Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Місто як земельно-господарська система

Міські землі виступають операційним, просторовим базисом розвитку міста, забезпечуючи тим самим якщо не фактичну, то принаймні юридичну цілісність міста як земельно-господарської системи.

Кожне місто має свою офіційну територію, делімітовану так званою міською межею. Міська межа порівняно стійка, особливо в розвинених капі­талістичних країнах, де її розширення пов'язане з розв'язанням складних пи­тань приватної власності на землю, різницею в системі оподаткування в місь­кій межі і поза нею тощо.

Міські землі є невід'ємною складовою частиною земельних ресурсів кра­їни. Згідно із Земельним кодексом України до земель житлової та громад­ської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які ви­користовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Використання земель жит­лової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального пла­ну населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіо­нальних та місцевих правил забудови [10].

Громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безкоштовно у власність або надаватися в- оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у влас­ність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угода­ми. Житлово-будівельними (житловим) та гаражно-будівельним кооперати­вам за рішенням органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердже­ної містобудівної документації. Житлово-будівельні (житлові) та гаражно-бу­дівельні кооперативи можуть надавати земельні ділянки у власність за ци­вільно-правовими угодами.

Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні житлові будин-' ки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території дер-

жавної або комунальної власності надаються у постійне користування під- | приємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими \ будівлями. У разі приватизації багатоквартирного житлового будинку відпо- ) відна земельна ділянка може передаватися безоплагно у власність або нада- | ватися у користування об'єднанню власників. Порядок використання зе- j мельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні житлові будинки, а '• також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визнача- ; ється співвласниками.

Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багато­квартирні житлові будинки, а також належні до них будівлі, споруди та при­будинкові території, визначаються на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної землевпорядної документації. До скла­ду міських земель, поряд Із землями міської забудови та землями загального користування, входять землі сільськогосподарського призначення, землі, вкриті лісом, землі залізничного, водного, повітряного, трубопровідного транспорту, гірничої промисловості тощо.

Висока концентрація населення з його багатогранною діяльністю і по­в'язана з цим необхідність розміщення на порівняно обмеженій території міста значної кількості житлових, виробничих, інженерно-транспортних будівель, споруд та комунікацій спричинює складність не тільки викорис­тання, але й обліку міських земель, порядку їх оподаткування, визначення та обґрунтування розмірів земельного податку. Для багатьох ділянок у межах населеного пункту характерне багатофункціональне використання. Розташо­вані на них будівлі і споруди часто перебувають у розпорядження кількох юридичних і фізичних осіб на різних правових підставах, з різними госпо­дарськими та побутовими цілями.

Зрозуміло, що землі населених пунктів потребують подальшої струк-туризації за правовим і господарським станом відповідно до Земельного кодексу. Відсутність сталої класифікації земель у межах населеного пункту може стати на заваді здійсненню заходів щодо регулювання земельних від­носин, створення умов для раціонального та економічно обґрунтованого зем­лекористування, охорони прав громадян, підприємств, установ і організацій на землю.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Інші цікаві матеріали

Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської ради Коломийського району
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту як кожної людини окремо, так і суспільства в цілому, оскільки виконує функції головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах; просторового базису для р ...

Природні енергоресурси та їх використання
Природа багата на енергоресурси. Їх раціональне використання дає можливість отримувати відносно дешеву електроенергію, яка є менш небезпечною, ніж, наприклад, атомне паливо і т.п. Однак, нераціональне і необачне викори ...

Заповідна мережа Рівненщини
Під час бурхливого розвитку промисловості на Україні, і не тільки, відбуваються масові вирубки лісів, забруднення територій, що призводять до змін ландшафтів, а це негативно впливає не тільки на оточуюче середовище, а й ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено