Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Міські землі як товар та об'єкт оцінки

Відомо, що рівень прибутковості будь-якого виду економічної діяльності значною мірою залежить від зручності розміщення, доступності, ступеня освоєності території та характеру її використання. У будь-якому разі можна стверджувати, що при інших рівних умовах прибуток буде вищий там, де кращі зазначені умови. Тому підприємства, що мають зручне розташування, перебувають у сприятливих умовах щодо використання ринку сировини, збуту, робочої сили, організації технологічного процесу. Це забезпечує їм економію коштів і часу та одержання надлишкового доходу - міської зе­мельної ренти. І хоча особливості прояву міської земельної ренти суто інди­відуальні, закони рентоутворення єдині для всіх міських земель.

Урбаністична концентрація населення та виробництва робить міські землі унікальним ресурсом: Становлячи лише два відсотки від загальної площі території України, вони концентрують понад дві третини населення, понад 75% основних промислово-виробничих фондів, близько 95% фінан­сово-кредитних і науково-дослідних установ, зосереджують основні соціаль­ні, виробничі, інформаційні та управлінські зв'язки. Це створює для корис­тувачів міських земель винятково сприятливі можливості для господарюван­ня та підприємництва. Саме в цьому полягає причина великої привабливості міст, насамперед великих, що мають могутній багатофункціональний вироб­ничий, науковий та культурний потенціали.

За статистичними даними, продуктивність праці у промисловості ве­ликих міст на 28% вища від середньої в країні. Міста з населенням понад і млн.чол. дають до бюджету держави у 2,2 раза більше чистого, прибутку в розрахунку на одного зайнятого в галузях матеріального виробництва, ніж міста із стотисячним населенням.

Таким чином, цінність міських земель полягає в їх здатності приносити додатковий прибуток, що виникає у містах передусім завдяки зручності міс­ця розташування відносно ринків ресурсів і збуту та інфраструктурному об­лаштуванню території. За можливість отримання цього прибутку, власне, і справляється плата за міські землі. Вона повинна відповідати грошовій сумі, яка, якщо її покласти в банк, дасть у вигляді відсотків з вкладу прибуток то­го ж розміру, що й рентний дохід, котрий щорічно одержується з даної зе­мельної ділянки. Тобто ціна землі - це капіталізована земельна рента.

У найзагальніших рисах можна стверджувати, що цінність міських зе­мель складається з показників диференціальної, абсолютної та монопольної ренти.

Диференціальна рента відображає конкретну цінність земельної ділянки і поділяється на:

- ренту за рахунок доступності ділянки, що зумовлена зменшенням ви­трат на ввіз сировини, матеріалів, комплектуючих виробів та вивіз готової продукції? а також зростанням продуктивності праці робітників внаслідок зниження транспортної втоми;

- ренту за рахунок освоєності території, що визначається зниженням вартості продукції завдяки скороченню витрат на створення інженерно-транспортної шфраструктури«(мереж енерго- та водопостачання, каналізації, шляхів автомобільного та залізничного транспорту тощо);

- ренту за рахунок ефективності додаткових капіталовкладень в облаш­тування території, яка зумовлена можливостями і вигодами даної ділянки, а також способом її використання, зокрема поєднанням сумісних функцій." Пропозиція додаткових послуг формує за цих умов підвищений попит і, та­ким чином, збільшує споживчі властивості ділянки.

Абсолютна рента характеризує ефективність цільового використання зе­мельної ділянки. На відміну від диференціальної, вона не залежить від кон­кретних властивостей ділянки, її показники стосуються в цілому галузі чи виду діяльності, що використовує землю, її можна назвати рентою переваги цілі використання.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Природні енергоресурси та їх використання
Природа багата на енергоресурси. Їх раціональне використання дає можливість отримувати відносно дешеву електроенергію, яка є менш небезпечною, ніж, наприклад, атомне паливо і т.п. Однак, нераціональне і необачне викори ...

Паливно-енергетичний комплекс України
Прискорений соціально-економічний розвиток країни нерозривно пов'язаний з рівнем розвитку всіх галузей паливно-енергетичного комплексу, вдосконалення енергетичного балансу з обов'язковим врахуванням досягнень науково-тех ...

Дослідження яружно-балочного рельєфу Кривбасу як одного з елементів знань про природу рідного краю на заняттях географічного гуртка
Однією з базових складових частин географічної освіти є знання про найближче географічне оточення – природу рідного краю. Найбільш ефективному і поглибленому засвоєнню краєзнавчого матеріалу сприяє активне самостійне до ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено