Рослинний світ Волинського Полісся. Лісова рослинність
Ліси Волині, як зазначалось вище, формувались у післяльодовиковий період. Ще близько тисячі років тому практично вся територія області була вкрита лісами. Назва Полісся, яку у XIII ст. наводить Іпатієвський літопис, пояснюється наявністю вже значної кількості обезліснених площ - полів, що з'явились на цій території внаслідок діяльності людей.
Вже з ХІ-ХІІ ст. на Київській Русі існували межові знаки, які визначали приватні володіння лісами, про що відзначено у законодавчих актах «Руської правди». Однак ще у XVI- XVII ст. волинські ліси займали переважну більшість площ, наскільки це можна судити з карт відомого інженера Г. Боплана (1650) та В. Кордта (1938). З розвитком промисловості, розширенням орних площ волинські ліси у XVIII ст. зменшились до окремих масивів (Генсірук, 1975), а площа лісів знизилась порівняно з початком тисячоліття у 4,5 рази (Танфільєв, 1894). Зокрема, лісистість Волині становила у 1796 р. - 43,7 %, у 1861 р. - 40,5 %, у 1887 р'. - 23,4 %, а у 1914 р. - 25,4 % (Цвєтков, 1957). Станом на 1973 рік лісистість області піднялась до 31,7 %, а за рекомендаціями вчених (Молчанов, 1957; Генсірук, 1975) повинна становити не менше 40 % території.
Сучасне поширення лісів характеризується розмежованістю окремих масивів. Чисті сосняки концентруються переважно у північній частині області. За матеріалами лісовпорядкування у 1988 р. площа лісів на Волині становила 931,6 тис. га, з яких 695,5 тис. га припадає на Держлісфонд. Вкрита лісом площа складає 371,3 тис. га. Проте ця площа охоплює переважно молодняки та середньовічні насадження. Стиглих та перестиглих лісів не більше 5 %, що свідчить про цілковите виснаження лісових ресурсів області рубками головного користування у попередні роки. В цілому ліси області малопродуктивні і запас деревини у стиглих насадженнях становить менше 300 куб. м/га.[5]
Лісовий фонд області складають сосняки (224,9 тис. га), діброви (55 тис. га) та березняки (37 тис. га). Решта припадає на вільшаники, грабняки, осичники тощо. Переважна більшість масивів належать до ІІ-Ї групи (331,3 тис. га), які мають обмежене експлуатаційне значення. Водорегулюючих та захисних лісів І групи в області - 97 тис. га. Запас деревини у лісах перевищує 50 млн. куб. м. Щорічно рубками головного користування заготовляють до 300 тис. куб. м, що не перевищує розрахункової лісосіки.
Щороку в області висаджують близько 1500 га лісових культур і проводять сприяння природному оновленню на площі до 200 га. Роботи по догляду за лісовими культурами охоплюють 11,3 тис. га. Однак низький рівень екологічної свідомості населення приносить волинському лісові значні матеріальні збитки. Зокрема, щороку в межах області трапляється близько сотні лісових пожеж, які знищують значні площі насаджень.
Недеревна продукція лісу, зібрана в процесі орг анізованих заготівель, визначається 1,5 тис. т дикорослих плодів та ягід, 37 т лікарської сировини, 10 т меду тощо. Площа лісових плантацій складає 1,2 тис. га.
Основні лісові формації мають такі характерні риси:
Інші цікаві матеріали
Ландшафти
Природа – це найважливіше та найголовніше джерело
задоволення усіх матеріальних і духовних потреб людини. Людське суспільство
безперервно взаємодіє з нею. Для людини природа має дуже багатообразне
значення: наукове, мат ...
Експортний потенціал регіонів України
Активна
зовнішньоекономічна діяльність виступає одним з основних факторів ринкової
трансформації економіки, підвищення її ефективності і конкурентоспроможності. Розвиток
експортного потенціалу, збільшення його обсяг ...
Господарство Росії
Росія має значний економічний потенціал, що становить майже 60 %
колишнього економічного потенціалу СРСР. Проте за рівнем економічного розвитку
країна посідає 25-27 місце в світі. Для господарства Російської Федерації
...