Елементарні грунтові процеси та загальна схема ґрунтотворення
Під впливом цього процесу утворюються чорноземні ґрунти, характерними рисами яких є висока гумусованість, насиченість ґрунтово-поглинального комплексу кальцієм, близька до нейтральної та нейтральна реакція середовища, сприятливі фізико-механічні властивості.
Солонцьовий (галогенний) процес ґрунтотворення розвивається під впливом легкорозчинних солей, в основному хлоридів, сульфатів і карбонатів натрію.
Згідно з класичною схемою К.К.Гедройца, при формуванні ґрунтів солонцьового комплексу спочатку виникає солончаковість, потім при вимиванні солей -солонцюватість, а при подальшому промиванні - осолодіння.
Солончаковість (засолення) - це накопичення в грунті легкорозчинних солей у кількостях, що перевищують 0,1% від маси сухого ґрунту, особливо натрієвих, їх джерело, у першу чергу, - мінералізовані ґрунтові води та засолені материнські породи.
Солончакові ґрунти зберігають будову профілю первинного ґрунту, але володіють поганими фізико-хімічними властивостями, у ґрунтовому розчині спостерігається підвищена концентрація солей, вони можуть виділятися у вигляді прожилок, кристалів, сольових вицвітів, кірок і т.п. Низька родючість цих ґрунтів пояснюється тим, що солі пригнічують ріст і розвиток рослин, створюючи високий осмотичний тиск ґрунтового розчину.
Солонцюватість (осолонцювання) полягає в докорінній зміні структурного стану всієї ґрунтової товщі у зв'язку з диспергацією ґрунтових колоїдів під впливом обмінно-поглинутого катіона натрію та при пониженні концентрації солей у ґрунтовому розчині (розсоленні). Це призводить до руйнування структурних агрегатів. Поглинаючи багато води і сильно набухаючи, ґрунтова маса стає в'язкою, при висиханні сильно розтріскується. Для таких ґрунтів характерні погані фізико-механічні властивості, наявність катіонів натрію в ґрунтово-поглинальному комплексі, лужна реакція ґрунтового розчину. В профілі ґрунту чітко виділяються елювіальний та ілювіальний горизонти.
Осолодіння - це процес інтенсивного руйнування (гідролізу) мінеральної частини ґрунту при заміні обмінно-поглинутого натрію (Na+) в ґрунтово-поглинальному комплексі іоном водню (Н+) і вилуговуванні продуктів руйнування. Розвивається при застої води на поверхні ґрунту, особливо інтенсивно в западинах, подах, де анаеробні умови й оглеєння посилюють процеси руйнування мінералів. Профіль таких ґрунтів елювіально-ілювіально диференційований, оглеєний. Реакція ґрунтового розчину у верхніх горизонтах кисла, з глибиною стає нейтральною і навіть лужною.
Болотний (гідроморфний) процес ґрунтотворення розвивається під впливом болотної, головним чином, мохово-осокової рослинності в умовах постійного пе-резволоження, що викликає оглеєння і накопичення слабкорозкладених органічних решток у вигляді торфу. В ґрунтовій товщі розвиваються анаеробні бактерії, що використовують органічну речовину як енергетичний матеріал, і кисень з окисних сполук, які внаслідок цього переходять у закисну форму. Цей процес розкис-нення (відновлення ґрунтів) називається оглеєнням, а збагачена закисними сполуками ґрунтова маса - глеєм, із сизуватим, синім чи зеленкуватим забарвленням, спричиненим наявністю відновленого заліза. У таких умовах відбувається накопичення й консервування органічної речовини, що приводить до наявності в ґрунті великих запасів азоту та фосфору. Під впливом болотного процесу ґрунтотворення формуються інтразональні торф'яники, болотні і торф'яно-болотні ґрунти.
Інші цікаві матеріали
Особливості розміщення продуктивних сил Закарпаття
Закарпаття – мальовничий куточок України, має унікальне
геополітичне та географічне положення. Розташоване на крайньому південному
заході України, займає південно-західну частину Українських Карпат і Придунайську
низови ...
Водоспади Південної Америки
Навіть при побіжному погляді на карту Південної Америки одразу впадає в
око яскраво виражена своєрідність будови її поверхні. Це країна високих гір,
великих плоскогір'їв і низин.
Уздовж усього західного узбережжя на т ...
Вугільна промисловість Украни. Основні проблеми та перспективи розвитку
Вибір основного напрямку розвитку економіки будь-якої
країни залежить насамперед від наявності й характеру власної
мінерально-сировинної бази. Єдиним енергоносієм, якого в Україні потенційно
достатньо для повного забезп ...