Призначення, ідея та загальна характеристика
За другою ознакою як космічна, так i аерофототріангуляція займають вагоме місце в технологіях створення картографічних матеріалів Особливу роль відіграє аерофототріангуляційна опорна мережа для побудови цифрових моделей рельєфу, без якої неможливо отримати цифрові ортофотоплани i карти.
За третъою ознакою головним способом тепер є просторова фото-тріангуляція з визначенням всіх трьох координат X,Y,Z для точок мережі. Планову та висотну фототріангуляцію практично не застосовують.
За четвертою ознакою маршрутна фототріангуляція є частковим випадком багатомаршрутної фототріангуляції і її застосовують не так часто. У реальних умовах опрацьовуються знімки, що покривають деяку площу, тому багатомаршрутну фототріангуляцію частіше застосовують. Правда, в деяких технологіях прийнято такий підхід: спочатку будують мережі фототріангуляції в межах кожного маршруту i на цьому етапі виявляють різноманітні помилки та промахи, а потім будують багатомаршрутну (блокову) фототріангуляційну мережу. Способи побудови - це суть наступної ознаки.
За п'ятою ознакою маршрутна фототріангуляція базується на поетапному розв'язанні задачі i один з варіантів є такий: побудова геометричної моделі в межах стереопари (взаємне орієнтування), з'єднання сусідніх моделей в єдину вільну фотограмметричну мережу за допомогою зв'язкових точок, що лежать в потрійному перекритті знімків; з'єднання маршрутних моделей в єдину блокову модель за допомогою точок, що лежать в міжмаршрутному перекритті. На останньому етапі відбувається зовнішнє (геодезичне) орієнтування блокової моделі фототріангуляції та усунення її деформації, спричинене різними помилками, зокрема тих, що супроводжують вимірювальний процес. Цей метод отримав назву - метод моделей.
За шостою ознакою особливої уваги заслуговують дані GPS (глобальні системи позиціювання). Сучасні методи дозволяють під час польоту носія апаратури визначати просторові координати центрів проекцій. Це суттєво впливає на сам процес фототріангуляційних побудов, i зокрема, на його точність, яка значно зростає.
Але ще суттєвішим є те, що коли знаємо просторові координати центрів проєкцій вcix знімків i будуємо блокову мережу, то опорні точки взагалі не потрібні.
За сьомою ознакою знімок сам по собі є джерелом помилок , тому треба шукати шляхи знешкодження цього негативного впливу. Один з таких підходів полягає в тому, що помилки знімків подаються у вигляді певної математичної моделі. Наприклад, помилки Dх, Dу описуються степеневим полігоном:
;
,
де ai, bi - невідомі параметри (параметри калібрування), х, у - виміряні координати точки на знімку.
Наведені вище рівняння долучають до рівнянь колінеарності та одночасно визначають i просторові координати точок фототріангуляції, і параметри калібрування. При побудові мереж фототріангуляції використовуються внутрішні фотограмметричні зв'язки, що існують як для точок, що лежать в потрійному перекритті, так i для точок, що знаходяться в міжмаршрутному перекритті. У цьому випадку маємо метод фототріангуляції із самокалібруванням.
Якщо додаткові рівняння не включають у математичну модель фототріангуляції, то маємо фототріангуляцію без самокалібрування.
За восьмою ознакою. Зауважимо, що останніми роками вагому роль відіграє цифрова фототріангуляція, зокрема технологія автоматичної побудови мереж, коли вимірювання знімків проводить не оператор-фотограмметрист, а сам комп'ютер, тобто пошук та ідентифікація точок стереопари реалізується за допомогою програм з використанням теоретичних засад кореляції оптичних щільностей елементарних образів.
Інші цікаві матеріали
Порівняльна економіко-географічна характеристика Північно-Західного та Північно-Східного економічних районів
Територія
України за всі роки свого існування зазнавала великих територіальних змін.
Сучасна державна територія остаточно сформувалась у першій половині 50-х років
нинішнього століття. Територія і населення району має с ...
Вугільна промисловість Украни. Основні проблеми та перспективи розвитку
Вибір основного напрямку розвитку економіки будь-якої
країни залежить насамперед від наявності й характеру власної
мінерально-сировинної бази. Єдиним енергоносієм, якого в Україні потенційно
достатньо для повного забезп ...
Регіональна економіка промисловості України
Промисловість
– найважливіша структурна ланка господарського комплексу України. На неї
припадає 1/3 основних фондів, понад 35% населення, зайнятого у народному
господарстві. Промисловість як провідна ланка господарства ...