Встановлення меж оціночних районів та зон
• значення кожного індексу мають розраховуватись від середнього значення конкретного фактора для населеного пункту (середнє значення =1);
• механізм зважування окремих факторів та їх груп має чітке наукове обґрунтування (методи багатовимірної статистики, соціологічне обстеження, експертна оцінка;
• екстремальні значення коефіцієнта Км 2 мають вкладатись у діапазон, визначений для відповідних груп населених пунктів по чисельності (т. 3,6) "Порядку грошової оцінки земель населених пунктів".
У практиці земельно-оціночних робіт в Україні найбільш поширеними є три методи визначення зонального коефіцієнта (Км 2):
1. Розрахунок індексів здійснюється через оцінку функціональних характеристик окремих факторів (віддаль та час, концентрація окремих видів забруднення, можливість підключення до головних інженерних споруд тощо). Зважування індексів проводять на основі експертної оцінки або соціологічного опитування громадян населеного пункту.
2. Розрахунок індексів здійснюється через переведення їх відносних характеристик у вартісні (втома від пересування, екологічні та соціальні збитки і т.п.). Зважування індексів проводиться на основі експертної оцінки.
3. Розрахунок індексів та їх зважування здійснюється через експертну оцінку кожного із зональних факторів. Кількість експертів має бути не меншою за 5 чоловік.
Найбільш поширене об'єднання факторів, які впливають на зональну диференціацію цінності земель населених пунктів, у 4 групи:
• доступність до центру населеного пункту, місць концентрації трудової діяльності, центрів громадського обслуговування, масового відпочинку (транспортно-функціональна зручність території);
• екологічна якість (екологічний стан) території;
• інженерно-інфраструктурне забезпечення; ,
• соціально-містобудівна привабливість середовища.
Оцінка доступності до центру населеного пункту,
місць концентрації трудової діяльності, центрів громадського обслуговування, масового відпочинку (транспортно-функціональна зручність території)
Цінність території будь-якого оціночного району визначається, перш за все, зручністю його розміщення по відношенню до інших ділянок населеного пункту. Певна абстрактність поняття зручності в даному випадку конкретизується функціональним "навантаженням" районів населеного пункту. Головними їх функціями, як відомо, є: житлова, культурно-побутова, рекреаційна та функція забезпечення населення місцями прикладення праці. Саме розташування району відносно об'єктів, що забезпечують ці функції, і визначає рівень зручності його розміщення в населеному пункті. Цей рівень зумовлюється двома факторами: з одного боку він залежить від витрат часу на пересування людей із одного району до об'єктів, розташованих на території інших районів, а з іншого боку - визначається наявністю цих об'єктів у самому районі.
За основу визначення ваги кожного-з індексів зручності прийнято співвідношення трудових, гостьових, культурно-побутових та рекреаційних поїздок в загальній кількості поїздок населення. Соціологічні обстеження та досвід проведення подібних робіт у населених пунктах України дозволяють прийняти такі співвідношення окремих видів поїздок:
- до місць прикладання праці (трудові) - 0,5;
- до місць проживання (гостьові)-0,05;
- до центрів культурно-побутового обслуговування (культурно-побутові) - 0,4;
- до місць відпочинку (рекреаційні) - 0,05 Д
Оцінка екологічної якості (екологічного стану)
території
Одним з головних факторів, що визначають цінність окремих ділянок території населеного пункту, є їх екологічний стан. Його оцінка здійснюється на основі визначення концентрації (інтенсивності дії) того чи іншого забруднювача в навколишньому середовищі й відображає екологічну якість території оціночних районів.
Екологічний стан території окремих ділянок населеного пункту може бути виражений інтегральним індексом. Він агрегує в собі показники дії різних екологічних факторів на якість території. Основними серед них можна назвати: рівень забруднення повітря, акустичне, електромагнітне та радіаційне забруднення території, забруднення води та ґрунту.
Не всі перераховані вище фактори піддаються достовірній кількісній оцінці в умовах населеного пункту. Так, неможливо чітко ідентифікувати вплив рівня забруднення води (як підземних, так і наземних джерел) того чи іншого міського району на його екологічний стан у цілому. Пояснюється це невідповідністю в розташуванні джерел постачання води та місць її споживання.
В більшості населених пунктів на екологічну якість території в загальному масштабі впливають З складові: атмосферне, акустичне та електромагнітне забруднення.
Оцінка інженерно-інфраструктурного забезпечення території
Оцінка інженерно-інфраструктурного забезпечення території населеного пункту базується на вивченні умов забезпечення оціночних районів об'єктами інженерної інфраструктури чи в (разі їх відсутності) можливості підключення виробничих та інших об'єктів району до інженерно-інфраструктурних мереж. Оцінка проводиться по окремих складових інженерної інфраструктури з визначенням на кінцевому етапі інтегрального індексу інженерно-інфраструктурного забезпечення оціночних районів.
Інші цікаві матеріали
Розробка комплексу геодезичних та землевпорядних робіт при складанні еколого-економічного проекту на території Вікторів
Управління
земельними ресурсами дозволяє тримати руку на “пульсі” втілення земельної
політики в реальне життя. Адже ліквідація монополії державної власності на
землю зініціювала створення приватних агро групувань, ...
Вугільна промисловість України і Польщі сучасний стан та перспективи
У Європі на сьогодні
тільки дві країни, – Україна і Польща, – зберегли вугледобувну промисловість,
яка працює як для енергетичного, так і для металургійного сектора економіки.
При цьому якщо Польща практично завершила ї ...
Методика дослідження
В процесі вирішення поставлених завдань нами застосовані такі методи:
моделювання, історичний, картографічний, літературний,
порівняльно-географічний, системний, статистичний методи.
Щоб бути обізнаним у розвитку соціальної і ...