Вічна мерзлота.
Вічна мерзлота, багаторічномерзлі породи – товща гірських порід, температура яких протягом ряду років не піднімається вище за 0 градусів. Розрізняють багаторічномерзлі (зцементовані льодом), морозні (без включень льоду) й охолоджені (насичені розсолами) гірські породи.
Особливістю вічної мерзлоти є велика льодистість відкладів (на лід припадає подекуди до 80% обєму гірської маси).
Під час танення відбувається осідання земної поверхні – термокарст. Вічна мерзлота – природній фактор, який зумовлює характер ландшафтів Арктики й сибіру та впливає на господарську діяльність льодовиків.
В північній півкулі вічна мерзлота займає близько 25% суходолу. Максимальна потужність вічної мерзлоти досягає 1500м. (Середньосибірське плоскогіря), середня річна температура її змінюється від 0 до – 15 – 16 градусів на вершинах високих гір і до – 12 градусів на арктичних низовинах.
Багаторічна («вічна») мерзлота поширена в районах, де середні річні температури від'ємні. Гірські породи на певній глибині дуже довго, практично постійно, мають від'ємні температури.
Розрізняють кілька видів багаторічної мерзлоти: мерзлий грунт, суха мерзлота (сухий пісок, скельні породи тощо), викопний, або «кам'яний», лід, який залягає у вигляді лінз чи значних шарів (названий так за давнє утворення та тривалий час існування— тисячоліття). Основною з них є мерзлий грунт, частинки якого зцементовані замерзлою вологою в його порах у суцільний міцний моноліт.
Мерзлотою на суші зайнято понад 21 млн. км2, або 14% площі суші. Крім Гренландії і Антарктиди, під льодовиками яких суцільного мерзлотного шару, мабуть, немає, де вона займає близько 11 млн. км2, або 47% площі країни, на Алясці — близько 75%, в Канаді — 68% (див. у карту). У південній півкулі мерзлота займає приблизно лише 1 млн. км2. У цих межах мерзлота не скрізь суцільна. Серед площ суцільної мерзлоти поширені таліки—ділянки немерзлих грунтів, зумовлені теплими підземними водами або потужним шаром снігу. Зустрічається острівна мерзлота — серед суцільних площ немерзлих грунтів ділянки вічномерзлого грунту. Поверхневий шар, який відтає влітку, називається діяльним.
![]() |
Карта поширення багаторічної мерзлоти в північній півкулі.
Загальний об'єм підземного льоду — 0,3 млн. кмг. Потужність мерзлоти різна —від кількох десятків сантиметрів на південній межі поширення до 1500 м на лівобережжі річки Вілюй. З висотою (в горах) потужність вічномерзлого шару зростає.
За походженням вічна мерзлота або релікт, або сучасне утворення. Вічна мерзлота як давнє утворення безперервно існує десятки тисячоліть. Свідченням того є знаходження в ній трупів мамонтів, які збереглися з льодовикової епохи. Вічна мерзлота як сучасне утворення відома в ряді місць суворого континентального клімату. Основною умовою можливого утворення мерзлоти є низькі температури за тривалої малосніжної зими та короткого літа, за яке мерзлота не встигає розтанути і накопичується в грунті.
Інші цікаві матеріали
Особливості розміщення та основні проблеми та перспективи розвитку важкого машинобудування України
Машинобудування — одна з провідних галузей промисловості світу, за
вартістю продукції та занятих працівників посідає перше місце. Машинобудування
як галузь промисловості виникла в XVIII столітті. Винахід прядильно ...
Великі географічні відкриття
Періоду розкладання
феодалізму і виникненню капіталістичних відносин передували Великі географічні
відкриття, що зіграли важливу роль у переході до буржуазного способу
виробництва.
Великі географічні
відкриття були ...
Регіональна економіка промисловості України
Промисловість
– найважливіша структурна ланка господарського комплексу України. На неї
припадає 1/3 основних фондів, понад 35% населення, зайнятого у народному
господарстві. Промисловість як провідна ланка господарства ...