Децентралізація управління: переваги і ризики в умовах України
Одним з головних принципів і завдань адміністративно - територіальної реформи (АТР) в Україні проголошена децентралізація управління. Однак відсутні чіткі орієнтири щодо ступеня (глибини) децентралізації, відповідно сучасному і перспективному стану українського суспільства. У той же час це питання, на нашу думку є принципово важливим з точки зору як побудови ефективної системи територіальної організації влади в Україні, так і забезпечення національної безпеки держави.
Раніше децентралізацію влади розглядали переважно як властивість федеративних систем державного устрою. В останні кілька десятиліть елементи децентралізації почали активно впроваджуватись в унітарних державах для підвищення ефективності систем державного управління. Відповідно розрізняють політичну й адміністративну децентралізацію. Остання представляє інтерес в контексті АТР в Україні.
Адміністративна децентралізація - це контрольований і впорядкований процес передачі частини повноважень центру органам влади субнаціонального рівня - регіональним та (або) місцевим. У процесі адміністративної децентралізації обсяг прав нижчих органів влади розширюється в межах, визначених завданнями підвищення ефективності і гнучкості апарату управління, вдосконалення здатності державних органів і муніципальних структур вирішувати питання соціального та економічного регулювання. Адміністративна децентралізація вимагає компетентності і послідовності дій щодо перерозподілу організаційних і фінансових ресурсів між наявними рівнями управління [12; 228].
Питання децентралізації влади в Україні тісно пов'язане з розвитком місцевого самоврядування. В демократичній державі місцеве самоврядування виступає в якості головного елемента саморегуляції і самоврядування громадян. Цей інститут забезпечує наближення влади до населення: завдяки йому впроваджується гнучкий механізм управління, значно менш забюрократизований, ніж в жорстко централізованій системі. Місцеве самоврядування дає можливість усунути існуючу певну відчуженість народу від влади, є одним з механізмів істотного розширення прав і свобод кожного громадянина.
Особливого значення набуває вибір концепції місцевого самоврядування, яка реалізовуватиметься в державі. Конституція України гарантує розвиток місцевого самоврядування як «права територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України» [21].
Залежно від уявлень, що стосуються відносин між органами державного управління і місцевого самоврядування, світова наукова думка сформулювала кілька основних теорій самоврядування, серед яких найбільш поширені общинна і державна теорії. Общинна теорія, грунтуючись на протилежності суспільних і державних інтересів, визначає основу для повної самостійності органів самоврядування, виходячи з самостійної реалізації місцевим суспільством своїх власних суспільних інтересів, а сутність самоврядування полягає в наданні місцевому суспільству права самому завідувати своїми суспільними інтересами та в збереженні за урядовими органами права завідувати тільки державними справами.
Державна теорія визначає самоврядування службою місцевого суспільства державним інтересам. Місцеве управління діє тільки в корпоративно-територіальних інтересах, одержує суверенну компетенцію і права тільки в сфері неполітичних відносин, місцевих господарських і громадських справ, а органи місцевого управління в питаннях політичних, загальнодержавних діють як представники держави [9; 19].
Питання про те, яку з цих концепцій покласти в основу побудови місцевого самоврядування в Україні, дискутується вже понад десять років, однак дослідники не прийшли до спільної думки, а чинні законодавчі норми містять аргументи на користь обох концепцій.
Інші цікаві матеріали
Земельний кадастр та аналіз використання земель на території
Земельна реформа – є складовою
частиною загальнодержавного курсу економічної реформи, здійснюваної в Україні у
зв’язку з переходом економіки держави до ринкових відносин. Земельна реформа –
це комплекс правових, е ...
Князівство Ліхтенштейн - карликова держава
Князівство
Ліхтенштейн (нім. Fürstentum
Liechtenstein) - країна на заході центральної Європи, межує з Австрією
на сході і Швейцарією на заході. Державний устрій - конституційна монархія.
Площа
160 км²;
ст ...
Регіональні аспекти зовнішньої торгівлі Мексики
Зовнішня торгівля є однією з складових економічної науки, що з
розвитком соціально-економічних відносин набула важливого значення для кожної
країни. Тому якщо досить ефективно буде розвиватися зовнішня торгівля то і
мож ...