Вічна мерзлота.
Вплив вічної мерзлоти на природу визначається її значним поширенням та особливостями, які потребують певного підходу в процесі господарського використання районів поширення її.
Особливостями рельєфу областей вічної мерзлоти є значне поширення термокарстових заглиблень (утворюються від розтавання прошарків льоду в грунті), гідролаколітів, або булгуньяхів (якутське), що являє собою горби з ядром льоду всередині (утворюються від раптового замерзання переохолодженої води), порізані соліфлюкцією (сповзанням грунту) схили гір та ін.
Багаторічна мерзлота, водонепроникна, у зв'язку з чим виділяються води надмерзлотні (води діяльного шару), міжмерзлотні (розташовані між шарами мерзлоти) і підмерзлотні (незамерзаючі, часто напірні і різною мірою мінералізовані). Надмерзлотні води зумовлюють поширене тут заболочення та негативно впливають на процеси ґрунтоутворення. На річках, які промерзають до дна, утворюються річкові наледі, які вкривають великі площі заплав (вода, що прибуває з верхів'їв стає напірною, розриває лід, розливається і замерзає). Поряд з виникненням нових мерзлотних районів відомі і великі райони деградації багаторічної мерзлоти. Причини цього явища різні.
Багаторічна мерзлота створює особливі умови для рослинності, зокрема умови фізіологічної сухості. Холодна вода з мерзлоти недоступна для коріння рослин, Коріння дерев не може заглиблюватись вертикально. Воно розвивається вище мерзлоти, горизонтально. Дерева з поверхневою горизонтальною кореневою системою погано тримаються в грунті. Вітри часто вивертають їх з корінням. У тайзі часто зустрічаються ділянки вітровалів.
Райони з розвитком багаторічної мерзлоти потребують певної техніки будівництва наземних і підземних споруд, шляхів сполучення тощо.
Висновок
Ось і закінчилася коротка екскурсія в дивний світ вічносніжної краси. В невичерпаності загадок цього світу, надіюсь, ви переконались. Бездонний і безкраїй світ льоду!
Льодовики – пам’ятники природи .Із цим поняттям у кожнорго дослідника пов’язані різні уявлення. І все-таки дослідник завжди зберігає властиве людині вроджене почуття краси поклоніння перед природою. Як сказав відомий сибірський гляціолог професор Томського університету М. В. Тронов: „Льодовики – це краса .”
Зрозуміло, пошук природних зв'язків — достатньо складне і клопітке завдання. В значній мірі її успіх залежить не тільки від кількості інформації, отриманої по окремих льодовиках, але і від площі району, що вивчається, і різноманітності його льодовиків.
Закономірності зледеніння служать інструментом для пізнання природних взаємозв'язків зледеніння з умовами існування, в першу чергу з кліматом і рельєфом.
На відміну від взаємодії зледеніння з кліматом, зв'язок зледеніння з океаном зриміший. Для формування льодовиків потрібна вода, яка кінець кінцем береться з океану, тому у міру того, як крупні льодовикові покриви розростаються, рівень океану знижується. В період зростання льодовики нерідко досягають мори, і при зіткненні льоду з водою починає діяти ціла група особливих процесів.
Взаємодії льодовиків і моря заснована на відмінностях в динамічних умовах на контакті льодовика з підстилаючим ложем, що позначається на морфології льодовикових покривів. Класифікація включає наземні льодовикові покриви, лежачі цілком на кам'яному ложі, і плавучі льодовикові покриви, найчастіше шельфові льодовики, ложем яких служить товща води. У першому випадку сила доного тертя вельми висока, в результаті народжується куполоподібна форма льодовика.
Інші цікаві матеріали
Країни Північної Європи
Північна Європа становить приклад позитивної інтеграції
економіки країн з різним рівнем ринковості і соціальної орієнтації. Як не
дивно, повідомлень про господарство цих країн у нашій літературі вкрай мало. У
підручника ...
Нафтова, нафтопереробна й газова промисловість України
Основи ефективного функціонування господарства певної
території закладаються ще на етапах районного планування і просторової
локалізації підприємств. Оптимальне розміщення підприємства щодо сировинних і
трудових ресурс ...
Складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва
Метою курсової роботи з основ земельного кадастру є закріплення
отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні технічної
документації землекористувачам різних форм власності з використанням
кадастрових ...