Льодовики найбільших гірських систем Азії
У Східному Кавказі налічують 313 льодовиків площею трохи більше 100 км2, тобто їх число в 2 рази менше, ніж у Центральному Кавказі, а площа - в 7 разів. Всього ж на північних схилах Великого Кавказу налічується близько 1500 льодовиків загальною площею приблизно 1500 км2. При цьому поряд з льодовиками-малятками є й такі, як Караугом, - довжиною 13,8 км і площею близько 35 км2.
Снігова лінія на південному і північно-східному схилах Великого Кавказу проходить відповідно на висоті від 1100 до 1300 метрів і від 1350 до 1600 метрів, у Нахічевані - на висоті від 1100 до 1600 метрів.Загальна площа заледеніння Приельбрусся становить 132,9 км2, з яких зареєстровано 156 льодовиків. Що стосується самої гори Ельбрус, то площа зледеніння становить 124 км2 (відповідно велика частина всього заледеніння знаходиться саме на Ельбрусі). Якщо брати весь Великий Кавказ в цілому, то кількість зареєстрованих льодовиків сягає 1400 льодовиків.
Всі льодовики мають відношення до басейнів річок: Кубань (на західному схилі), Малка (північний схил), Баксан (південний і східний схил), причому басейн останньої річки становить майже 51% всієї площі заледеніння Ельбрусу. Причому всього 7 льодовиків вже становлять понад 53%, а всі інші 149 льодовиків, що знаходяться тут на 80% загальної площі.Льодовики на Кавказі, самі по собі - досить важливий фактор в утворенні всіх ландшафтів в Центральному Кавказі. Під їх впливом формується не тільки сам ландшафт, а й клімат у цілому, рослинний покрив. Система льодовиків Ельбрусу складається з 25 льодовиків, що мають одну поверхню, одні умови існування, одні законами змін, загальний зв'язком з навколишнім середовищем [14].
Беруть витоки та живлення льодовики з Західної та Східної вершин. На висотах від 5200 метрів до 4200 метрів власне і виникла зона льодопадів. У південному секторі зледеніння на висотах до 4 кілометрів лежить фірнова лінія, а в східному на півкілометра нижче. Льодовики Ельбруса утворюють вершини у вигляді конусів.
Льодовики Ельбруса володіють середньою швидкістю руху, тобто приблизно 15 сантиметрів на добу, а відповідно приблизно близько 30 метрів на рік. Найшвидший льодовик на Ельбрусі - це Ірик, швидкість якого коливається в районі 100 сантиметрів на добу.
Найбільш значні льодовики в Приельбруссі:
. Великий Азау. Загальна площа заледеніння становить 23 км2 і завдовжки в 9 кілометрів. Нижня поверхня даного льодовика покрита шаром гравію і інших каменів приблизно в-сантиметри. Щороку льодовик відступає на 30 метрів.
. Малий Азау. Площа даного льодовика становить 8,5 км2, а довжина 7,6 кілометрів. Товщина Малого Азау до 100 метрів. Басейн, де відбувається харчування льодовика йде від «Притулку 11» до «Притулку 9».
. Гарабаші. Площа - 5 км2, довжина - 7 кілометрів. Льодовик Гарабаші бере початок від снігів на південно-східному схилі гори Ельбрус.
. Терскол. Площа - 7,5 км2, довжина - 7 кілометрів.
. Ірик. Площа - 10 км2 довжиною в 9 кілометрів. Бере початок від південно-східних схилів Ельбрусу.
. Ірікчат. Площа - 1 км2 довжиною в 2,6 кілометрів. Всі льодовики Кавказу мають властивість постійно відступати і скорочуватися [7, 68-71].
4 Тянь-Шань
Улоговинні льодовики в Заілійському Алатау звичайно відрізняються більшими площами. Деякі з них по ширині майже не уступають своїй довжині. Улоговинні льодовики займають широкі багатокамерні цирки, у межах яких залишається й більша частина їхнього язика. Ці льодовики, як правило, відрізняються найбільшою товщиною від льодовиків інших типів.
Інші ж поряд із широким фірновим полем мають досить довгий язик. Такі льодовики називаються напівулоговинними. Типових великих улоговинних льодовиків у Тянь-Шані мало - усього сім. До них відносять льодовики Тангирик і Богатир (у джерелах р. Чилик), льодовики Дмитрієва (у витоках р. Лівий Талгар), Шнитникова (у джерелах р. Аксай) і інші. Вони становлять 1,8% від загальної кількості льодовиків, однак їхня площа дорівнює 91,1 км2, тобто 19,8% від загальної площі зледеніння.
Фірнові поля долинних, складних долинних і улоговинних льодовиків мають невеликі ухили (табл. 2.1.), що сприяє нагромадженню снігу. На тилових стінках цирків у льоді часто спостерігаються тріщини, невеликі скидання й насування. Поверхня язиків таких льодовиків досить спокійна й слабозабруднена, їхній поздовжній профіль залежить від поздовжнього профілю лота (у формуванні якого, у свою чергу, беруть участь льодовики).
Інші цікаві матеріали
Розробка комплексу геодезичних та землевпорядних робіт при складанні еколого-економічного проекту на території Вікторів
Управління
земельними ресурсами дозволяє тримати руку на “пульсі” втілення земельної
політики в реальне життя. Адже ліквідація монополії державної власності на
землю зініціювала створення приватних агро групувань, ...
Калінінградська область на карті Європи
На основі рішень Потсдамської
конференції (1945 р.) частину Східної Пруссії (район Німеччини) увійшла до
складу Російської Федерації. До квітня 1946 року на цій території знаходився
Кенігсберзький особливий військовий о ...
Моя мала батьківщина м. Миколаїв
В
даній роботі я досліджував природні умови, географічні особливості, кліматичні
характеристики моєї малої батьківщини - міста Миколаєва.
Впродовж
свого існування Миколаїв завоював міцний авторитет як важливий ділови ...