Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Охорона навколишнього середовища

У зоні розміщення господарства водна ерозія завдає значної шкоди сільському господарству.

Процеси змиву та розмиву ґрунту проявляються по всій території землекористування.

За матеріалами ґрунтового обстеження з площі сільськогосподарсь­ких угідь 916,2га, зазнають ерозії 206,4га (22,5%). Серед них слабозмиті ґрунти займають

206,4га. З метою підвищення продуктивності земель та для успішної бороть­би з водною ерозією ґрунтів проектом передбачено, запровадження комплексу організаційно-господарських, агротехнічних заходів.

До організаційно-господарських заходів відносяться уточнення спеціалізації господарства і виробничих підрозділів, уточнення структури посівних площ і протиерозійна організація території.

У зв’язку з тим, що ерозійні процеси найбільш інтенсивно проявля­ються на розораних землях, при вирощуванні сільськогосподарських культура провідне місце у боротьбі з водною ерозією належить агротех­нічним протиерозійним заходам.

При виконанні сільськогосподарських робіт всі види обробітку ґрунту на схилах крутизною більше І° передбачені проводити впоперек схилу. На схилах складної форми напрямок обробітку ґрунту повинен ма­ксимально наближатись до напрямку горизонтами місцевості. Такий об­робіток запобігає стіканню води і змиву ґрунту на схилах крутизною до 3° та являється самостійним заходом боротьби з водною ерозією.

Досить ефективним агротехнічним прийомом регулювання поверх­невого стоку являється безвідповідальне рихлення ґрунту, при якому на пове­рхні залишається біля 80% стерні, ґрунти менш розпилюються, добре рихляться. Встановлено, що при осінньому обробітку ґрунту із збереженням стерні потужність снігового покриву в кінці зими звичайно в 1,5-2 рази більша, ніж після оранки.

Для глибокого плоскорізного обробітку застосовують плоскорізи, глибокорозпушувач КПГ-250, КПГ-2-150, ГПГ-2,2 (на глибину до 30 см).

Неглибоке плоскорізне рихлення здійснюється культиваторами плоскорізами КПГ-2,2, КПС-3,8, КПШ-9.

Добре зарекомендувало себе поєднання плоскорізного обробітку із щілюванням, що приводить до значного збільшення запасів вологи в ґрунті, запобігає утворенню поверхневого стоку. Застосовують для цього комбіноване знаряддя ЩПН-2,5 з допомогою якого одночасно здійсню­ється плоскорізне розпушування, щілювання і боронування.

Поверхневий обробіток ґрунту під озимі культури

сприяє на­копиченню і зберіганню вологи в ґрунті, одержанню дружних сходів ози­мих та запобігає ерозії ґрунту.

Під сільськогосподарські культури, що розміщуються на еродованих ґрунтах передбачається внесення підвищених доз мінеральних добрив. Норми їх збільшуються на слабозмитих ґрунтах на 20-25%, середньозмитих - на 30-40%, на сильнозмитих на 40-50% в порівнянні з незмитими аналогічними ґрунтами.

В інтенсивних польових сівозмінах

з зизооким насиченням просап­ними культурами норми органічних добрив збільшуються, а в грунтозахисних, де компенсація

передбачається використанням багаторічних трав - зменшуються.

У підвищенні продуктивності сільськогосподарських культур на еродованих

землях велике значення мають якість посівного матеріалу, строки, способи, норму висіву і глибина загортання насіння.

Норма висіву на схилових землях збільшується на 10%. Сівбу ярих проводять у більш ранні строки вузькорізним чи перехресним способом, на еродованих ґрунтах особливо на схилах південної експозиції насіння загортають на 1-2 см глибше, ніж на незмитих ґрунтах.

З метою створення на схилових землях постійного травостою широ­ко запроваджуються проміжні посіви, посіви сидеральних культур, а та­кож

збільшення посівних площ під багаторічними травами. Для запобі­гання змиву рекомендується також залишати частину рослинних решток (подрібненої соломи, стебел кукурудзи),

як мульчуючого матеріалу і поповнення органіки.

На ґрунтах з гумусовим шаром невеликої глибини,

щоб не виверта­ти на поверхню нижні, менш родючі шари ґрунту, проводиться оранка з поступовим (2-3 см) грунтопоглибленням.

Для залуження на орних схилових землях рекомендується

такі тра­восуміші:

1. Стоколос безостий 10-12 кг + вівсяниця лучна 7-8 кг, конюшина червона 5-6 кг, люцерна 8-9 кг.

2. Вівсяниця лучна 8-Ю кг, стоколос безостий 10-12 кг, еспарцет 30-35 кг люцерна синя 4-5 кг на гектар.

Накопичення вологи досягається шляхом снігозатримання, регулю­вання сніготанення, та застосування щілювання.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Рослинний світ Волинського Полісся
Актуальність теми. Важливість рослин у житті і розвитку суспільства помічена давно. Велика частка населення Землі живе поблизу лісів, а то й у самих лісам. Вивчаючи спосіб життя людей протягом історичного періоду і в на ...

Пустельні примітивні ґрунти
Ґрунтозна́вство — наука про ґрунти, розділ інженерної геології, що вивчає склад, будову і властивості ґрунтів, закономірності їх формування і розвитку. Ґрунтознавство займається вивченням генезису, еволюції, біопро ...

Рекреаційні ресурси України
Рекреаційні ресурси - сукупність природних та антропогенних об'єктів і явищ, що їх можна використовувати для відпочинку, лікування й туризму. Природні рекреаційні ресурси - це особливості природи, природні та природно-т ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено