Реалізація автоматизованої методики оперативного виправлення топографічних карт засобами інструментальної ГІС "Панорама"
Рис.4. Діалоги для створення паспорту електронної векторної карти.
За описаною методикою із сканованих по фрагментах карт навчального комплекту нами створена електронна карта М 1:25 000 на район. Зображення електронної карти з нанесеною ділянкою, для якої проводилася аерофоторозвідка, наведено на рис.5б.
Вихідним матеріалом для нанесення на виправлену карту тактичної обстановки слугував аерофотознімок, який (як і навчальна карта) сканувався з роздільною здатністю 300dpi (рис.5а).
Прив'язка растрового зображення аерофотознімків чи космічних знімків, в залежності від наявності вихідної інформації про знімок, в ГІС "Панорама" виконується за набором опорних точок або за елементами зовнішнього орієнтування (якщо відомі параметри фотографування – тип фотознімка і фокусна відстань). При необхідності, використовуючи пункт "Список растров" меню "Вид", можна зібрати растровий район (фотоплан) із окремих, вже опрацьованих, знімків. Знімок (рис. 5а) прив'язувався за набором опорних точок шляхом візуального переопізнання відповідних точок на растровому знімку та черговій векторній карті. Відтрансформований растр зберігається системою автоматично зі збереженням елементів трансформування, тому наступне його додавання до відкритої векторної карти району робіт забезпечує автоматичне орієнтування растру.
Процедура виправлення топографічної карти передбачає внесення змін в окремий шар електронної карти (в термінах ГІС "Панорама" – користувацький шар). Користувацький шар створюється при відкритій базовій (черговій) електронній карті шляхом вибору в меню "Файл" пункту "Создать">"Пользовательскую карту". При цьому в шар користувацької карти автоматично копіюється електронний класифікатор базової карти, який в цифровому виді містить опис шарів векторної карти, коди об'єктів та їх умовні позначення, перелік стандартних семантичних характеристик об'єктів та їх значення. Умовні позначення об'єктів можуть бути представлені в двох видах: для відображення карти на дисплеї та для виводу на друкуючі пристрої чи плотер.
ГІС "Панорама" містить електронні класифікатори топографічної інформації для карт і планів масштабів 1 : 500 - 1 : 10000 і для карт масштабів 1 : 25000 - 1 : 1000000. Ці класифікатори в процесі виправлення топографічної карти використовуються для визначення складу об'єктів та виду відповідних їм умовних знаків. При складанні цифрових карт і планів спеціального призначення, якими є військові топографічні карти, в ГІС "Панорама" рекомендується створювати нові або доповнювати стандартні класифікатори для визначення виду спеціальних умовних знаків. Тому в середовищі Редактора класифікатора нами був створений електронний класифікатор спеціальних тактичних умовних знаків, які використовуються для військових топографічних карт (рис. 6).
Інші цікаві матеріали
Грошова оцінка земель населених пунктів (на прикладі с. П’ядики,
Земля – основа
національного багатства, яка має по чисельності власників масовий, всенародний
характер. Також вона є унікальним товаром стосовно вартості якого завжди існує
суперечність: між власником землі та органами ...
Розміщення продуктивних сил Кіровоградської області
Розміщення
продуктивних сил - динамічний стан, що характеризує
розподіл продуктивних сил за територією відповідно до природних, економічних,
соціальних умов і факторів, який визначається особливостями територіального
п ...
Земельний кадастр і використання земель Городницької сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області
Суспільні відносини щодо володіння, користування
і розпорядження землею (земельні відносини) перебувають у постійному розвитку.
Трансформація земельних відносин завжди на всіх
етапах людської цивілізації належала до ...