промисловість найбільш розвинена в степовій зоні Північного Кавказу, де розташовані сотні млинів, більше 150 молочних і маслосироробна заводів. Основою економіки Північного Кавказу є електроенергетика. У багатьох районах Північного Кавказу побудовані теплові та гідравлічні електростанції. Найбільш великі теплові електростанції створені в Краснодарі, Грозному, Новочеркаську, Невинномиськ, а серед гідроелектростанцій виділяються: Цимлянська - на Дону, Гізельдонська і Баксанського - на притоках Тереку, Білоріченська на р. Білій, Чірюртовська - на р. Сулак. Побудований каскад гідроелектростанцій на р Сулак, в числі яких велика Чіркейская ГЕС, а також каскад ГЕС на Кубань - Калауському каналі. Побудовано також Ірганайская ГЕС на р Аварське Койсу - притока Сулакак в Дагестані. Енергосистема району з'єднана з Донбасом, Поволжям. Багаті гідроенергетичні ресурси району оцінюються в 127 млрд. кВт. ч. Сучасна криза в "паливної промисловості Північного Кавказу викликав зниження більш ніж на 1 / 3 вироблення електроенергії в порівнянні з 1990 р. Це диктує необхідність відмови від розміщення на території району енергоємних виробництв і проведення політики енергозбереження на виробництві та в побуті.

Чільне місце серед галузей промислового Північного Кавказу займають нафтова і газова. Природний газ добувається в основному в Ставропольському і Краснодарському краях, а попутний - у Чечні та Дагестані. Промислові скупчення природного газу виявлені в Азово-Кубанської, Ставропольської і Терсько -Кумской нафтогазоносних областях. Основна частина балансових запасів природного газу (85%) концентрується в Ставропольському і Краснодарському краях. Мережа газопроводів пов'язує місця видобутку з газопереробних заводах і постачає газ за межі району: Ставропіль - Москва, Кубань - Ростов-на-Дону - Санкт-Петербург, Ставропіль - Грозний - Владикавказ - Тбілісі.

Видобувається також газовий конденсат - найцінніше сировину для хімічної промисловості. Нові нафтопромисли зосереджені в Кубано-Чорноморському басейні, Ставропілля, на Каспійському узбережжі Дагестану.

Нафтова промисловість на відміну від газової - стара галузь району. Грозненське і Мале родовища - одні з найбільш значних. Є ряд родовищ у Дагестані. Центри нафтопереробної промисловості - Грозний, Туапсе, Краснодар. Великої втрати нафтової промисловості завдано Чеченської війною.

У Ростовській області розташовані головні центри видобутку вугілля: місто Шахти, Гукова, Біла Калитва, Новошахтинськ. Вироблення багатих родовищ, страйки шахтарів, викликані затримкою виплати заробітної плати та невирішених соціальних проблем, зумовили різке скорочення видобутку вугілля з 28,9 млн. т в 1990 р. до 18,0 млн. т в 1996 р. У невеликих розмірах видобувається вугілля в Ставропольському краї в районі Кабардино - Балкарії в селищі Вугільний.

У районі представлена кольорова і чорна металургія. У Тирниаузе розташований вольфрамо-молібденовий комбінат, Урупський гірничо-збагачувальний комбінат - у Карачаєво-Черкеської Республіці. Він дає мідний концентрат. Металургійні заводи (Таганрозький і Красносулінскій) спеціалізуються на виробництві сталі, труб, а також сталевого лиття. У Північній Осетії розташований Владикавказький завод «Електроцинк», що використовує руди Садонского і Ельбруського родовищ, що містять більше 20 елементів, що представляють промислову цінність. Для зміцнення сировинної бази заводу необхідно промислове освоєння нових родовищ поліметалічних руд і впровадження високоефективних методів, що підвищують коефіцієнт використання рудної сировини. На базі виробництва сільськогосподарської продукції склалася харчова індустрія Північного Кавказу, яка переробляє різноманітне сільськогосподарську сировину. Головні її галузі: м'ясна, олійницька, консервна, виноробна, крахмало - патокової. Всеросійської популярністю користуються виноробні комбінати «Абрау - Дюрсо» (Краснодарський край), Кізлярскій (Дагестан) і Прасковейскій (Ставропольський край). У Ростові-на-Дону працює завод шампанських вин. У Беслані (Північна Осетія) знаходиться маїсовий комбінат, що виробляє крохмаль, патоку, глюкозу, олія з кукурудзи. Північний Кавказ займає перше місце в Росії з виробництва овочевих і плодових консервів. Діє ряд м'ясо-і птахокомбінат. Перше місце в Росії займає район з виробництва рослинної олії; розвинені також тютюнова і чайна промисловість і переробка ефірно-олійних культур.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Північно-Кавказький економічний район Росії
Склад Північно-Кавказького економічного району: Ростовська область, Краснодарський край, Ставропольський край; Республіки: Адигея, Дагестан, Інгушетія, Кабардино-Балкарська, Карачаєво-Черкеська, Північна Осетія і Чеченс ...

Соціальна інфраструктура Чемеровецького району
Актуальність дослідження. Проблеми розвитку й раціональної територіальної організації соціальної сфери набувають у наш час першорядного значення, оскільки все зростаюча частина населення зайнята в сфері послуг, а рівень ...

Особливості територіально–галузевої структури Автономної Республіки Крим
Крим – це особливий культурно-історичний регіон України. Кримська земля береже пам`ятки всіх історичних епох, тому її прийнято називати музеєм під відкритим небом, золотим дном для археології. Історичне минуле Криму сві ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено