Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Елементарні грунтові процеси та загальна схема ґрунтотворення

Група процесів, пов'язаних із руйнуванням або перетворенням ґрунтового матеріалу в специфічному елювіальному горизонті з виносом із нього продуктів руйнування, або трансформацією мінеральної частини ґрунту низхідними або бо­ковими токами води, називається елювіальними ЕГП. Наслідком цього є збіднення елювіального горизонту півтораоксидами, обмінними основами, мулом і відносне збагачення кремнеземом. Відомо кілька процесів, результатом проходження яких є формування елювіальних горизонтів: опідзолення, знемулювання (лесиваж), псев-доопідзолення, псевдооглеєння, осолодіння, елювіально-глеєвий процес та інші. Одночасно з елювіальними проходять й ілювіально-акумулятивні ЕГП, у випадку, коли елювіювання не виходить за межі ґрунтового профілю. При цьому відбува­ються процеси акумуляції речовин у середній частині профілю, трансформація і закріплення винесених з елювіального горизонту сполук. До них відносять глини­сто-ілювіальний процес, гумусово-ілювіальний, залізисто-ілювіальний, алюмо-гу-мусово-ілювіальний, залізисто-гумусово-ілювіальний та інші.

До педотурбаційних ЕГП належить змішана група процесів механічного пе­ремішування ґрунтової маси під впливом різних природних і антропогенних фак­торів і сил (самомульчування, розтріскування, кріотурбація, біотурбація, вітрова­льна педотурбація, агротурбація, пучіння і таке інше). Група процесів, що ведуть до руйнування та знищення ґрунту як природного тіла, називаються деструктив­ними ЕГП. Це ерозія, дефляція, зсування, захоронения тощо.

У процесі ґрунтотворення кожен ґрунт проходить низку послідовних стадій (рис. 70), спрямованість, тривалість та інтенсивність яких зумовлюється комплек­сом факторів ґрунтотворення та їх еволюцією в конкретній точці земної поверхні.

1. Стадія початкового (або первинного) ґрунтотворення на скельних гірсь­ких породах має назву первинного ґрунтотворення. Вона досить довга, оскільки властивості ґрунтового тіла, характерні для зрілого ґрунту, ще не сформувалися. Мала потужність субстрату, який охоплює ґрунтотворення. Повільно йде акумуля­ція елементів ґрунтової родючості. Профіль дуже слабко диференціюється на ге­нетичні горизонти.

2. Стадія розвитку ґрунту змінює початкове ґрунтотворення. Вона протікає з наростаючою інтенсивністю, аж до форму­вання зрілого ґрунту з характерним профі­лем і комплексом властивостей.

3. Стадія рівноваги, або клімаксу, про­тягом якої підтримується динамічна рівно­вага грунту з середовищем, тобто з існуючим комплексом факторів ґрунтотворення.

4. На певному етапі стадія рівноваги змінюється еволюцією ґрунту. Еволюція гру­нту може йти у різних напрямках: шляхом нарощування потужності ґрунту або шляхом її зменшення; шляхом засолення ґрунту або його розсолення; шляхом деградації ґрунтової родючості або підвищення її рівня.

Розвиток і еволюція ґрунтів і ґрунтового покриву в цілому на земній поверхні протікає не випадково, а у відповідності із загальною історією ландшафту. Вона визначається глобальними геологічними процесами (тобто кліматичними, тектоні­чними та морфоструктурними).

В.А. Ковда - прихильник єдиної еволюційної ланки ґрунтів, які утворилися на водно-акумулятивних рівнинах. Він виділив стадії еволюції ґрунтів, що послі­довно змінюються: гідроакумулятивна, гідроморфна, мезогідроморфна, палеогід-роморфна, протерогідроморфна, неоавтоморфна.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Інші цікаві матеріали

Демографічна ситуація в Донецькій області за період 1991-2010 рр.
Стан і розвиток суспільства визначається в значній мірі кількістю і складом його населення, його трудовим і, у тому числі, творчими можливостями. Демографія - це наука про закони відтворення населення в їх суспільно- ...

Економічне положення Малайзії
Малайзія - країна з економікою, що розвивається. Вона належить до групи найбільш багатих і розвинених країн, що розвиваються - до Нових Індустріальним Країнам (НІС). З 1970 року Малайзія почала перехід від економіки, ...

Аналітичний огляд розміщення продуктивних сил Львівської області
Льві́вська о́бласть —адміністративно-територіальна одиниця (область) на крайньому заході України. Є однією з трьох областей історично-культурного регіону Галичина, частиною Карпатського єврорегіону. Одна з на ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено