Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Елементарні грунтові процеси та загальна схема ґрунтотворення

Елементарні ґрунтові процеси визначаються складом і життєдіяльністю рослин­них і тваринних організмів, характером ґрунтотворних порід, кліматом і рельєфом, три­валістю дії самих процесів і дають у різних фізико-географічних зонах певні сполучен­ня - типи ґрунтотворення. Вчення про типи ґрунтотворення має довгу і складну істо­рію. Зазначимо, що в ґрунтознавстві немає єдиної думки про типи ґрунтотворення і загальноприйнятого чіткого визначення цього поняття. Одні дослідники вважають, що кожному типу ґрунту повинен відповідати і тип ґрунтотворення, інші - що типів ґрун­тотворення значно менше, ніж типів ґрунтів. Зокрема, К.Д.Глінка, С.С.Неуструєв виді­лили п'ять типів ґрунтотворення, К.К.Гедройц - чотири, а В.Кубієна - дев'ять.

Нові погляди на ґрунтотворний процес та напрямок ґрунтотворення викла­дені в працях В.А.Ковди, О.А.Роде, І.П.Герасимова, М.А.Глазовської, І.С.Кауричева, С.В.Зонна. І в даний час більшість дослідників тип ґрунтотворення пов'язують із наявністю або домінуванням того чи іншого профілеутворюючого ЕГП, спільного для декількох типів ґрунтів. Іншими словами, тип ґрунтотворення - це домінуван­ня якогось ЕГП у ґрунті.

Кожен тип ґрунтотворення зумовлює формування певної гами однотипних ґрунтів, а ЕГП беруть участь у формуванні всіх типів ґрунтів. Це засвідчує єдність ґрунтотворного процесу.

Вся різноманітність ґрунтів у природі - результат тривалого природного роз­витку основних ґрунтоутворюючих процесів - типів ґрунтотворення, зокрема підзо­листого, чорноземного (дернового, гумусово-акумулятивного), болотного (гідромор-фного), солонцьового (галогенного), латеритного (фералітного).

Підзолистий процес ґрунтотворення розвивається під дією лісової, насамперед хвойної, рослинності в умовах вологого клімату, особливо інтенсивно на безкарбонатних материнських породах. Суть його - в активному руйнуванні (гідролізі) мінеральної частини грунту переважно під впливом органічних кислот (типу фульвокислот) та виносі продуктів руйнування з верхніх горизонтів у нижні або за межі ґрунтового профілю при промивному водному режимі. Він приводить до формування ґрунтів різного ступеня опідзолення, в яких елювіальні горизонти збіднені колоїдами, обмінними основами, зокрема Са2+, відносно збагачені кремнеземом, характеризуються кислою реакцією ґрунтового розчину, несприятливими фізико-механічними властивостями, а ілювіальні горизонти збагачені мулом, гідроксидами заліза та алюмінію. Посиленню підзолистого процесу сприяють перезволоження ґрунтової товщі та оглеєння.

Чорноземний (дерновий, гумусово-акумулятивний) процес ґрунтотворення протікає під впливом багаторічної трав'яної рослинності в умовах помірно-воло­гого клімату, особливо інтенсивно на карбонатних материнських породах (лесах). Головна його суть - це збагачення материнської породи гумусом. Помірне зволо­ження при непромивному типі водного режиму, чергування низхідних і висхід­них потоків ґрунтової вологи зумовлює рівномірне просочування ґрунтової товщі гумусом. Наявність карбонатів, насиченість ґрунтово-вбирного комплексу каль­цієм, закріплення ґрунтових колоїдів (гумусу і глини) сприяє формуванню агро­номічно-цінної водостійкої грудкувато-зернистої структури. Руйнування мінера­льної частини ґрунту не відбувається.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Інші цікаві матеріали

Господарство Росії
Росія має значний економічний потенціал, що становить майже 60 % колишньо­го економічного потенціалу СРСР. Проте за рівнем економічного розвитку країна посідає 25-27 місце в світі. Для господарства Російської Федерації ...

Париж, його історія, культура та суспільство
Метою роботи є історичний розгляд міста Парижа, його сучасний стан та прогнози на майбутнє. Згідно мети, було поставлено наступні завдання: проаналізувати історичний розвиток Парижу; дослідити сучасний стан м ...

Розробка, формування та ведення індексних кадастрових карт засобами ГІС
Термін "Земля" має багато визначень. Для економіста це ресурс для прискорення економічного розвитку, для юриста частина простору від центра землі до неба з набором різноманітних прав для визначених цілей. Для ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено