Внутрішньо-регіональні особливості демографічних процесів у Донецькій області
демографічний процес донецький область
Однією з внутрішньо-регіональних особливостей демографічних процесів в Донецькій області є показник питомої ваги міських жителів, який має суттєві територіальні відмінності - до 90,1%. Аналіз даних показує, що лише в області є «дефіцит» сільського населення. Такі особливості територіальної концентрації населення та наявні відмінності соціально-економічного, екологічного та політичного розвитку обумовили і своєрідність зрушень в загальній чисельності населення України та її регіонів
Другою особливістю є те, що в Донецькій області жінки є економічно активною частиною суспільства і складають понад половину (52%) всіх працюючих в економіці області. Серед зайнятих в індустрії жінок менше (37%), зате в легкій і харчовій промисловості на них припадає відповідно 76 і 60%. Прекрасна половина традиційно переважає серед працівників освіти (82%) та охорони здоров'я (86%). Жінки становлять половину науковців області. Правда, серед учених вищої кваліфікації частка жінок менша. На них припадає 47% загального числа кандидатів наук і 22% - докторів наук. Жінки успішно трудяться також в органах державного управління - 70%, стільки ж - в установах пошти та зв'язку, а також готелях і ресторанах. У сфері культури та спорту, відпочинку та розваг їх налічується 66%, серед працівників фінансових установ - 72%. А серед тих, хто підрахував усі ці показники, жінок ще більше - в статистичних органах області їх частка становить 95%[19].
Незважаючи на те, що жінки і чоловіки одержують у нас рівну оплату за однакову працю, заробітна плата зайнятих в економіці області жінок на 38% нижче, ніж представників сильної статі. За 2010 рік середньомісячна зарплата жінок становила 1975 грн., А чоловіків - 3164 грн. Пов'язано це зі структурними відмінностями зайнятості чоловіків і жінок за видами діяльності. Питома вага жінок вища в галузях з низьким рівнем оплати праці, а в промисловості, будівництві, на транспорті багато професій з більш високим заробітком традиційно є чоловічими. До того ж в силу різних причин жінкам не завжди вдається досягати верхніх сходинок кар'єрних сходів.
На жаль, жінки дуже схильні до ризику втратити роботу. Чисельність офіційно зареєстрованих в області безробітних жінок на початок нинішнього лютого склала 21,3 тисячі, або 65% всіх безробітних. Якщо в загальній чисельності прийнятих в 2010 році на роботу питома вага жінок склав 39%, то серед звільнених за скороченням штатів - 53%.
Слід зазначити, що жінки не поступаються чоловікам за рівнем освіти, а в багатьох випадках і перевершують їх. Серед жінок, зайнятих в економіці області, частка дипломованих фахівців складає 61%, а в загальній чисельності чоловіків - 44%. При цьому повну вищу освіту мають 30% жінок і 22% - чоловіків.
Із загального числа студентів вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації в нинішньому навчальному році на прекрасну стать припадає 54%. Серед аспірантів питома вага жінок дорівнює 63%, докторантів - 53%, повідомляє ГУ статистики в Донецькій області.
При всій важливості ролі жінок в економіці, їх споконвічним призначенням залишається продовження роду. З 2002 по 2008 рік в області спостерігалося підвищення народжуваності, а потім вона знову почала знижуватися. У 2010 році в порівнянні з попереднім роком число народжених зменшилося на 2,1 тисячі дітей, або на 4,9%. Середній вік матері при народженні дитини становить в області 27 років, а при народженні первістка - 24 роки. На матерів у віці від 20 до 30 років припадає майже дві третини всіх народжень, а саме їх стає менше - це результат зниження народжуваності в кінці вісімдесятих років і протягом дев'яностих років минулого сторіччя. Зміни вікової структури населення, які негативно впливають на народжуваність, є об'єктивними. Однак цілком можливо послабити дію цього фактора за рахунок поліпшення соціально-економічних умов життя[16].
Займаючи прикордонне положення, Донецька область з її економічним потенціалом, є привабливою для мігрантів. В поточному році об'єм міграційних потоків через пункти пропуску зріс на 7% і склав 353 тисячі чоловік. В структурі міграційних потоків як і раніше зберігається тенденція перевищення заїжджаючих над виїжджаючими. В звітному періоді на територію області в'їхало 199 тисяч іноземних громадян і осіб без громадянства.
Органи державної влади старопромислових регіонів Донбасу серед основних проблем визначають: дефіцит коштів для створення нових робочих місць та постійне зростання їх вартості; обмежені можливості працевлаштування працівників, вивільнених з ліквідованих шахт, обумовлені переважно монофункціональним характером економіки міст; занепад житлово-комунального господарства, спричинений зростанням рівня покинутих помешкань та заборгованості по квартирній платі; занепад соціальної та економічної інфраструктури міст.
Інші цікаві матеріали
Кліматичні фактори
Актуальність
теми. Клімат - багатолітній режим погоди, характерний для якої-небудь
місцевості. Він виявляється в закономірній зміні погоди. Як і погода, клімат
залежить від кількості сонячної радіації (від широти), від ...
Мішані ліси. Своя область (урок). Мета Поглиблення знання учнів про природу, особливості
Мета Поглиблення знання учнів про природу,
особливості мішаних лісів. Збагатити новими знаннями про природу і господарство
свого краю.Розвивати навички роботи з картою, пошуковим матеріалом. Виховання
професійних н ...
Проект відведення земельної ділянки під ковбасний цех
Метою курсової роботи з основ земельного кадастру є закріплення
отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні технічної
документації землекористувачам різних форм власності з використанням
кадаст ...