Динаміка демографічних процесів за період у 1991 -2010 рр.
Під складом населення зазвичай розуміють розподіл індивідів з тих чи інших, виділеним по різних підставах типологічним групам. Оскільки ж підстав для виділення типологічних груп може бути в принципі скільки завгодно і яких завгодно, остільки можна побудувати і будь-яке число будь-яких структур населення. Тому можна говорити, наприклад, про розподіл населення на чоловіків і жінок, на жителів міст та сільської місцевості, на які складаються і не перебувають у шлюбі, на грамотних і неграмотних, на які мають той чи інший рівень освіти, на економічно активних та утриманців, на належних до тієї чи іншої соціальної, етнічної чи конфесійної групи. Цей список не має меж, як не має меж набір найрізноманітніших характеристик індивідів (фізіологічних, психологічних, соціальних, економічних, етнокультурних і т.д.), які можуть бути покладені в основу типологізації та виділення тих чи інших структур населення [13;140].
За період 1991 - 2010 рр. серед регіонів України спостерігалася значна диференціація рівня народжуваності. Дані, що свідчать в (ДОДАТКУ 5) демонструють нам, що Донецька область знаходиться у числі регіонів з найменшим рівнем народжуваності.
Населення Донецької області на початок 2010 року склало 4453,9 тисячі осіб.
При цьому, зазначає статистика, понад 90% є міськими жителями, а в сільській місцевості проживає менше десятої частини всього населення регіону (в цілому по Україні сільські жителі становлять майже третину населення)(ДОДАТОК 6).
Слід відзначити, що питома вага населення старше працездатного віку вища в сільській місцевості. На початок нинішнього року він склав тут 28,6% проти 26,4% в містах. В цілому по області на 1000 чоловік працездатного населення припадає 659 непрацездатних, 442 з яких старше працездатного віку, а в селах - відповідно 764 і 505 чоловік.
Хоча хлопчиків в Донецькій області народжується більше, у загальній чисельності населення жінки переважають. Так, на початок 2010 року їх питома вага склала 54,6%, чоловіків - відповідно 45,4%. На 1000 жінок припадає 830 чоловіків. Вік, в якому чисельність чоловіків і жінок урівноважується, становить 25-29 років, а після 30 років спостерігається стабільне перевищення чисельності жінок над чоловіками, в той час як в оптимальних умовах вік балансування підлог повинен наближатися до верхньої межі репродуктивного віку - 50 років. Це позначається на можливостях жінок знайти собі пару для створення сім'ї. Такий статевої дисбаланс викликаний високою смертністю представників сильної статі. Рівень смертності чоловіків у віці від 16 до 60 років майже втричі вище, ніж жінок такого ж віку (ДОДАТОК 7).
Як відзначає управління статистики, розподіл населення за статтю та віком за останні 100 років наочно відображає діаграма, яку в демографії прийнято називати статевовікову пірамідою. Проте і по області, і по Україні вона має істотні западини, що свідчить про порушення плавності зміни поколінь під впливом зовнішніх факторів (воєн, епідемій, криз). В результаті падіння народжуваності протягом дев'яностих років минулого століття наша піраміда помітно звузилася у підстави. І лише з 2002 по 2008 роки, коли в найкращий репродуктивний вік (20-29 років) увійшло більше численне покоління кінця сімдесятих і початку вісімдесятих років, народжуваність зросла, трохи розширивши підстава піраміди. Проте вже з 2009 року число народжених знову почала зменшуватися[16].
В той же час, питома вага дітей і підлітків до 16 років у загальній чисельності населення області зменшився з 22,1% на початок 1989 року до 13% на 1 січня 2010 року. Одночасно з цим збільшився з 20,9 до 26,7% питома вага населення у віці старше працездатного. Тобто, якщо два десятиліття тому чисельність підростаючого покоління перевищувала чисельність тих, хто отримав право завершити трудову діяльність, то на початок нинішнього року людей пенсійного віку вдвічі більше, ніж дітей і підлітків[18].
Інші цікаві матеріали
Розробка комплексу геодезичних та землевпорядних робіт при складанні
Управління
земельними ресурсами дозволяє тримати руку на “пульсі” втілення земельної
політики в реальне життя. Адже ліквідація монополії державної власності на
землю зініціювала створення приватних агро групувань, ...
Комплексна фізико-географічна характеристика Уралу
Уральська гірська країна є природною межею між двома часинами світу –
Європою та Азією. Особливості географічного положення цих гір, їх значна
протяжність з півночі на південь зумовлює відмінності в окремих компонентах
...
Розміщення продуктивних сил громадського харчування у Подільському економічному районі
На сьогодні галузь громадського харчування в структурі комплексу надання
послуг населенню посідає важливе місце в пріоритетах подальшого розвитку
органів державного регулювання економіки. Ефективність проведення заходів, ...