Льодовики найбільших гірських систем Азії
У Східному Кавказі налічують 313 льодовиків площею трохи більше 100 км2, тобто їх число в 2 рази менше, ніж у Центральному Кавказі, а площа - в 7 разів. Всього ж на північних схилах Великого Кавказу налічується близько 1500 льодовиків загальною площею приблизно 1500 км2. При цьому поряд з льодовиками-малятками є й такі, як Караугом, - довжиною 13,8 км і площею близько 35 км2.
Снігова лінія на південному і північно-східному схилах Великого Кавказу проходить відповідно на висоті від 1100 до 1300 метрів і від 1350 до 1600 метрів, у Нахічевані - на висоті від 1100 до 1600 метрів.Загальна площа заледеніння Приельбрусся становить 132,9 км2, з яких зареєстровано 156 льодовиків. Що стосується самої гори Ельбрус, то площа зледеніння становить 124 км2 (відповідно велика частина всього заледеніння знаходиться саме на Ельбрусі). Якщо брати весь Великий Кавказ в цілому, то кількість зареєстрованих льодовиків сягає 1400 льодовиків.
Всі льодовики мають відношення до басейнів річок: Кубань (на західному схилі), Малка (північний схил), Баксан (південний і східний схил), причому басейн останньої річки становить майже 51% всієї площі заледеніння Ельбрусу. Причому всього 7 льодовиків вже становлять понад 53%, а всі інші 149 льодовиків, що знаходяться тут на 80% загальної площі.Льодовики на Кавказі, самі по собі - досить важливий фактор в утворенні всіх ландшафтів в Центральному Кавказі. Під їх впливом формується не тільки сам ландшафт, а й клімат у цілому, рослинний покрив. Система льодовиків Ельбрусу складається з 25 льодовиків, що мають одну поверхню, одні умови існування, одні законами змін, загальний зв'язком з навколишнім середовищем [14].
Беруть витоки та живлення льодовики з Західної та Східної вершин. На висотах від 5200 метрів до 4200 метрів власне і виникла зона льодопадів. У південному секторі зледеніння на висотах до 4 кілометрів лежить фірнова лінія, а в східному на півкілометра нижче. Льодовики Ельбруса утворюють вершини у вигляді конусів.
Льодовики Ельбруса володіють середньою швидкістю руху, тобто приблизно 15 сантиметрів на добу, а відповідно приблизно близько 30 метрів на рік. Найшвидший льодовик на Ельбрусі - це Ірик, швидкість якого коливається в районі 100 сантиметрів на добу.
Найбільш значні льодовики в Приельбруссі:
. Великий Азау. Загальна площа заледеніння становить 23 км2 і завдовжки в 9 кілометрів. Нижня поверхня даного льодовика покрита шаром гравію і інших каменів приблизно в-сантиметри. Щороку льодовик відступає на 30 метрів.
. Малий Азау. Площа даного льодовика становить 8,5 км2, а довжина 7,6 кілометрів. Товщина Малого Азау до 100 метрів. Басейн, де відбувається харчування льодовика йде від «Притулку 11» до «Притулку 9».
. Гарабаші. Площа - 5 км2, довжина - 7 кілометрів. Льодовик Гарабаші бере початок від снігів на південно-східному схилі гори Ельбрус.
. Терскол. Площа - 7,5 км2, довжина - 7 кілометрів.
. Ірик. Площа - 10 км2 довжиною в 9 кілометрів. Бере початок від південно-східних схилів Ельбрусу.
. Ірікчат. Площа - 1 км2 довжиною в 2,6 кілометрів. Всі льодовики Кавказу мають властивість постійно відступати і скорочуватися [7, 68-71].
4 Тянь-Шань
Улоговинні льодовики в Заілійському Алатау звичайно відрізняються більшими площами. Деякі з них по ширині майже не уступають своїй довжині. Улоговинні льодовики займають широкі багатокамерні цирки, у межах яких залишається й більша частина їхнього язика. Ці льодовики, як правило, відрізняються найбільшою товщиною від льодовиків інших типів.
Інші ж поряд із широким фірновим полем мають досить довгий язик. Такі льодовики називаються напівулоговинними. Типових великих улоговинних льодовиків у Тянь-Шані мало - усього сім. До них відносять льодовики Тангирик і Богатир (у джерелах р. Чилик), льодовики Дмитрієва (у витоках р. Лівий Талгар), Шнитникова (у джерелах р. Аксай) і інші. Вони становлять 1,8% від загальної кількості льодовиків, однак їхня площа дорівнює 91,1 км2, тобто 19,8% від загальної площі зледеніння.
Фірнові поля долинних, складних долинних і улоговинних льодовиків мають невеликі ухили (табл. 2.1.), що сприяє нагромадженню снігу. На тилових стінках цирків у льоді часто спостерігаються тріщини, невеликі скидання й насування. Поверхня язиків таких льодовиків досить спокійна й слабозабруднена, їхній поздовжній профіль залежить від поздовжнього профілю лота (у формуванні якого, у свою чергу, беруть участь льодовики).
Інші цікаві матеріали
Париж, його історія, культура та суспільство
Метою
роботи є історичний розгляд міста Парижа, його сучасний стан та прогнози на
майбутнє.
Згідно
мети, було поставлено наступні завдання:
проаналізувати
історичний розвиток Парижу;
дослідити
сучасний стан м ...
Організація і управління виробництвом
Актуальним питання в даному курсовому проекті є планування і
організація робіт виконання комплексу топографо - геодезичних робіт при
створенні планів в масштабі 1 : 50000 для ведення кадастру на території
Лисецької ...
Земельний кадастр та аналіз використання земель на території
Земельна реформа – є складовою
частиною загальнодержавного курсу економічної реформи, здійснюваної в Україні у
зв’язку з переходом економіки держави до ринкових відносин. Земельна реформа –
це комплекс правових, е ...