Екологія населеного пункту.
Важливою задачею екологічного законодавства є охорона природного середовища в сільськогосподарському пункті. Правовий стан, роль і значення населеного пункту вимагає створення в ньому найбільш сприятливих умов для життя і здоров’я, праці і відпочинку населення.
Населений пункт має багато екологічних проблем, що виникають і нагромаджуються в зв’язку з науково-технічним прогресом. Саме в населеному пункті спостерігається хімічне, пилове, й інше забруднення атмосферного повітря, води і ґрунту.
Екологія в населеному пункті здійснюється на підставі загальних екологічних норм, спрямованих на охорону земель від ерозії, вод і атмосферного повітря від забруднення, лісів населеного пункту від пожеж, знищення, пошкодження, засмічення тощо. Разом з тим специфіка об’єкту охорони визначає і специфіку природоохоронних заходів, що притаманні лише охороні природного середовища населених пунктів.
До таких заходів відносяться:
a) Еколого-вимогливе планування і забудова населених пунктів, їх благоустрій;
b) Забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення;
c) Охорона атмосферного повітря в населеному пункті;
d) Охорона зеленої рослинності в населеному пункті;
Планування і забудова населеного пункту повинна передусім передбачити створення найбільш сприятливих умов для життя, а також для збереження і зміцнення здоров’я громадян. Житлові масиви, промислові підприємства та інші об’єкти належить розміщати таким чином, щоб виключати несприятливий валив шкідливих факторів на здоров’я і санітарно-побутові умови життя населення. Зокрема, важливо враховувати переважаючи напрями вітру, щоб запобігти занесенню шкідливих речовин від підприємств на зелені території.
При проектуванні, будівництві і реконструкції підприємств слід передбачати заходи що до запобігання забруднення атмосферного повітря, водойм підземних вод, зелених насаджень ґрунту.
Певна частка забруднення навколишнього середовища в населеному пункті припадає на транспорт.
Тому необхідне найбільш раціональне розміщення транспортних потоків, виведення їх за межи житлової зони, а транзитні шляхи – за межи населеного пункту, передбачити транспортні розв’язки для безупинного руху автомобілів.
При забудові населеного пункту належить забезпечити введення в установлені строки водопроводів, каналізаційних і очисних споруд, санітарну очистку, утилізацію промислових, комунально-побутових та інших відходів.
З метою зменшення впливу промислових підприємств на навколишнє середовище передбачено створення навколо них санітарно-захисних зон. Обов’язковою умовою упорядкованості такої зони є її озеленення, що для сучасного населеного пункту має особливе значення. Рослини здатні поглинати і засвоювати різні гази та пил, чим очищають атмосферне повітря. Трав’яниста рослинність вбирає у себе усі радіоактивні опади.
Озеленення корисне і тим, що сприяє спілкуванню людини з природою. Людина щодня, що миті повинна відчувати зв’язок з довкіллям. Адже життя людини тісно пов’язане з природою, з її виникненням. Сьогодення тим більше вимагає зміцнення цих зв’язків.
Важливу роль в екології природного середовища в населеному пункті покликане відігравати законодавство про забезпечення санітарного та епідемічного благоустрою населення. Воно базується на засадах Конституції України, Основах законодавства України про охорони здоров’я і складається з Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благоустрою населення”, інших актів законодавства та інших норм.
У системі екологічно-правових заходів, спрямованих на екологію навколишнього природного середовища в населеному пункті, чинне місце відводиться державному санітарно–епідеміологічному нагляду. Також регулярне здійснення санітарно-епідемічного нагляду здатне оздоровити і підтримувати в належному стані екологію насалених пунктів.
Тільки взаємодія з природою і навколишнім середовищем покращить екологію населеного пункту.
Разом з екологічною функцією зелена рослинність міст виконує також естетичну та виховну функцію. А тому охорона лісів і зеленої рослинності населеного пункту заслуговує на особливою увагу, їх охорона може досягтися різними шляхами по-перше, шляхом максимального обмеження використання зазначених лісових угідь, для різних господарських потреб; по-друге шляхом активізації лісовідновлення і лісорозведення в лісах населеного пункту.
Згідно з діючим лісним законодавством у лісах населених пунктів допускається тільки рубки догляду, санітарні рубки, пов’язані з реконструкцією малоцінних молодників, прокладання просік, створення протипожежних розривів.
Екологія лісів населеного пункту сприяє також лісовідновленню і лісорозведенню. Нерідко частина лісів гине від лісових пожеж, шкідників, хвороб.
Поліпшення екологічного стану довкілля має особливе значення. Сучасне виробництво пов’язане з великим навантаженням працюючих, для відновлення їх фізичних і духовних сил потрібне спілкування з природою.
Інші цікаві матеріали
Проект відведення земельної ділянки під ковбасний цех
Метою курсової роботи з основ земельного кадастру є закріплення
отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні технічної
документації землекористувачам різних форм власності з використанням
кадаст ...
Регіональний розвиток центрально-українського економічного району
Проблеми регіонального
розвитку центрально-українського економічного району – це проблеми невикористаних
можливостей, нереалізованого потенціалу. Зменшення чисельності працездатного
населення, депопуляція - свідчать про ...
Рослинний світ Волинського Полісся
Актуальність
теми. Важливість рослин у житті і розвитку суспільства помічена давно. Велика
частка населення Землі живе поблизу лісів, а то й у самих лісам. Вивчаючи
спосіб життя людей протягом історичного періоду і в на ...