Поняття про аерофотознімання
Аерофотознімання (АФЗ)- це фотографування земної поверхні з літального апарату (літака,гелікоптера). Якщо АФЗ проводять для отримання топографічних матеріалів, то його називають топографічним аерофотозніманням. В інших випадках - спеціальним аерофотозніманням.
Лінію, що є траекторією польоту літака під час фотографування називають маршрутом. Якщо ця лінія пряма, то маємо прямолінійний маршрут; також існують криволінійний та ламаний маршрути. Якщо фотографування велось у межах одного маршруту, то це маршрутне аерофотознімання. Якщо фотографують певну територію з кількох паралельних маршрутів, то маємо багатомаршрутне АФЗ.
Залежно від куга нахилу а аерофотокамери під час знімання розрізняюхь АФЗ:
- горизонтальне, кут нахилу дорівнюе нулю (a = 0);
- планове, якщо кут нахилу не перевищуе 3° (|a| < 3°);
- перспективне, при куті нахилу більшим від 3° (|a| > 3).
Залежно від масштабу 1:m аерофотознімків розрізняють:
- дрібномасштабне АФЗ, масштаб знімків 1:50000 i дрібніше;
- середньомасштабне АФЗ, масштаб знімків знаходиться в межах від 1:50000 до 1:10000;
- великомасштабне АФЗ, масштаб більший від 1:10000.
Аерофотознімання проводять з використанням фотоплівки чорно-білої, спектрозональної або кольорової. Для топографічних цілей доцільно застосовувати кольорову плівку, бо такі знімки значно інформативніші. Спектрозональна плівка використовується для розв'язання задач нетопографічного призначення, наприклад, виявлення захворювання лісів, забруднення територій або акваторій.
Рис. 1.1. Поздовжне, поперечне перекриття знімків та геометрія “ялинки”: 1,2 - знімки одного маршруту; 3,103 - знімки двох сусідніх маршрутів;к- кут “ялинки”.
До топографічного АФЗ ставлять певні технічні вимоги стосовно таких параметрів польоту літака як прямолінійність маршрутів, горизонтальність тpaєктopiї, витримування поздовжнього перекриття між знімками одногомаршруту (найчастіше 60 %) та поперечного перекриття між сусідніми маршрутами (здебільшого 20-40 %).
Аерофотокамера, а значить i знімок, повинна бути правильно зорієнтована стосовно траєкторії польоту, тобто кут скосу k (рис. 1.2) повинен бути встановлений з точністю до 3° , інакше при накладанні знімків виникне т.зв. «ялинка», що зробить надалі фотограмметричне опрацювання утрудненим i неефективним.
Для виконання АФЗ потрібна аерофотокамера та спеціальна допоміжна апаратура, яка дозволяє витримувати всі параметри та вимоги до АФЗ. Чому автоматично? Бо політ літака відбувається дуже швидко i людина не завжди встигає вносити відповідні корективи як в траєкторію польоту, так i в положення камери. Сучасний стан розвитку електроніки, радіотехніки, супутникової навігації дозволив повністю автоматизувати процес аерофотознімання. Для прикладу подамо розроблену фірмою Leica (Швейцарія) аерофотознімальну систему ASCOT (Aerial Survey Control Tool) - дослівно «засіб для контролю за аерофотозніманням». Це багатофункціональна система, що дозволяє проектувати АФЗ, виконувати знімання згідно з проектом, автоматично витримувати навігаційні параметри АФЗ, фіксувати просторові координати аерофотокамери в момент фотографування. Технічні засоби системи показані на рис. 1.3 (взято з проспекту фірми Leica).
|
Інші цікаві матеріали
Нормативна грошова
Здійснення
контролю, обліку якості та кількості земель, впровадження приватної власності
на земельні ділянки та платного характеру використання потребують чіткого
економічного механізму регулювання земельних відносин, ...
Льодовики, вічна мерзлота та їх гідрологічне значення
Напевне, найбільш розпоширена гірська порода у всій
Вселенній – це лід. Марс, Юпітер, Сатурн складає великі маси льоду, а деякі
супутники планети
складені
ним майже цілком. Не є виключенням і наша Земля: ...
Рекогностування полігонометричних ходів
Рекогностування полігонометричних ходів — це
уточнення проекту ходів на місцевості і остаточний вибір місць закладання
пунктів.
При рекогностуванні перевіряють взаємну видимість
між пунктами і якщо вона відсутня, зді ...