Технологія оперативного виправлення топографічних карт у військах.
Картографічною основою для виготовлення складальних оригіналів служать тиражні відбитки топографічних карт, що підлягають оперативному виправленню. Вибір способу створення складальних оригіналів змін залежить від об'єму і характеру змін місцевості, якості вихідних матеріалів, наявних технічних засобів і може виконуватися такими методами: окомірно, за допомогою пропорційного циркуля, безпосереднім копіюванням змін місцевості на просвіт, оптичним проектуванням. Створення складальних оригіналів змін з використанням аерофотознімків передбачає також камеральне дешифрування найбільш важливих елементів місцевості та нанесення результатів дешифрування на аерознімках олівцем з дотриманням спеціальних умовних позначень або в умовних знаках для топографічних карт [2]. Перенесення результатів дешифрування на оригінал створеної карти виконується оптичним проектуванням, або за допомогою пропорційного циркуля.
Копії складальних оригіналів, виготовлені на креслярському пластику, вважаються видавничими оригіналами.
Оформлення і зведення оригіналів змін проводиться за сторонами рамок суміжних листів карт. Зведені оригінали змін викреслюються тушшю червоного кольору на тиражних відбитках картографічної основи, потім переносяться на видавничі оригінали шляхом копіювання змін на пластик. Пояснювальні підписи, підписи назв і характеристики об'єктів викреслюються на основі або виготовляються на фотопапері зі зйомним фотоемульсійним шаром і наклеюються на основу.
Створені в такий спосіб карти відповідають вимогам до точності нанесення змін місцевості, але технологічний процес трудомісткий і не забезпечує стислих термінів виготовлення оперативно виправлених карт та доведення їх до підрозділів. Причини трудомісткості процесу створення оперативно виправленої топографічної карти очевидні:
Систематизація, аналіз і облік отриманих даних проводиться "вручну", що потребує значних витрат часу.
На різних етапах технологічного ланцюга має місце повторення робіт (рис.1-етапи 1,2,3), зумовлене необхідністю перенесення даних про зміни місцевості з одного носія на інші. Це може спричинити появу помилок.
Необхідність повторювати етапи 2 і 3 з метою створення суміщених спеціальних карт (наприклад, оперативно виправлених карт + карт розвідданих).
Одним із шляхів скорочення термінів створення оперативно виправлених топографічних карт є автоматизація процесів збору та обробки вихідних даних, усунення дублювання рутинних операцій копіювання змін з одного носія на інший. Реалізація цього шляху можлива з використанням програмного забезпечення інструментальних картографічних та геоінформаційних систем.
Необхідно зазначити, що в більшості частин топослужби війск є сучасна обчислювальна і оргтехніка, яка за своїми характеристиками дозволяє використовувати такі системи. Але, через відсутність ліцензованих копій програмного забезпечення та необхідної навчальної і довідкової літератури, методичних розробок і рекомендацій, застосування вказаних систем не набуло бажаного поширення.
Інші цікаві матеріали
Країни Закавказзя (Азербайджан, Вірменія, Грузія)
Країнами Закавказзя є
Азербайджан, Вірменія, Грузія. Регіон, розташований між Чорним та Каспійським
морями, має вигідне географічне положення. Морські узбережжя створюють
сприятливі умови для розвитку економічних зв'язк ...
Демографічна ситуація в Донецькій області за період 1991-2010 рр.
Стан
і розвиток суспільства визначається в значній мірі кількістю і складом його
населення, його трудовим і, у тому числі, творчими можливостями.
Демографія
- це наука про закони відтворення населення в їх суспільно- ...
Землевпорядкування та кадастр
У період реформування
земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема
економічного використання і відтворення природних ресурсів.
Зміни економічного механізму господарювання, перехід до економіки
ринкового ...