Сучасний стан льодовиків гірських систем Азії
.1 Екологічні проблеми
Льодовиковий покрив в Каракорумських горах - одному з найбільших гірських масивів Азії - несподівано збільшився в розмірах за останні кілька років. Це суперечить загальній тенденції зменшення льодовиків, що спостерігається в багатьох частинах світу.
Згідно з підсумками нового дослідження, опублікованого в журналі Nature, площа льодовиків у північно-західній частині Великих Гімалаїв за останні вісім років дещо збільшилися. При цьому льодовики у сусідніх регіонах, навпаки, продовжують танути. Геологи вважають, що причиною подібної аномалії могла стати зміна кліматичних умов: на Каракорум припадає менше тепла, ніж на інші частини Гімалаїв, а снігопади в цьому регіоні більш інтенсивні.
Тибетські льодовики тануть, і цим забруднюють Південну Азію.
Дослідники, що відмітили стан тибетських льодовиків, звинувачують у всьому викиди чорної сажі, продукту горіння вугілля, що активно використовують південно-азіатські країни. Вуглецева сажа накопичується на поверхні льодовиків завдяки весняним та літнім мусонам, які і приносять її з території Індії. Разом з сажею мусони скидають на льодовики інші органічні та неорганічні забруднювачі, також беруть участь в руйнуванні льоду і забруднення тибетського грунту.
Крім промислового забруднення в таненні тибетських крижаних запасів бере участь загальне глобальне потепління та підвищення температури повітря. За прогнозами дослідників, вже до 2030 року деякі льодовики Тибету повністю зникнуть. Особливо це стосується південних та східних масивів. Найбільш повільний процес танення на заході Гімалайської гірського ланцюга, де у деяких льодовиків раніше був виявлений приріст.
Зникнення льодовиків Тибету може стати непоправною втратою для місцевої флори та фауни, а також для гірських народів, для яких льодовик став основним джерелом прісної води [5, 201].
Танення льодовиків Киргизстану може змінити ситуацію в Центральній Азії. Двадцять років тому після розпаду Радянського Союзу розподіл водних ресурсів в Центральній Азії стало причиною конфлікту. У тих областях, де рівень дощових опадів влітку є низьким, льодовики грають важливу роль, коли мова йде про кількість доступної води. Одним з наочних прикладів є Тянь-Шаньський регіон; гірські льодовики в цій області є основними джерелами води для Киргизстану, Казахстану, Узбекистану, Туркменістану і північно-східного Китаю.
Подібно Швейцарії, Киргизстан служить як водонапірної баші для сусідніх країн.
Незважаючи на те, що питання про вплив зміни льодовиків і потоку води в Тянь-Шаньських горах вже є предметом досліджень, зібрані дані ніколи раніше не були представлені. Результати даного дослідження під керівництвом інституту ISE (UNIGE) показують, що відступ льодовиків особливо яскраво виражено в периферійних зонах, де літо буває посушливим, а тануть лід і сніг є основними джерелами води. Льодовики зменшуються з кожним роком
Тянь-шаньські льодовики покривають поверхню в понад 15 тис. кв. км., що дорівнює одній третині площі поверхні Швейцарії.
В останні десятиліття, ці льодовики щороку втрачали від 0,1% до 0,8% поверхні. Найбільший відхід льодовиків спостерігався в горах недалеко від міст Алмати, Бішкек, Ташкент і Урумчі. Влітку льодовики є єдиним джерелом води для поливу і вживання в цих регіонах, - говорить перший автор і дослідник в ISE (UNIGE) та Інституті Геології Бернського університету Аннина Сорг.
2 Прогноз розвитку
Посилення танення льодовиків сильно впливає на кількість і сезонний розподіл води. Спочатку відхід льодовиків викличе підвищення рівня води, але якщо дощі не компенсують втрати, пов'язані з таненням льодовиків, скорочення обсягу льодовиків, в кінцевому підсумку, призведе до зниження обсягу води. Дослідники приступили до аналізу показників, заснованих на багатьох параметрах, пов'язаних з кліматом, льодовиками і потоком води для порівняння даних з наявною інформацією.
Незважаючи на те, що в ході досліджень була виявлена явна тенденція в бік скорочення потоку води в літній період, вплив танення льодовиків на щорічний потік води залишається неясним. На кількість води може впливати багато факторів, - пояснює Аннина Сорг. Обсяг опадів, випаровування і навіть людське втручання в гідрологічний цикл - всі ці фактори слід розглядати.
Згідно з прогнозом Міжурядового комітету зі зміни клімату, до 2050 року рівень опадів в Центральній Азії збільшиться з 4 до 8%.
Проте рівень опадів влітку скоротиться до 4-7%, що може спровокувати засуху в літній період. Також очікується, що температура повітря збільшиться майже на 4 градуси в наступні 40 років. За прогнозами, Тянь-шаньськие льодовики будуть продовжувати втрачати поверхню і об'єм в майбутні десятиліття.
Таким чином, певні центрально-азіатські потоки перейдуть від льодовикового режиму в інший, що підсилює невизначеність щодо рівня води, так як цей рівень буде більшою мірою залежати від опадів.
Інші цікаві матеріали
Країни Північної Європи
Північна Європа становить приклад позитивної інтеграції
економіки країн з різним рівнем ринковості і соціальної орієнтації. Як не
дивно, повідомлень про господарство цих країн у нашій літературі вкрай мало. У
підручника ...
Мінеральні ресурси Хмельницької області
Завдяки
географічному розташуванню, геологічній будові і гідрогеологічним умовам
Україна має значні запаси мінеральних вод. Далеко за межами України відомі такі
води, як "Миргородська", "Поляна квасова&qu ...
Лучна рослинність України
Актуальність. Лучна
рослинність в структурі рослинного покриву України посідає другу позицію і
займає 8,5-9,0 млн. га. Якщо врахувати, що зі структури земельного фонду
вилучаються малопродуктивні землі та антропогенно п ...