Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Прив'язка аерофотознімків

Для виконання таких процесів як трансформування знімків, геодезичне оріентування фотограмметричної моделі, побудова фототріангуляційних мереж та інших, необхідні опорні точки.

Опорна точка - це точка місцевості або будь-якого об'єкта фотознімання, для якої визначені геодезичним методом просторові координати у заданій абсолютній чи “геодезичній” системі координат та яка розпізнана на аерофотознімку. Сукупність цих точок є геодезичною основою для проведения камеральних фотограмметричних робіт. Якщо відомі всі три координати X, У, Z, то опорну точку називають планово-висотною; якщо визначені планові координати X,Y, то це планова опорна точка, а якщо відома лише висота Z, то це висотна опорна точка.

Найчастіше використовують планово-висотні опорні точки, а два інші типи (планові та висотні) в сучасній практиці майже не використовують.

Технолопчний процес, що проводиться для отримання деякоі кількості опорних точок з польових робіт, називають привязкою аерофотознімків. Отже, прив'язка знімків включає в себе:

- розпізнавання контурної точки об'єкта (місцевості) на знімку;

- проведення геодезичних робіт для визначення координат X, У, Z сукупності опорних точок.

Опорними точками можуть бути:

- натуральні об'екти з чітко окресленими контурами, які безпомилково розпізнаються на знімках;

- замарковані перед аерофотозніманням точки на місцевості спеціальними знаками правильної геометричної форми; такі точки пізніше на знімках розпізнаються безпомилково.

Вибір натуральпих об'єктів в якості опорних тонок залежить насамперед від вимог замовника до кінцевої продукції i зокрема від масштабу створюваної карти. Якшо карту створюють в масштабі 1:25000, то це можуть бути будинки, кути сільськогосподарських угідь, лісів тощо. При великомасштабному картографуваннi, наприклад, для створення плану в масштабі 1:2000, це можуть бути: piг будинку, люк підземних комунікацій, невисокий стовп, виступ бетонного містка, чітке перехрестя доріг тощо. Загальна вимога така: опорна точка повинна бути розпізнана на знімку з точністю 0.1 мм в масштабі створюваної карти. Не можна вибирати опорні точки на крутих схилах, бо це може спричинити помилки у визначенні висот; допустима величина помилки не більше 1/10 від висоти перетину рельефу для створюваної карти.

Маркування опорних точок перед аерофотозніманиям є надзвичайно важливим, бо тоді майже на 100 відсотків виключається можливість помилитись у розпізнаванні опорної точки на знімку та суттєво підвищується точність фотограмметричного візування на таку точку. Маркувальний знак - це майже завжди правильна геометрична фігура - квадрат, прямокутник, круг, хрестоподібна, Г-подібна тощо. Розмір знака в натурі дорівнюе (0.3-0.5 мм)-М, де М - знаменник масштабу знімка. Колір маркувального знака повинен забезпечувати максимальний контраст з поверхнею, на якій він викладається. На зеленому чи темному фоні найкраще читаеться білий знак. Матеріал для маркування - фарба, пісок, вапно та різний підручний матеріал.

У залежності від вимог, які ставляться до топографічного плану або карти, а також від визначеної технології виробництва робіт , виконують суцільні або розріджену прив’язку.При суцільній прив’язці кожна стереопара або аерознімок забезпечується необхідною кількістю опорних точок.

Суцільна висотна підготовка виконується при створенні топографічних планів з висотою перетину рельефу 0.25м. Допускається також суцільна висотна підготовка при створенні планів масштабу 1:500 – 1:5000 з перетином рельєфу 0.5 м.

Розріджена прив’язка виконується, якщо точність послідуючих фототріангуляційних робіт забезпечить необхідну точність створення плану або карти. Це основний вид прив’язки при середньомасштабному і великомасштабному картографуванні незабудованих територій.

В залежності від вибраної технології робіт виконується розрахунок густоти планово-висотних i висотних опознаків, забезпечуючих точність плана або карти, що створюється.

Похибки взаємного положення точок на плані не повинні перевищувати 0.4 мм.

При складанні проекта розташування опознаків враховується метод фотограмметричного згущення. При аналітичній і аналоговій фототріангуляції опознаки проектують рядами, розташованими поперек аерофотознімального маршруту.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської ради Коломийського району
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту як кожної людини окремо, так і суспільства в цілому, оскільки виконує функції головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах; просторового базису для р ...

АПК Північного Кавказу
До складу Північно-Кавказького економічного району входять: Ростовська область. Краснодарський і Ставропольський краї, республіки Адигея, Дагестан, Кабардино-Балкарська, Карачаєво-Черкеська, Північна Осетія - Аланія, Ін ...

Місце та значення металургійного комплексу в економіці країни
Обрана тема є актуальною і важливою складовою економічної діяльності будь якої держави світу, звісно Україна не є виключенням. Продукція металургійного комплексу є основою індустріалізації національної економічної систем ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено