Елементарні грунтові процеси та загальна схема ґрунтотворення
Елементарні ґрунтові процеси визначаються складом і життєдіяльністю рослинних і тваринних організмів, характером ґрунтотворних порід, кліматом і рельєфом, тривалістю дії самих процесів і дають у різних фізико-географічних зонах певні сполучення - типи ґрунтотворення. Вчення про типи ґрунтотворення має довгу і складну історію. Зазначимо, що в ґрунтознавстві немає єдиної думки про типи ґрунтотворення і загальноприйнятого чіткого визначення цього поняття. Одні дослідники вважають, що кожному типу ґрунту повинен відповідати і тип ґрунтотворення, інші - що типів ґрунтотворення значно менше, ніж типів ґрунтів. Зокрема, К.Д.Глінка, С.С.Неуструєв виділили п'ять типів ґрунтотворення, К.К.Гедройц - чотири, а В.Кубієна - дев'ять.
Нові погляди на ґрунтотворний процес та напрямок ґрунтотворення викладені в працях В.А.Ковди, О.А.Роде, І.П.Герасимова, М.А.Глазовської, І.С.Кауричева, С.В.Зонна. І в даний час більшість дослідників тип ґрунтотворення пов'язують із наявністю або домінуванням того чи іншого профілеутворюючого ЕГП, спільного для декількох типів ґрунтів. Іншими словами, тип ґрунтотворення - це домінування якогось ЕГП у ґрунті.
Кожен тип ґрунтотворення зумовлює формування певної гами однотипних ґрунтів, а ЕГП беруть участь у формуванні всіх типів ґрунтів. Це засвідчує єдність ґрунтотворного процесу.
Вся різноманітність ґрунтів у природі - результат тривалого природного розвитку основних ґрунтоутворюючих процесів - типів ґрунтотворення, зокрема підзолистого, чорноземного (дернового, гумусово-акумулятивного), болотного (гідромор-фного), солонцьового (галогенного), латеритного (фералітного).
Підзолистий процес ґрунтотворення розвивається під дією лісової, насамперед хвойної, рослинності в умовах вологого клімату, особливо інтенсивно на безкарбонатних материнських породах. Суть його - в активному руйнуванні (гідролізі) мінеральної частини грунту переважно під впливом органічних кислот (типу фульвокислот) та виносі продуктів руйнування з верхніх горизонтів у нижні або за межі ґрунтового профілю при промивному водному режимі. Він приводить до формування ґрунтів різного ступеня опідзолення, в яких елювіальні горизонти збіднені колоїдами, обмінними основами, зокрема Са2+, відносно збагачені кремнеземом, характеризуються кислою реакцією ґрунтового розчину, несприятливими фізико-механічними властивостями, а ілювіальні горизонти збагачені мулом, гідроксидами заліза та алюмінію. Посиленню підзолистого процесу сприяють перезволоження ґрунтової товщі та оглеєння.
Чорноземний (дерновий, гумусово-акумулятивний) процес ґрунтотворення протікає під впливом багаторічної трав'яної рослинності в умовах помірно-вологого клімату, особливо інтенсивно на карбонатних материнських породах (лесах). Головна його суть - це збагачення материнської породи гумусом. Помірне зволоження при непромивному типі водного режиму, чергування низхідних і висхідних потоків ґрунтової вологи зумовлює рівномірне просочування ґрунтової товщі гумусом. Наявність карбонатів, насиченість ґрунтово-вбирного комплексу кальцієм, закріплення ґрунтових колоїдів (гумусу і глини) сприяє формуванню агрономічно-цінної водостійкої грудкувато-зернистої структури. Руйнування мінеральної частини ґрунту не відбувається.
Інші цікаві матеріали
Історія гірництва в Україні
Гірництво,
яке започаткувало історію техніки й справило суттєвий вплив на становлення
людського суспільства, було невід’ємною складовою життєдіяльності племен, що з
давніх часів населяли територію України.
Як
свідча ...
Перспективи розвитку і розміщення господарського комплексу Житомирської області
Курсова робота показує, наскільки глибокими і
фундаментальними є знання, що набуті студентами при вивченні курсу,
характеризує вміння самостійно досліджувати окремі питання теми.
Курсова робота як важлива форма учбово ...
Паливні корисні копалини нафта, газ, вугілля, сланці, торф
Паливні корисні копалини – це
природні та мінеральні речовини, які з достатнім економічним ефектом
використовуються в техніці та народному господарстві для давання тепла та інших
корисних речовин.
Як відом ...