Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Льодовики найбільших гірських систем Азії

Шлейфові льодовики своїми похованими частинами спускаються до висоти 3400-3500 м. Налічується 43 льодовика цього типу, що становить 11,0% від загальної кількості льодовиків, площа їх дорівнює 70,3 км2 або 14,9% від всіх площі зледеніння. Найбільші з них досягають у довжину до 2 км і більше, по площі - до 3 км2 (льодовик Тимофєєва в басейні р. В. Алматинка).

Більше 60% всіх льодовиків Алатау доводиться на льодовики малих розмірів (до 1 км2). Серед них найпоширенішими є карові, карово-висячі й висячі льодовики. Карові льодовики цілком розташовуються на дні кара або частково виходять із нього на схил гори висячими язиками. Фірнові поля таких льодовиків розташовуються на крутих тилових стінах кара, язики більше пологі, а поблизу кінця опуклі. Нерідко карові льодовики представлені гаснучими формами, у яких льодовик доходить тільки до середини кара або навіть зупиняється на одній з його стін, перетворюючись у висячий. В останньому випадку він ззовні нагадує аркуш, що звужується донизу, рослини або шматок, розрізаний біля кінця на дрібні частини. Карові льодовики частіше зустрічаються на схилах сонячних експозицій (південних, західних і східних). Висота їхніх підніж над рівнем моря досить значна - біля 3800-3900 м.

У районі Тянь-Шаню налічується близько 60 карових льодовиків, що становить більше 15% від їхньої загальної кількості. Загальна площа цих льодовиків 30,1 км2 або 6,4% від всієї площі зледеніння.

Карово-висячі льодовики розташовуються на гірських схилах. Вони виробили поглиблення - нівальну нішу, що не має ще на поздовжньому профілі ділянки зі зворотним ухилом ложа, характерного для карів. Такі льодовики в області живлення мають увігнутий профіль, а їхні кінці оконтурені валами морен. Тіло такого льодовика повністю перебуває усередині свого вмістища, не виступаючи над схилами.

На території описуваних басейнів перебуває 20 карово-висячих льодовиків, тобто 5% від їхньої загальної кількості. Площа цих льодовиків дорівнює 8,9 км2 або 1,8% від загальної площі зледеніння. Середня площа льодовиків цього типу 0,4 км2, а середня довжина 1 км. Це найменші по розмірах льодовики із всіх різновидів карових. Середня висота хребтів, з яких беруть початок всі різновиди карових льодовиків, дорівнює 4000 м, а кінчаються вони на оцінці 3630 м над рівнем моря. Позитивна різниця зледеніння 270 м, негативна 120 м, льодовиковий коефіцієнт 1,21.

Льодовики висячі й плоскі вершини, розташовуючись у невеликих поглибленнях схилів, мають найбільше поширення й досить незначну площу.

Тип висячих льодовиків у Алатау зустрічається часто й спостерігається не тільки на стінах карів, але й на схилах гір, де має два основні різновиди: висячі льодовики в западинах і балках схилу й висячі льодовики безпосередньо на плоскій поверхні схилу.

Перший із цих різновидів звичайно являє собою добре розвинену компактну крижану масу, нерідко виражену на своєму краї стрімчастим чолом і боками. Кінці льодовиків цього різновиду не дуже далеко відстоять від фірнової лінії. Лід на кінцях має білий колір і фірнову структуру. Падіння язиків круте.

Найчастіше ці льодовики є супутниками якого-небудь долинного або улоговинного льодовика, до якого вони, якщо перебувають у нижній і середній частині льодовикового басейну, не доходять або з якими зливаються, якщо залягають у верхній частині бассейну [1].

.5 Тибет

Вивчено тібетські льодовики дуже слабко. На небагатьох їх удалося побувати дослідникам. Деякі дані про зледеніння окремих хребтів Тібетського нагір'я наводяться нижче. Протяжність гірських хребтів, які оперізують Тибет з півночі та північного сходу, близько 3 тис км - при ширині від 100-150 км до 800 км на сході. Висота гірських хребтів від 6000 до 7700 м вище над рівнем моря. Східний Куньлунь перебуває у зоні впливу літнього східно-азійського мусону, кількість опадів тут більше, і снігова лінія лежить нижче (4800-5100 м), але тут нижчі й гори, тому зледеніння менш вагоме, ніж на заході й у центральній частині Куньлуня. Загальна площа зледеніння Куньлуня 11640 км2, загальна кількість льодовиків ще підраховано (за станом 1988 р.). Більш повні відомості є тільки до західній частині Куньлуня, де на захід від 80о зареєстровано 3180 льодовиків загальною площею 4331 км2. Усі вони відносяться до басейну р. Тарим. Розміри льодовиків невеликі, вони короткі і круті. За кількістю переважають висячі льодовики (76%), на які припадає 33% загальній площі зледеніння. Долинні льодовики, складають 20% загальної кількості, займають 60% загальної площі. 4% числа і 6% площі посідають карові льодовики. Більшість льодовиків розміщено на північних схилах, де вони крупніші. У цьому районі розташований найбільший льодовик Куньлуня льодовик Ялунг. Його довжина близько тридцяти км, площа 131 км2, закінчується він у висоті 5150 м вище над рівнем моря. У центральній частині Куньлуня ширше поширені льодовики гірських вершин, котрі в окремих масивах досягають великих розмірів. Приміром, найвищий в Куньлуні масив Улугмузтаг (7723 м) покритий снігом і льодом площею близько 500 км2. Кінці льодовикових язиків спускаються до 4950 м на південному схилі і по 5150 м на північному. Снігова лінія лежить відповідно на 5250 і 5500 м. Масив Чонг-Корликтаг (Шапка Мономаха) (7720 м) на хр. Аркатаг (Пржевальського) також покритий фірном і льодом з льодовиковими язиками, що спускаються до підніжжя вершини до 5000-5200 м [22].

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Інші цікаві матеріали

Подільский економічний район
Подільский економічний район має зручне економіко-географічне положення, вигідне транспортно-географічне положення. За розмірами території район посідає 4 місце серед економічних районів України ...

Туристично-рекреаційна галузь господарства
Існують оригінальні погляди на екологічний туризм як економічний процес, в якому рідкісні та естетично привабливі екосистеми продаються на міжнародному ринку для залучення в них відвідувачів; або як специфічний рин ...

Розвиток і розміщення виробництва мінеральних вод України
Удосконалення господарського механізму України в період формування ринкової економіки здійснюється на основі проведення економічних досліджень, у тому числі в галузі розміщення продуктивних сил. Пізнання законів розміще ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено