Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Ступінь обточення

На ступінь обточення річкового алювію впливають фізичні властивості гірських порід, особливо стійкість до абразії, витривалість на стискання, а також тривалість транспортування (Unrug, 1957). Алювій руслових розсипів Черемошу має різну ступінь обточення. Відповідно до візуальної шкали Крумбейна і Шлосса (1963) цей показник може змінюватися від 0,1 до 0,9. Середні його значення для фракції 17-32мм коливаються від 0,60 на найвищій точці в Устеріках до 0,76 на передгір’ї (Банилів). Разом з віддалю транспортування зростає й ступінь обточення, однак це зростання не є рівномірним і зустрічаються відхилення від цього тренду.

Причини таких ускладнень потрібно шукати в боковому постачанні матеріалу. Завдяки притокам, що виносять мало обточені уламки, може істотно понизитись вище вказаний показник у руслі головної ріки. Крім вивчення середніх значень обточення для фракції 17-32 мм цей же показник застосовано також стосовно до найбільших валунів. Поза одним випадком, ступінь обточення цих великих екземплярів є нижчим, ніж дрібних. Однак і тут тенденція росту ступеня обточення вниз за течією ріки є дуже виразною, навіть при тому, що при обстеженні найкрупніших валунів середнє значення випливало з дослідження лише 20 зразків. Відмінності обточення, виявлені в результаті обробки досліджених проб, показує такий статистичній показник як стандартне відхилення. Він дозволяє оцінити однорідність проби (пр. тільки значення 0,7-0,9) або побачити також значне розпорошення значень вище згаданого показника (від 0,1 до 0,9). Величина стандартного відхилення для валунів є значно нижчою, ніж для гальки фракції 17-32 мм. Така ситуація проявляється на всіх п’яти пунктах (табл.2). Це свідчить про значно менші відмінності показника обточення в цій групі. Дрібний алювій характеризується різним ступенем обточення і на середнє його значення часто впливають величини, часами значно віддалені від середньої.

Таблиця 2

. Ступінь обточення алювію Черемошу

Пункт

Фракція 17-32 мм

Фракція вище 128 мм

Середня

Стандартне відхилення

Середня

Стандартне відхилення

Чортория

0,69

0,20

0,67

0,17

Банилів

0,76

0,16

0,72

0,14

Вижниця

0,67

0,21

0,64

0,19

Розтоки

0,62

0,19

0,68

0,19

Устеріки

0,60

0,23

0,57

0,10

Стебнів

062

0,22

0,52

0,19

Висновок

Руслові алювіальні розсипи Черемошу, завдяки широкому розповсюдженню, чистоті та добрій відслоненості є вдячною темою геоморфологічних досліджень. Ріка, з уваги на розташування басейну і перетинання своєю долиною головних карпатських структур, може бути взята за репрезентативний приклад для Східних Карпат. Петрографічний склад алювію є характерним, типовим. В ньому домінують щонайменше три риси. Перша - дуже висока частка у складі алювію дрібнозернистих пісковиків. Другою рисою є високий (у декілька раз вищий ніж у Західних Карпатах) вміст роговикового компоненту. Остання, третя риса, полягає в дуже малій кількості алювію кварцового.

Специфіка гранулометрії алювію Черемошу – це великі розміри валунів у середній частині водозбору. Скельні блоки розмірами понад 1,5 м, не є тут рідкісним явищем, так, як у Західних Карпатах. Форми гальки фракції 17-32 мм є досить однорідними і не простежується суттєвого впливу шляху транспортування на зміни цього параметру. Серед валунів відмінність форм є значно більшою, але встановити виразні закономірності важко. Натомість вони присутні в характері (ступені) обточення. Він зростає вниз за течією ріки. Значення цього параметру коливаються від 0,57 у фракції вище 128 мм до 0,76 у фракції 17-32 мм. Дрібніші фракції відрізняються ширшим діапазоном відмінностей обточення, ніж проби крупних галечників і валунів.

Інші цікаві матеріали

Русловий алювій Черемошу Вступ Черемош, права та найбільша притока (довжина 80 км, площа
Черемош, права та найбільша притока (довжина 80 км, площа басейну 2650 км2) Пруту, утворюється злиттям Чорного і Білого Черемошу в гірському селі Устеріки в Покутсько-Буковинських Карпатах. Витоки Чорного Черемошу (89 к ...

Історія земної кори проблеми, закономірності, роздуми
Історична геологія, що розшифровує умови й закономірності розвитку земної кори та планети в цілому, є наукою, що активно розвивається. Можливість точно датувати найрізноманітніші події минулого, вивчати вплив космосу на ...

Землевпорядкування та кадастр
У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів. Зміни економічного механізму господарювання, перехід до економіки ринкового ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено