Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Економіко-географічне положення

1.1. Волинська обл. розташована на північному заході України. Має вихід до державного кордону з Білорусією та Польщею. Межує із такими областями: Львівська (на півдні) та Рівненська (на сході). Територія області становить 20,2 тис км2, а населення сягає 1054,7 тис осіб(2003 рік). Адміністративним центром є місто Луцьк. Область складається із 16 районів і налічує 11 міст, у тому числі 4 міста є містами загальнодержавного, республіканського та обласного значення, 22селища міського типу, 1053 села.

Понад 75% території області лежить у межах Подільської низовини. Південну частину області займає Волинська височина, поверхня якої порізана балками й річковими долинами, висота її не перевищує 270 м.

Корисні копалини регіону: Кам’яне вугілля, самородна мідь, торф, крейда, пісок, глина.

Клімат помірно континентальний з м’якою зимою і теплим вологим літом. Опади сягають 550-640 мм на рік, найбільше їх влітку.

Більшість річок належить до басейну Прип’яті, що протікає на півночі області. На заході Західний Буг з притоками.

Ґрунти: дерново-підзолисті, дернові та різні типи болотних на півночі; темно-сірі опідзолені та чорноземи на півдні. Трапляються сірі лісові і ясно-сірі лісові ґрунти.

Область розташована переважно в зоні мішаних лісів, лише на півдні вона заходить у лісостепову зону. Лісами вкрито близько третини території. У межах області створено Швацький природній національний парк.

Основні господарські ланки – промисловість, агропромисловий комплекс і транспорт. Паливно-енергетичний комплекс працює на базі місцевого вугілля (Нововолинське родовище) і торфу, а також газу з Долини та електроенергії з Рівненської АЕС і Добротворської ДРЕС .

У промисловості значну роль відіграють лісова і деревообробна галузі. Машинобудування випускає прилади і засоби автоматизації.

Легка промисловість представлена швейною, текстильною та шкіряно-взуттєвою галузями.Головні галузі харчової промисловості – цукрова, м’ясна, маслосирооброна, молочна.

Сільське господарство спеціалізується на молочно - м’ясному тваринництві та рослинництві льоннарсько-картоплярського і зерново-біряківничого напрямків.

Через територію області пролягають важливі транспортні шляхи, що зв’язують Україну з Європою. Основні види транспорту – залізничний і автомобільний. Найбільший залізничний вузол – Ковель.

1.2. Черкаська область лежить у центрі країни. Межую із такими областями: Київська (на півночі), Полтавська (на сході), Кіровоградська (на півдні), Вінницька (на заході). Територія області становить 20,9 тис км 2, а населення сягає 1386,6 тис осіб ( 2003р). Адміністративним центром є місто Черкаси, що є головним промисловим вузлом країни. Область складається із 20 районів і налічує 16 міст, у тому числі 6 із них є містами державного, республіканського та обласного значення, 15 селищ та містечок, 826 сіл.

Західна частина області лежить на Придніпровській області, а східна – на Придніпровській низовині. В тектонічній основі майже усієї лежить Український щит.

Клімат помірно континентальний, температура січня -70С, липня +190С. Абсолютний мінімум -340С, максимум +380С. Середня річна кількість опадів становить 500-600мм.

Поверхневі води впадають у басейн річок Дніпра та Південного Бугу. Забезпеченість регіону водними ресурсами нижча середнього рівня 0,45-1 тис м3 на одного жителя на рік.

Ґрунти в регіоні переважно опідзолені та типові чорноземи. Лише у долині Дніпра зосередженні дерново-підзолисті, сірі лісові та лучно-чорноземні.

Область лежить у лісостеповій зоні. Під лісами знаходиться 15% території, степи всі розорані. Природна рослинність збереглась лише в балках та на схилах річкових долин.

Регіон має сприятливі агрокліматичні умови для вирощування зернових культур, цукрових буряків, ефірних та олійно-жирових культур, розвитку плодоовочівництва. Серед галузей тваринництва виділяється скотарство молочно-м’ясного напрямку.

По західній частині Черкаської області простягається буровугільний басейн. Найбільшими родовищами бурого вугілля є Олександрійське та Козацьке. Тут також є поклади руд кольорових металів, зокрема алюмінієвих руд (Смілянське родовище). З неметалевих корисних копалин переважає гірничорудна сировина. Видобувають на території області також бентонітові глини, каолін, граніти різних типів, лабрадорити, пісковики, гнейси.

Черкаська область – індустріально-аграрна. Основні напрямки спеціалізації: харчова (особливо цукрова), хімічна промисловість, випуск машин для харчової і легкої промисловості, виробництво м’яса, зерна і молока. Промисловість у сукупній валовій продукції господарства області становить близько 66%. Черкаський регіон дає країні устаткування для харчової, текстильної, хімічної промисловості, баштові крани, тракторні причепи, телефонну апаратуру, верстати.

Енергетичне господарство Черкащини представлене Канівською та Кременчуцькою ГЕС, Черкаською ТЕЦ.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Географія та особливості розвитку розважального туризму в Бразилії
Сучасний етап характеризується значними та глибокими змінами в світовій економіці та міжнародних відносинах. Спостерігається стійка тенденція подальшого зміцнення всебічного співробітництва країн, поглиблення інтеграцій ...

Соціальна інфраструктура України
Розвиток продуктивних сил характеризується відповідними соціальними-економічними показниками: - величина валового суспільного продукту; - національний доход; - частка національного доходу для споживання та н ...

Регіональний аналіз Уральського економічного району
Уральський економічний район розташований на стику територій двох частин світу - Європи і Азії. До його складу входять: республіки Башкортостан і Удмуртія та Курганська, Оренбурзька, Пермська з Комі-Перм'яцький автономн ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено