Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Елементарні грунтові процеси та загальна схема ґрунтотворення

Під впливом цього процесу утворюються чорноземні ґрунти, характерними рисами яких є висока гумусованість, насиченість ґрунтово-поглинального компле­ксу кальцієм, близька до нейтральної та нейтральна реакція середовища, сприят­ливі фізико-механічні властивості.

Солонцьовий (галогенний) процес ґрунтотворення розвивається під впливом лег­корозчинних солей, в основному хлоридів, сульфатів і карбонатів натрію.

Згідно з класичною схемою К.К.Гедройца, при формуванні ґрунтів солон­цьового комплексу спочатку виникає солончаковість, потім при вимиванні солей -солонцюватість, а при подальшому промиванні - осолодіння.

Солончаковість (засолення) - це накопичення в грунті легкорозчинних со­лей у кількостях, що перевищують 0,1% від маси сухого ґрунту, особливо натріє­вих, їх джерело, у першу чергу, - мінералізовані ґрунтові води та засолені мате­ринські породи.

Солончакові ґрунти зберігають будову профілю первинного ґрунту, але воло­діють поганими фізико-хімічними властивостями, у ґрунтовому розчині спостерігається підвищена концентрація солей, вони можуть виділятися у вигляді прожилок, кристалів, сольових вицвітів, кірок і т.п. Низька родючість цих ґрунтів пояснюється тим, що солі пригнічують ріст і розвиток рослин, створюючи високий осмотичний тиск ґрунтового розчину.

Солонцюватість (осолонцювання) полягає в докорінній зміні структурного стану всієї ґрунтової товщі у зв'язку з диспергацією ґрунтових колоїдів під впливом обмінно-поглинутого катіона натрію та при пониженні концентрації солей у ґрун­товому розчині (розсоленні). Це призводить до руйнування структурних агрегатів. Поглинаючи багато води і сильно набухаючи, ґрунтова маса стає в'язкою, при ви­сиханні сильно розтріскується. Для таких ґрунтів характерні погані фізико-механічні властивості, наявність катіонів натрію в ґрунтово-поглинальному комплексі, лужна реакція ґрунтового розчину. В профілі ґрунту чітко виділяються елювіаль­ний та ілювіальний горизонти.

Осолодіння - це процес інтенсивного руйнування (гідролізу) мінеральної частини ґрунту при заміні обмінно-поглинутого натрію (Na+) в ґрунтово-поглина­льному комплексі іоном водню (Н+) і вилуговуванні продуктів руйнування. Розви­вається при застої води на поверхні ґрунту, особливо інтенсивно в западинах, по­дах, де анаеробні умови й оглеєння посилюють процеси руйнування мінералів. Профіль таких ґрунтів елювіально-ілювіально диференційований, оглеєний. Реак­ція ґрунтового розчину у верхніх горизонтах кисла, з глибиною стає нейтральною і навіть лужною.

Болотний (гідроморфний) процес ґрунтотворення розвивається під впливом болотної, головним чином, мохово-осокової рослинності в умовах постійного пе-резволоження, що викликає оглеєння і накопичення слабкорозкладених органіч­них решток у вигляді торфу. В ґрунтовій товщі розвиваються анаеробні бактерії, що використовують органічну речовину як енергетичний матеріал, і кисень з окис­них сполук, які внаслідок цього переходять у закисну форму. Цей процес розкис-нення (відновлення ґрунтів) називається оглеєнням, а збагачена закисними сполу­ками ґрунтова маса - глеєм, із сизуватим, синім чи зеленкуватим забарвленням, спричиненим наявністю відновленого заліза. У таких умовах відбувається накопи­чення й консервування органічної речовини, що приводить до наявності в ґрунті великих запасів азоту та фосфору. Під впливом болотного процесу ґрунтотворення формуються інтразональні торф'яники, болотні і торф'яно-болотні ґрунти.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Інші цікаві матеріали

На землі на рідній
Існує наука про географічні назви – топоніміка. Саме вона дозволяє пояснити не тільки смисл назви мого села, а й встановити віхи його історії. Нині, коли небувало зріс інтерес громадськості до історичних знань, як нікол ...

Грунти України. Грунтовий покрив України Утворення і поширення грунтів, рослинності,
Утворення і поширення грунтів, рослинності, тваринного світу залежать від властивостей порід, що складають земну поверхню, форм рельєфу, кліматичних умов, господарської діяльності людини. В їх розміщенні на території Ук ...

Комплексна фізико-географічна характеристика Австралії
Австралія - найменший материк на Землі. Разом із прилеглими до неї островами вона цілком повністю лежить в південній півкулі. Назва цього материка, який був відкритий та заселений найпізніше, у порівнянні з іншими матер ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено