Проблеми грошової оцінки земель
Відповідно до світових стандартів процедура експертної грошової оцінки має забезпечити доказовість висновків щодо вартості земельних ділянок сільськогосподарських угідь.
Ринкові трансакції щодо земельних ділянок проводяться з використанням їх експертної грошової оцінки відповідно до статті 201 Земельного кодексу України. Загальні вимоги до проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарських угідь і змісту необхідної інформаційної бази процедури її проведення визначені поставкою Кабінету Міністрів України №1531 від 12.10.2002 р. та низкою інших, нормативно-правових документів.
Проте законодавчі обмеження та відсутність широкої практики застосування зазначених положень призвели до недостатньої інформованості оцінювачів щодо вимог врахування якості землі та аналізу найефективнішого використання земельних ділянок.
Досвід країн з розвинутою системою оцінки землі підтверджує, що, доказовість висновків оцінювача забезпечується аналізом економічних показників різних типів землекористування, які зумовлені фізичною придатністю землі, а також суворим дотриманням процедури оцінки в цілому.
В Україні цей напрям досліджено в наукових роботах П.Гайдуцького, Д.Добряна, О.Канаша, І.Розумного, П.Саблука, А.Третяка, М. Федорова та інших представників шкіл економічного напряму оцінки та бонітування ґрунтів.
За висновками досліджень. Головними стадіями проекту визначення вартості та логічного доказу її результатів є:
1) визначення інтересу ринку щодо даної земельної ділянки, включаючи ідентифікацію осіб, які уповноважені приймати рішення, та всіх сторін, інтересів яких можуть торкатися рішення, що відповідатимуть (реально або умовно) меті або результатам оцінки; огляд об’єкта оцінки та умов його ринкового позиціонування;
2) визначення мети оцінки (виду вартості) відповідно до передбачуваного рішення щодо її майбутнього використання та мотивів поведінки зацікавлених сторін;
3) збір матеріалі і даних щодо використання землі та поліпшень з наступним визначенням варіантів найбільш ефективного її використання на основі аналізу економічної ефективності фізичної придатності землі, правого режиму використання ділянки та прилеглої території;
4) аналіз зібраної інформації на основі методичних підходів і методів, що відповідають її змісту і характеру, розрахунки та формулювання остаточного висновку з відображенням всієї логічної послідовності процесу оцінки у звіті.
Метою цих зусиль має бути реальний опис природних характеристик кожного об’єкта оцінки, економічних умов використання землі його оточенні, формулювання конкретних висновків щодо величини ймовірних грошових потоків. Можливість досягнення зазначеної мети зумовлена наявністю в Україні значних обсягів інформації про типовий для оточення земельних ділянок набір сільськогосподарських культур (сівозміна та структура посівів), дослідних даних системи УААН про природний рівень їх урожайності в розрізі агро виробничих груп ґрунтів і статистичних даних про фактичний рівень урожайності та економічну ефективність їх вирощування даних про природні характеристики земельних ділянок, експлуатацію агровиробничих груп ґрунтів тощо.
Нормативна грошова оцінка не передбачена для врахування змін, які відбуваються на земельному ринку. Поза її увагою залишаються такі важливі фактори формування вартості землі, як конкретні обставини угоди з приватизації, попит та пропозиція на земельні ділянки певної категорії в тому чи іншому регіоні, умови інвестування тощо.
Формування ринку земель в Україні в сучасних умовах зумовлює необхідність практичного застосування грошової оцінки земель у таких важливих ефектах, як іпотека, купівля-продаж, здійснення інших ринкових операцій із землею.
В період переходу української економіки до ринку необхідно дотримуватися основних напрямків розвитку земле оціночної діяльності. Тому що, значення оцінки земель як ресурсного потенціалу та просторової бази існування людини, а також оцінки ринкової вартості земельних ділянок, зростає. Точність визначення вартості землі – критичний елемент ефективної системи податкової оцінки. Вона однією з умов правильності оцінки вартості освоєних земельних ділянок і гарантує, що кожний землевласник та землекористувач заплатять свою справедливу частку податку. Об’єктивна оцінка землі забезпечує правильність прийняття рішень у галузі землекористування як у державному, так і в приватному секторі.
Висновки
Грошова оцінка є безпосередньою підтримкою ринку землі. Саме вона полягає у встановленні оцінної вартості земельних ділянок при здійсненні різного роду операцій з ними. Нормативно-методичні забезпеченні грошової оцінки дає можливість встановлювати різні види вартості земельних ділянок. Земля, нарешті отримала свою ціну. За її використання нині стягується земельний податок, оренда плата, здійснюється відшкодування збитків, заподіяних землевласникам та землекористувачам, швидкого розвитку набирає ринок земель. Платежі заземлю є потужним і надійним джерелом наповнення місцевих бюджетів.
Інші цікаві матеріали
Актуальні проблеми розвитку і територіальна організація легкої промисловості світу
Комплекс з виробництва товарів народного споживання - важлива
складова частина економіки країни, яка має сприяти стабілізації
загальноросійського споживчого ринку. Це в основному
галузі групи, що випустили в 1995 році м ...
Охорона здоров’я
Серед галузей соціальної сфери важливою є охорона здоров'я. Мережа
закладів охорони здоров'я охоплює велику кількість лікарень,
амбулаторно-поліклінічних закладів, санаторіїв, пансіонатів, будинків
відпочинку, інтернатів для ст ...
Дослідження сильних і суховійних вітрів на Дніпропетровщині
Курсова
робота присвячена темі „ Досліджування сильних і суховійних вітрів на
Дніпропетровщині ”.
Дослідження
швидкості вітрів та суховіїв, динаміки змін є досить актуальними для народного
та сільського господарства ...