Льодовики найбільших гірських систем Азії
2 Памір
гірський геологічний екологічний зледеніння
Площа льодовиків Паміру становить понад 7515 км². Найбільший - льодовик Федченко, найдовший льодовик за межами Полярного регіону.
Льодовик Федченко - найбільший льодовик на Памірі (рис. 2.3.). Розташований на території Центрального Таджикистану. Відноситься до гірничо-долинного типу льодовиків. Це найдовший льодовик у світі за межами полярних регіонів. Площа льодовика близько 700 км². Серед льодовиків Євразії льодовик Федченко поступається за площею лише Каракорумським льодовикам Сіачен (довжина 76 км, площа 750 кв. км.) і Балторо (довжина 62 км, площа 750 кв. км). Довгий і прямий льодовик бере початок в цирку на висоті 6200 м, утвореному північними схилами піку Паризької Комуни (6350), піку 26 Бакинських Комісарів (6848) і північно-західним схилом піку Незалежності (раніше пік Революції) (6940). Всі вершини належать до Язгулемського хребта. Льодовик простягнувся на 77 км на північ уздовж східного підніжжя хребта Академії Наук. Найбільші ліві притоки - льодовики Високий Танимас, Академії Наук, Олени Розмірович, Кашалаяк, Бівуачне. Найбільші праві притоки - льодовики Вітковського і Наливкіна. Всього в системі льодовика Федченко налічується 45 льодовиків.
Ухил льодовикової поверхні здебільшого 1,5-2,5°, швидкість руху льоду до 66,8 см / добу. Швидкість руху льодовика в фірновій області 216 м / рік, в середній частині - 252 м / рік, близько язика - 126 м / рік. Верхній кінець льодовика знаходиться на висоті 6280 м, нижній - 2900 м висота снігової лінії 4650 м. Максимальна товщина льоду в середній частині досягає кілометра, а обсяг оцінюється в 144 км ³ - для порівняння, це близько третини обсягу озера Ері [13, 36-38].
На льодовику чітко виражені гряди серединних і бічних морен; нижній кінець засипаний мореною.
З-під язика льодовика витікає річка Сельдара, яка, зливаючись з Сауксаем, утворює річку Муксу. Таким чином, льодовик належить до басейну Амудар'ї. Нижня частина льодовика Федченко була відкрита в 1878 році В.Ф. Ошанін, середня і верхня частини відкриті Памірською експедицією 1928 року. Він названий першовідкривачами на честь російського дослідника й мандрівника по Паміру, першовідкривача Заалайського хребта і піку Леніна Олексія Павловича Федченко, загиблого в 1873 в Альпах. «Я присвятив його (льодовик) пам'яті Олексія Павловича Федченко, - писав В.Ф. Ошанін. - Я бажав цим висловити, хоча в слабкому ступені, мою глибоку повагу до чудових праць мого незабутнього товариша, якому ми зобов'язані роз'ясненням стількох темних питань у географії та природній історії Середньої Азії. Я бажав, щоб ім'я його назавжди залишилося пов'язано з одним із найграндіозніших глетчерів середньоазіатського нагір'я, - бажав цього тому, що вивчення льодовикових явищ особливо займало Олексія Павловича. Нехай «Федченківський льодовик» і в далекому майбутньому нагадує мандрівникам ім'я одного з обдарованих і старанних дослідників Середньої Азії».
Перша карта льодовика і прилеглої території була складена топографом І. Г. Дорофеєвим.
Недалеко від гирла льодовика Кашалаяк, на скельних виступах лівого борту льодовика Федченко на висоті 4200 м стоїть гідрометеорологічна станція (ГМС) імені академіка Горбунова. До 1995 р. вона постійно працювала. У період Міжнародного геофізичного року (1957-1959) у верхній частині льодовика Федченко на висоті близько 4900 м функціонувала гляціологічна станція «Льодовик Вітковського» і станція біля нижнього кінця льодовика [13, 29].
3 Кавказ
Льодовики й сніжні вершини Кавказу є величезними резервуарами прісних вод, тому в цих місцях немає проблем з чистою питною водою.Всього на Кавказі виявлено близько 600 льодовиків загальною площею до 1116 квадратних кілометрів. Особливо потужні льодовики розташовані на високогірному Центральному Кавказі. Хоча снігова лінія тут лежить на рівні 3500 метрів, багато вершин піднімаються ще вище. Їх покривають льодовикові шапки, від яких в усі сторони сповзають довгі льодовики. Тільки від Ельбруса спускається 17 великих льодовиків: Терскол, Карабаш, Великий і Малий Азау та ін Льодовикова шапка Ельбрусу займає 138,5 км2, Казбека - 81 км2. Всього ж в Центральному Кавказі відомо більше 600 льодовиків загальною площею 1116 км2.
На схід від масиву Казбека льодовиків стає менше, хоча гори ще дуже високі. Снігова лінія тут підвищується до 3900 метрів. На схід ж вершини Бабадаг льодовиків зовсім немає.
Інші цікаві матеріали
Лучна рослинність України
Актуальність. Лучна
рослинність в структурі рослинного покриву України посідає другу позицію і
займає 8,5-9,0 млн. га. Якщо врахувати, що зі структури земельного фонду
вилучаються малопродуктивні землі та антропогенно п ...
Паливно-енергетичний комплекс України
Прискорений соціально-економічний розвиток країни нерозривно пов'язаний з
рівнем розвитку всіх галузей паливно-енергетичного комплексу, вдосконалення
енергетичного балансу з обов'язковим врахуванням досягнень науково-тех ...
Великі географічні відкриття
Періоду розкладання
феодалізму і виникненню капіталістичних відносин передували Великі географічні
відкриття, що зіграли важливу роль у переході до буржуазного способу
виробництва.
Великі географічні
відкриття були ...