Нормативно-правова база організації проведення грошової оцінки земель населених пунктів
Важливою складовою частиною нормативного регулювання процесу грошової оцінки земель є визначення його суб'єктів, надання права юридичним та фізичним особам її реалізації. Стаття 23 Закону України "Про плату за землю" від 19 вересня 1996 року №378/96 - ВР визначає, що грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Пункт 3 Постанови Верховної Ради України від 19 вересня 1996 року №379/96-ВР зо6ов'язує Кабінет Міністрів України до 1 січня 1999 року провести грошову оцінку земель населених пунктів, земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів). Тому відповідним дорученням Кабінету Міністрів України Держкомзем визначений організацією, відповідальною за проведення грошової оцінки земель, у складі зацікавлених міністерств і відомств. На виконання статті 23 Закону України "Про плату за землю" від 19 вересня 1996 року №378/96 та зазначеного доручення Кабінету Міністрів України, Держкомземом з урахуванням пропозицій Держкоммістобудування виданий наказ від 31 січня 1997 року № 10 "Про організацію робіт з проведення грошової оцінки земель населених пунктів, пункт 1.2 якого визначає, зокрема, перелік юридичних осіб, що залучаються до виконання робіт з грошової оцінки земель населених пунктів. Центрами, що здійснюють методичне забезпечення цих робіт, виступають інститут землеустрою УААН та Український державний інститут проектування міст "Діпромісто", яким надано право проведення грошової оцінки земель населених пунктів на всій території України. Пунктом 4 цього ж наказу відповідальними за проведення експертизи результатів грошової оцінки земель населених пунктів визначено Державний комітет Автономної Республіки Крим по земельних ресурсах і єдиному кадастру; обласні, Київське та Севастопольське міські управління земельних ресурсів. Вибірково експертиза результатів грошової оцінки здійснюватиметься Державним комітетом України по земельних ресурсах у відповідності до "Положення про здійснення державної землевпорядної експертизи". Одним з елементів методичного забезпечення робіт з грошової оцінки земель населених пунктів є розробка відповідних еталонних проектів зазначеними центрами під керівництвом робочих груп, створених та затверджених Державним комітетом України по земельних ресурсах з метою деталізації методичних підходів до оцінки земель населених пунктів. Подальші кроки по методичному забезпеченню робіт з грошової оцінки земель всіх категорій, зокрема і оцінки земель населених пунктів, методичні центри здійснюватимуть на основі діючої нормативно-правової бази, яка проаналізована вище, та актів, що будуть її розвивати і вдосконалювати.
При оцінці земель населених пунктів виходять із порівняльної цінності і придатності території для житлової та промислової забудови і її благоустрою. Така оцінка здійснюється на основі врахування величини витрат, як при будівництві, так і при експлуатації будівель, споруд та комунікацій. Також слід враховувати інженерно - будівельні характеристики ділянок, їх розміщення на плані населеного пункту відносно існуючої забудови, транспортних зв’язків з громадськими, культурними і торговими центрами, промисловими зонами, близькість до існуючих магістралей інженерних комунікацій, стан природо-екологічного довкілля, характер попереднього використання та забруднення території:
Класифікація населених пунктів має важливе значення при використанні грошової оцінки їх території. Існує декілька класифікацій населених пунктів: за категорією; чисельністю населення; адміністративним статусом; місцем у системі розселення та господарськими функціями.
Виділяють три категорії населених пунктів, тобто міста; селища; села.
Класифікація населених пунктів за чисельністю населення покладена в основу Державних будівельних норм України ДБН 360-92**[29]. Як відомо, кожний населений пункт відіграє певну роль в адміністративно-територіальному устрою України. За адміністративним статусом виділяють 8 категорій населених даних. За місцем у системі розселення пункти ділять на 6 категорій, а за господарськими функціями населені пункти ділять на 8 категорій.
На грошову оцінку земель населеного пункту також впливає функціонально-планувальна структура населених пунктів. Територія населеного пункту за функціональним призначенням і характером використання ділять на селбіщну, виробничу, в тому числі зовнішнього транспорту і ландшафтно-рекреаційну.
Інші цікаві матеріали
Застосування інноваційних технологій навчання географії
1.
Освіта — стратегічна основа розвитку особистості, суспільства, нації і держави,
запорука майбутнього. У Національній доктрині розвитку освіти України у XXI столітті визначено мету, пріоритетні
напрямки державної полі ...
Інтеграційна стратегія України
Унікальність переважаючої більшості країн колишнього СРСР
полягає в тому, що вони виникли на руїнах відносно цілісної економічної і
політичної системи. У зв'язку з цим ним об'єктивно необхідні час і відповідні
зусилля ...
Господарство Росії
Росія має значний економічний потенціал, що становить майже 60 %
колишнього економічного потенціалу СРСР. Проте за рівнем економічного розвитку
країна посідає 25-27 місце в світі. Для господарства Російської Федерації
...