Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Елементарні грунтові процеси та загальна схема ґрунтотворення

Усі фактори ґрунтотворення тісно взаємопов'язані, діють сумісно, зумовлюю­чи спрямованість й інтенсивність цього процесу.

Ґрунтотворення (педогенез) - складний комплекс взаємозв'язаних і взаємозумовлених хімічних, фізичних, біологічних явищ і процесів перетворення та переміщення речовин й енергії в межах ґрунтового профілю.

Ґрунтотворення починається з моменту поселення живих організмів на ске­льних породах, або на продуктах їх вивітрювання та перевідкладення. Первинний ґрунтотворний процес, по суті, збігається з вивітрюванням, а в подальшому ці процеси розділяються в просторі та часі. Синтез і розклад органічних і мінеральних сполук, їх вимивання та акумуляція, надходження та витрачання вологи й тепла називають первинними складовими ґрунтотворення.

Розрізняють такі протилежно спрямовані процеси, що протікають одночасно і взаємопов'язано, в результаті яких із гірської породи утворюється нове самостійне природне тіло - ґрунт: 1) розклад мінералів гірських порід, утворення нових міне­ралів, а також елементів живлення рослин у доступних формах; 2) утворення орга­нічної речовини, її розклад, синтез нових органо-мінеральних сполук у процесі гуміфікації та їх руйнування, акумуляція та вивільнення елементів зольного й азо­тного живлення рослин; 3) взаємодія органічних і мінеральних речовин з утворен­ням органо-мінеральних сполук різного ступеня рухомості; 4) переміщення та оса­дження в товщі ґрунту мінеральних, органічних та органо-мінеральних продуктів ґрунтотворення; 5) надходження та втрати вологи і тепла. їх називають елементар­ними ґрунтовими процесами (ЕГП), концепція яких розроблена І.П.Герасимовим. Під ними розуміється сукупність взаємопов 'язаних біологічних, хімічних та фізич­них явищ, що протікають у ґрунті та формують його генетичний профіль із харак­терним набором ґрунтових горизонтів, складом і властивостями. О. А. Роде називає їх ґрунтовими макропроцесами, на відміну від мікропроцесів, що охоплюють ізо­льовані частини ґрунтового профілю. Концепція ЕГП являє собою спробу, з одного боку, розчленувати глобальний ґрунтотворний процес на універсальні складові, а з іншого - об'єднати уявлення про велику різноманітність мікропроцесів. Кожен ге­нетичний тип ґрунту (ГТГ) характеризується визначеним, тільки йому властивим сполученням ЕГП, хоча окремі ЕГП можуть і повинні зустрічатися (в різних сполученнях) у різних ГТГ.

Елементарні ґрунтові процеси - це горизонтотворні та профілетворні процеси, що відрізняє їх від загальних ґрунтотворних процесів.

Виділяють сім груп елементарних ґрунтових процесів. Біогенно-акумуляти­вні ЕГП (підстилкоутворення, торфоутворення, гумусоутворення, дерновий про­цес) протікають у ґрунті під безпосереднім впливом живих організмів або продук­тів їх життєдіяльності, супроводжуються утворенням біогенних органогенно-аку­мулятивних поверхневих генетичних горизонтів. Гідрогенно-акумулятивні ЕГП -зв'язані з минулим або сучасним впливом ґрунтових вод на ґрунтотворення. До них належать засолення, загіпсування, карбонатизація, орудніння, окремніння, олуго-віння, кольматаж та інші. Метаморфічні ЕГП - це група процесів трансформації породотворних мінералів на місці, без елювіально-ілювіального перерозподілу ком­понентів у профілі. їх відносять до процесів внутрішньо-ґрунтового вивітрювання. До ґрунтових вони належать тільки в межах профілю. Найпоширеніші сіалітиза-ція, монтморилонітизація, фералітизація, ферсіалітизація, озалізнення, оглеєння, оструктурювання тощо.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Інші цікаві матеріали

Передумови розвитку соціальної інфраструктури в Чемеровецькому районі
Сукупність підприємств і закладів обслуговування на певній території утворює мережу обслуговування, яку називають соціальною інфраструктурою. Населені пункти, в яких розміщені підприємства сфери послуг, називають центрами обслу ...

Природні енергоресурси та їх використання
Природа багата на енергоресурси. Їх раціональне використання дає можливість отримувати відносно дешеву електроенергію, яка є менш небезпечною, ніж, наприклад, атомне паливо і т.п. Однак, нераціональне і необачне викори ...

Планування та організація виконання комплексу топографо- геодезичних робіт на Новодністровському обєкті
Актуальним питанням в даному курсовому проекті є планування і організація виконання комплексу топографо-геодезичних робіт при створенні планів в масштабі 1:2000 для ведення кадастру на території м.Новодністровськ Черні ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено