Роль льодовиків та їх гідрологічне значення.
Роль льодовиків в живленні рік та значення гірських льодовиків.
Льодовикове живлення складає менше 1% стоку рік. В крупних ріках живлення сягає 10 – 11%. Чим більша площа льодовиків на водозборах, тим більший вплив їх на стік рік. Льодовики мають велике регулююче значення на стік рік.
Є такі категорії регулюючого значення льодовиків:
- багаторічне регулювання стоку льодовиків. Льодовики компенсують нестачу води в засушливі року з високою температурою і малими опадами, а в холодні і зволожені роки льодовики збільшують свою віддачу.
- сезонне регулювання. Проявляється а посиленні танення льодовиків в теплий і засушливий період року, коли інші джерела живлення вичерпані. На ріках із льодовиковим режимом максимум стоку спостерігається в другій половині літа.
- добові коливання стоку льодовикових рік. Пов’язанні із сходом добової температури. Якщо максимум температури 4 – 5 год стоку, мінімум стоку 6 – 9 год.
Ріки льодовикового живлення мають більше значення в їх використанні: вони дають значний стік в літній час, коли потреба в воді найбільша. Квадратний кілометр льодовика дає в кілька раз більше води, чим звичайна площа басейну. Зменшення площ, зайнятих льодовиками в басейнах, викликає зменшення стоку рік. Велике скупчення льоду в льодовиках дозволяє в деяких випадках впливати на танення льодовиків і посилювати в літній час їх стік, що дуже важливо для районів Азії і на Кавказі. Живлення рік льодовиковими водами залежить від теиператури повітря і від розмірів льодовиків. Тому хід температури повітря показує великий вплив на режим рік льодовикового танення. Невелике поступлення льодовикових вод має місце в літній час і саме в ті дні, коли температура повітря досягає своїх найбільших значень.
Як відомо, лід при великому давленні тане при температурах нижче 0 градусів, а так як товщина льоду в льодах спостерігається в десятки ісотні метрів, то давлення на нижні шари льоду можуть досягати значно великих розмірів. Це обумовлює живлення ряду рік талими водами льодовиків і в зимній період. Велика кількість талих вод дає танення снігу під дією сонячної радіації.
Роль льодовиків в горах:
ü Регулювання стоку гірських рік;
ü Джерело для зрошення водоспоживання та енергетики.
Крім позитивних значень є й негативні – в горах льодовики викликають паводки і селі. Ці паводки і селі виникають в прориву прильодовикових озер, в прориву надльодовикових озер, прориву внутрішніх льодовикових водних ємностей і катастрофічного танення, викликаного виверженням вулканів.
Вплив льодовиків виходить далеко за межі районів поширення їх. Сучасне материкове зледеніння прямо й посередньо впливає на природу географічної оболонки. Воно позначається на співвідношенні суші і моря, яке змінюється із зміною об'єму льоду. Зледеніння охолоджуюче впливає на клімат планети, знижує середні температури повітря південної півкулі і Землі в цілому, посилює термічну зональність на Землі (100).
Льодовики у місцях поширення їх діють як потужний геоморфологічний фактор. Завдяки йому утворюються різні форми рельєфу, який зберігає сліди зледеніння тисячоліття (відомі в Північній і Західній Європі та інших місцях на Землі). Потужність їх роботи льодовика визначається його масою. 1 м3 льоду важить 900 кг, а глетчер 300 м завтовшки тисне на 1 м2 ложа із силою 270 т. Під дією такої сили рельєф великих районів зледеніння значно змінюється.
Геоморфологічна робота льодовиків виявляється у виорюванні ложа (льодовикова ерозія, або екзарація), перенесені уламкового матеріалу та акумуляії. Екзарація поглиблює долини гір, руйнує їхні сили тощо. Завдяки перенесенню уламкового метеріалу гори розвантажуються від продуктів їх руйнйвання. Відкладаючись віншому місці, ці матеріали утворюють нові форми рельєфу.
Акумулятивна діяльність льодовиків найбільш помітна в області абляції, де відкладається морена. Внаслідок цього утворюються різні форми рельєфу: хвилясті моренні рівнини, горби, гряди горбків, замкнуті котловини тощо. Так льодовики створюють специфічний ландшафті і значно впливає на еволюцію ландшафтних прилеглих територій.
З наступанням льодовика нерідко повязані грязьокамяні потоки, які в Середній Азії називаються селями, в Альпах – мурами, а в Ісландії – йокульхлауп. Відбуваються вони так. Наступаючи, льодовик нерідко підпружує бокові долини, в яких за льодяною платиною починає накопичуватися вода. Поступово вода знаходить вихід і, забираючи на шляху рухлий матеріал і льоди, котиться вниз по долині.
Ці явища відомі в різних районах планети. Селі зароджувались в Норвегії у льодовику Тунг в 1900 і 1903 роах, багатократно в Альпах, на Кавказі (в верхів’ях ріки Геналдон в 1902 році), на Памірі і т.д. – в основному, практично всюди, де є льодовики.
Однак, льодовики не тільки „руйнівники”. Вони можуть відігравати важливу роль в нашому повсякденному житті. Льодовики – це потенціальні джерела вологи, джерело водопостачання поселень на Шпіцбергені. Льодовики є акумуляторами великих мас води, регулюють тепловий режим, температуру і солоність Світового океану.
Інші цікаві матеріали
Охорона здоров’я
Серед галузей соціальної сфери важливою є охорона здоров'я. Мережа
закладів охорони здоров'я охоплює велику кількість лікарень,
амбулаторно-поліклінічних закладів, санаторіїв, пансіонатів, будинків
відпочинку, інтернатів для ст ...
Історія соціально-економічної географії світу
Щоб пізнати себе, кожна наука повинна вивчати й аналізувати історію свого
формування, починаючи від витоків і закінчуючи сучасним періодом. Цей процес
полягає у пошуках джерел формування науки, з’ясуванні причин її виник ...
Земельний кадастр і аналіз проекту використання земель Космацької сільської ради Богородчанського району Івано-Франків
Серед найважливіших
проблем сьогодні особливе місце посідає проблема економічного використання,
збереження і відтворення природних ресурсів.
А серед природних
комплексів особливе місце має земля. Прийнята Верховною Р ...