Статево - віковий склад населення
Зміни, що відбуваються з природним рухом населення, поступово спричиняють і зміни вікового складу населення. У даний час для демографічної ситуації в Україні властиві два негативних процеси - від’ємний природний приріст та старіння населення [додаток 6 табл. 1.5.]
Відколи в Україні чисельно почали переважати сім'ї з однією дитиною (рідше - двома дітьми), покоління на 20-25 років молодших стало чисельно меншим, ніж покоління батьків. Так, у кожній умовній тисячі громадян частка дітей і підлітків (віком до 14 років) почала зменшуватись. У результаті почала збільшуватись частка осіб старшого і похилого віку. Це одна з основних причин того, що кількість померлих у розрахунку на 1000 жителів почала зростати.
В Україні спостерігають відмінності у віковій структурі населення між різними регіонами Станом на 1 січня 2010 року найбільш молоде населення було характерне для Закарпатської (середній вік - 36,2 роки), Рівненської (36,7), Волинської (37,3) областей. Закарпатська та Рівненська області - єдині в Україні, в яких кількість дітей до 15 років перевищує кількість осіб, старше працездатного віку. Постаріння населення найбільш характерне для областей центральної України та Донбасу. У Чернігівській, Сумській, Полтавській областях особи старше працездатного віку складають 27-30%, а середній вік коливається в межах 41-43 років. Найбільше старіння характерне для сільських районів цих областей. В областях Донбасу спостерігається найнижча частка дітей - 12-13%.
Найстаріше населення - у Чернігівській області (середній вік 42,7 роки), Донецькій, Сумській (41,7), Луганській (41,6) [додаток 6].
Аналіз динаміки статево - вікової структури України за результатами перепису населення у 2001 році свідчить про перевагу жінок у його загальній чисельності, що це характерне для більшості вікових груп [додаток 7].
Серед міських жителів перевищення кількості жінок над кількістю чоловіків спостерігається з 17-річного віку, а серед сільських - лише після 42-х років. Населення України відноситься до категорії старого, причому за віковою структурою рівень старіння жінок вищій, ніж чоловіків, оскільки серед них молодші вікові групи займають меншу питому вагу, ніж у чоловіків, а у старших вікових групах жінок значно більше. Це пов'язано з вищою смертністю серед чоловічого населення, та нижчою тривалістю життя.
Питома вага населення віком понад 60 років складає 21%, однак старіння відбувається не за рахунок продовження життя людей, а за рахунок скорочення народжуваності та питомої ваги молодих вікових груп (до 16 років). Частка дітей знизилась з приблизно 40% на початку ХХ ст. століття до 15% на поч. ХХІ ст. Частка працездатного населення змінювалася повільно і коливалась у межах 60% - 62%. Натомість, зі збільшенням тривалості життя і зниженням смертності, спостерігалося зростання частки населення старше 60% - від 3-4% на початку ХХ ст. до 21% на початку ХХІ ст.
З 1989 по 2009 рік середній вік населення збільшився з 36.5 до 40.1 . Особливо швидко цей процес протікав серед міського населення - середній вік збільшився з 34.8 до 39.7 років, серед сільського - з 39.8 до 40.8. Середній вік жінок у 2009 році склав 42.5 р. ,чоловіків - 37.3 р., [додаток 6 табл. 1.6.]
Інші цікаві матеріали
Історія досліджень печер в Україні
Історія вивчення карстових печер України тісно пов'язана з історією
географічних, геологічних, біологічних, археологічних, карстознавчих
досліджень. Карстова комісія НАН України в 1993 р. виступила з ініціативою
пі ...
Українські Карпати- чверть Карпатської дуги
Українські Карпати
складають приблизно чверть Карпатської дуги . Перед появою Карпатської гірської
дуги на поверхні планети був тривалий період, протягом якого море в цьому місці
змінилось сушею .
Вони складаю ...
Методика дослідження
В процесі вирішення поставлених завдань нами застосовані такі методи:
моделювання, історичний, картографічний, літературний,
порівняльно-географічний, системний, статистичний методи.
Щоб бути обізнаним у розвитку соціальної і ...