Загальний огляд країн Південної та Південно-Східної Азії
Як культурний регіон Південна і Південно-Східна Азія є частиною мусонної Азії з поливним рисом і величезним скупченням людей. Місцеві відмінності пізніше були освячені релігіями. Серед пам'яток культурної спадщини найвідоміші мавзолей Тадж-Махал і печерні храми Аджанти в Індії, фрески Сігірії в Шрі-Ланці, храми Аг-корват у Камбоджі і Борободур в Індонезії.
Господарство.
Країни Південної і Південно-Східної Азії економічно найменш розвинуті в світі. Головне заняття населення - споживче землеробство, а в ньому - культура поливного рису. Батьківщиною рису є Індокитай. Рис вирощують переважно на алювіальних низовинах. Специфічною формою місцевого ландшафту є терасовані під рисові чеки гірські схили. За трудомісткістю робіт їх порівнюють з єгипетськими пірамідами. Тільки в Пакистані і на північному заході Індії головна культура - пшениця. Поширені бобові і олійні культури, цукрова тростина, різноманітні овочі і фрукти, а також «хліб» екваторіального поясу маніок (касава). Важливе місце в раціоні місцевого населення належить рибі, яку виловлюють у навколишніх морях і внутрішніх водоймах. «Зелена революція» розв'язала продовольчу проблему. Експорт рису і кормового борошна з касави здійснює тільки Таїланд.
Важливою рисою екваторіального поясу є плантаційне господарство, засноване ще колонізаторами. На світовий ринок надходять каучук, продукти кокосової і олійної пальм, банани, ананаси, чай, прянощі. Все це культури, що потребують постійного зволоження і високих температур. Плантації вигідні не тільки економічно, а й екологічно. Вони імітують умови екваторіального лісу, як і залиті водою рисові поля, запобігають ерозії грунтів. Територія, де сходяться кордони М'янми, Таїланду і Лаосу, відома в світі як «золотий трикутник», - місце нелегального вирощування опіумного маку.
Мал.
Просушування рису
Мал. Плантація каучуконоса гевеї на острові Суматра
Ma
л. На рейді Сінгапура
Обробна промисловість здебільшого представлена ремонтними підприємствами і ремісничою переробкою продуктів сільського господарства. На зовнішній ринок надходять нафта з Індонезії і Брунею, олово з Індонезії, Малайзії, Таїланду, залізні, марганцеві і хромові руди, слюда з Індії. Деревину експортують Малайзія і Індонезія. і За рівнем економічного розвитку в Південній і Південно-Східній Азії найбільш значними є країни: Індія, Бруней, Сінгапур.
Мал. Господарство Азії
Мал. Сільське господарство Азії
Бруней
(площа - 5,8 тис. км2, населення - 256 тис. чоловік) - маленький султанат на острові Калімантан. Це аналог малих нафтодобувних країн Перської затоки. Його благополуччя основане на прибутках від продажу нафти.
Сінгапур - острів, місто, держава (площа - 0,6 тис. км2, населення - 2,7 млн чоловік) - лежить на самому півдні материкової Азії, контролює шляхи через Малаккську протоку. Це один з важливих центрів міжнародних комунікацій, фінансів і торгівлі. В 70-і роки в Сінгапурі на базі дешевої робочої сили, іноземних капіталів і технології вперше серед країн, що розвиваються, почали виникати новітні наукоємні виробництва. Сінгапур став індустріальне розвинутою країною. Виготовлені тут прилади, засоби зв'язку, електроніка вивозяться в США і Західну Європу. Останнім часом аналогічні виробництва з'являються в Малайзії, Таїланді і на Філіппінах.
Інші цікаві матеріали
Природні енергоресурси та їх використання
Природа багата
на енергоресурси. Їх раціональне використання дає можливість отримувати
відносно дешеву електроенергію, яка є менш небезпечною, ніж, наприклад, атомне
паливо і т.п. Однак, нераціональне і необачне викори ...
Заповідна мережа Рівненщини
Під час бурхливого розвитку промисловості на Україні, і не тільки, відбуваються
масові вирубки лісів, забруднення територій, що призводять до змін ландшафтів,
а це негативно впливає не тільки на оточуюче середовище, а й ...
Великі географічні відкриття
Періоду розкладання
феодалізму і виникненню капіталістичних відносин передували Великі географічні
відкриття, що зіграли важливу роль у переході до буржуазного способу
виробництва.
Великі географічні
відкриття були ...