Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Гідрологічний аналіз високого тало-дощового паводку на Закарпатті у березні 2001 р. та

За оперативними даними максимуми березневого паводку в створах 9 гідрологічних постів (г/п) на 16 - 38 см перевищили історичні рівні води листопадового паводку 1998 року (в створі г/п Рахів – на 75 см), а саме біля г/п: Рахів, Великий Бичків, Тячів, Хуст, Чоп (р.р.Тиса, Латориця), Усть-Чорна, Колочава Косівська Поляна.

Підйоми рівнів води супроводжувалися значним затопленням заплави та перевищення небезпечних відміток затоплення.

Порівняно з рівнями води перед початком паводку (3 березня) загальні підйоми дорівнювали

: на Тисі 4.3-8.55 ( біля Чопа 9.5), на Чорній Тисі, Білій Тисі, в басейні Ужа 1.4-3.4, в басейнах решти річок 2.0-4.0 (на Боржаві біля Шаланок 6 4, на Латориці біля Чопа 4.9). Порівняно з листопадом 1998 р. амплітуда підйому на Тисі була в середньому більшою на 1 метр.

Синоптична та гідрологічна ситуція

після проходження максимумів значно відрізнялася від листопадової 1998р. Тоді, як у листопаді у післяпаводковий період встановився переважно антициклональний режим погоди, вже через 5 -10 днів після проходження максимуму рівні води повернулися в русло, то набагато складнішою і несприятливою для ліквідації наслідків стихії була обстановка у березні поточного року. Атмосферні фронти з заходу зумовлювали помірні та сильні дощі і відповідно повторний ріст рівнів з виходом води на заплаву, утриманню рівнів на високих позначках, особливо в нижніх течіях річок.

Наслідки паводку можна розділити на два види в залежності від просторового та часового прояву: спричинені природніми значними підйомами води (верхів”я, середні течії притоків Тиси, Латориці, Ужа, верхів”я самої Тиси) та обумовлені проходженням паводку в межах одамбованих територій (пониззя притоків та сама течія Тиси, пониззя Ужа і Латориці) і на низовині області з розгалуженою системою меліоративних каналів. Саме на низовині в результаті переливів води через дамби, їх проривів (особливо внаслідок проривів на угорській території) затопленими тривалий час були значні території, а утримання високої водності в пониззях річок упродовж березня ускладнювало нормалізацію ситуації та виконання відновлювальних робіт.

Основними проблемами

оперативного попередження та прогнозування

, вирішення яких дозволятиме значно поліпшити інформаційно-прогностичне забезпечення споживачів при розвитку паводків у гірських регіонах, є :

Ø Відсутність

у розпорядженні гідрометслужби результатів чисельного прогнозування метеорологічних параметрів, які виконуються провідними метеорологічними установами світу і які дають можливість деталізації чинників стану погоди у просторі та часі великої роздільної здатності. Неадаптованість

до оперативного прогнозування даних угорського метеорологічного локатора (м.Ніредьхаза)., що отримує Закарпатський Центр по гідрометеорології.

Тип синоптичної ситуацiї

, що спричинила випадiння дуже сильних дощiв на Закарпаттi протягом 3-5 березня 2001 р. вiдноситься до категорiї з досить великою повторюванiстю

(15-20 разів на рік). Разом з тим, лише в 1-2 випадках такi ситуацiї приводять до дуже сильних дощiв з охопленням ними одночасно декількох районiв областi. Тобто, макромаштабнi синоптичнi процеси

, що формуються над Європою, не можуть самі по собі визначати

ймовiрнiсть

випадiння дуже сильних опадiв на Закарпаттi чи в усьому Карпатському регіоні.

Дуже сильнi дощi

випадають тут внаслiдок трансформацiї повiтряних потокiв при проходженнi ними Карпатського регiонуі за рахунок орографічних особливостей території швидкого утворення значної кiлькостi мiкромаштабних циклонiчних утворень ( хвиль ).

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Інші цікаві матеріали

Суспільно-географічний комплекс великого міста
У даній роботі нами буде розглянуто велике місто, як об’єкт дослідження, суспільно-географічний комплекс великого міста, суспільно-географічний комплекс міста Москва, її демографічна ситуація, промисловість Москви та сфе ...

Париж, його історія, культура та суспільство
Метою роботи є історичний розгляд міста Парижа, його сучасний стан та прогнози на майбутнє. Згідно мети, було поставлено наступні завдання: проаналізувати історичний розвиток Парижу; дослідити сучасний стан м ...

Особливості територіально–галузевої структури Автономної Республіки Крим
Крим – це особливий культурно-історичний регіон України. Кримська земля береже пам`ятки всіх історичних епох, тому її прийнято називати музеєм під відкритим небом, золотим дном для археології. Історичне минуле Криму сві ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено