Елементарні грунтові процеси та загальна схема ґрунтотворення
Група процесів, пов'язаних із руйнуванням або перетворенням ґрунтового матеріалу в специфічному елювіальному горизонті з виносом із нього продуктів руйнування, або трансформацією мінеральної частини ґрунту низхідними або боковими токами води, називається елювіальними ЕГП. Наслідком цього є збіднення елювіального горизонту півтораоксидами, обмінними основами, мулом і відносне збагачення кремнеземом. Відомо кілька процесів, результатом проходження яких є формування елювіальних горизонтів: опідзолення, знемулювання (лесиваж), псев-доопідзолення, псевдооглеєння, осолодіння, елювіально-глеєвий процес та інші. Одночасно з елювіальними проходять й ілювіально-акумулятивні ЕГП, у випадку, коли елювіювання не виходить за межі ґрунтового профілю. При цьому відбуваються процеси акумуляції речовин у середній частині профілю, трансформація і закріплення винесених з елювіального горизонту сполук. До них відносять глинисто-ілювіальний процес, гумусово-ілювіальний, залізисто-ілювіальний, алюмо-гу-мусово-ілювіальний, залізисто-гумусово-ілювіальний та інші.
До педотурбаційних ЕГП належить змішана група процесів механічного перемішування ґрунтової маси під впливом різних природних і антропогенних факторів і сил (самомульчування, розтріскування, кріотурбація, біотурбація, вітровальна педотурбація, агротурбація, пучіння і таке інше). Група процесів, що ведуть до руйнування та знищення ґрунту як природного тіла, називаються деструктивними ЕГП. Це ерозія, дефляція, зсування, захоронения тощо.
У процесі ґрунтотворення кожен ґрунт проходить низку послідовних стадій (рис. 70), спрямованість, тривалість та інтенсивність яких зумовлюється комплексом факторів ґрунтотворення та їх еволюцією в конкретній точці земної поверхні.
1. Стадія початкового (або первинного) ґрунтотворення на скельних гірських породах має назву первинного ґрунтотворення. Вона досить довга, оскільки властивості ґрунтового тіла, характерні для зрілого ґрунту, ще не сформувалися. Мала потужність субстрату, який охоплює ґрунтотворення. Повільно йде акумуляція елементів ґрунтової родючості. Профіль дуже слабко диференціюється на генетичні горизонти.
2. Стадія розвитку ґрунту змінює початкове ґрунтотворення. Вона протікає з наростаючою інтенсивністю, аж до формування зрілого ґрунту з характерним профілем і комплексом властивостей.
3. Стадія рівноваги, або клімаксу, протягом якої підтримується динамічна рівновага грунту з середовищем, тобто з існуючим комплексом факторів ґрунтотворення.
4. На певному етапі стадія рівноваги змінюється еволюцією ґрунту. Еволюція грунту може йти у різних напрямках: шляхом нарощування потужності ґрунту або шляхом її зменшення; шляхом засолення ґрунту або його розсолення; шляхом деградації ґрунтової родючості або підвищення її рівня.
Розвиток і еволюція ґрунтів і ґрунтового покриву в цілому на земній поверхні протікає не випадково, а у відповідності із загальною історією ландшафту. Вона визначається глобальними геологічними процесами (тобто кліматичними, тектонічними та морфоструктурними).
В.А. Ковда - прихильник єдиної еволюційної ланки ґрунтів, які утворилися на водно-акумулятивних рівнинах. Він виділив стадії еволюції ґрунтів, що послідовно змінюються: гідроакумулятивна, гідроморфна, мезогідроморфна, палеогід-роморфна, протерогідроморфна, неоавтоморфна.
Інші цікаві матеріали
Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської ради
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту
як кожної людини окремо, так і суспільство в цілому, оскільки виконує функції
головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах;
просторового базису для р ...
Заповідник “Гуцульщина” Національний природний парк «Гуцульщина» створений
Національний природний парк «Гуцульщина» створений Указом Президента
України від 14 травня 2002 року. Він розташований у межах Косівського району
Івано-Франківської області й охоплює площу в 32271 гектарів. Із цієї
площ ...
Фізико-географічна характеристика Івано-Франківської
Україну
часто називають квітучим краєм. Це – земля, де знання, досвід людей і їх любов
до природи можуть творити чудеса, тому дбайливе ставлення до природи мусить
бути невід’ємною рисою характеру кожної молодої людини.
...