Соснові ліси
Соснові ліси за видовим складом займають проміжне становище між угрупуваннями тайги та широколистяними лісами. Вони зростають на піщаних та супіщаних дерново-підзолистих грунтах або на торфяниках у пониженнях рельєфу. Сюди належать сосново-лишайникові, сосново-зеленомохові, сосново-орлякові та сосново-сфагнові групи асоціацій (Андрієнко, Шеляг-Сосонко, 1983).
Сосново-лишайникові асоціації зустрічаються фрагментарно на підвищеннях горбів. Флористичне ядро цих лісів становлять бореальні види з широким голарктичним ареалом, зокрема верес звичайний, брусниця, гвоздика несправжньорозчепірена. Сосна тут порівняно невисока (до 14 м) та розріджена. Іноді до неї домішується береза повисла. Підлісок у цих лісах відсутній. Лишайники, зокрема кладонії та кладіни, складають подушки та куртини сріблястих килимків. Саме ці ліси особливо небезпечні для вогню.
Сосново-зеленомохові та сосново-чорницево-зелено- мохові асоціації на Волині переважають. Вони розміщуються на схилах з більш багатими та краще зволоженими грунтами. Флористичне ядро цих лісів теж складають бореальні види: чорниця, лохина, плаун булавовидний, ожика волосиста, грушанка круглолиста. Деревостан сосни І-ІІ бонітету, заввишки до 26 м, повнотою 0,6-0,8. З сосною часто зустрічаються береза повисла і береза пухнаста. Іноді можуть бути розріджені кущі підліску. Трав'янисто-чагарниковий ярус складає до 80 % проективного покриття. Тут зосереджено основні запаси чорниці та інших ягід брусничних. Моховий покрив складає до 70 % проективного покриття і особливо розвинений у зеленомохових асоціаціях. З мохів переважають плевроцій Шребера та дикран зморшкуватий.[6]
Сосново-орлякові ліси зустрічаються зрідка, але займають значні площі. Вони розміщуються на рівнинних ділянках з дерново-підзолистими піщаними грунтами. Під наметом сосни та берези тут можна зустріти дуба, який росте у пригніченому стані. У підліску, якщо він є, ростуть бруслина бородавчаста, зіновить Цингера, дрік красильний, Трав'яно-чагарниковий ярус густий. Поруч з боре- альними видами (орляк, чорниця, омовдь) зростають і неморали (герань криваво- червона, просянка, перлівка). Тому сосново-орлякові ліси є перехідними між сосновими та дубово-сосновими формаціями.
Сосново-сфагнові ліси розміщені у пониженнях та на межі боліт. Вони формуються на торфяниках. Сосняки тут IV класу бонітету, заввишки до 15 м, при повноті до 0,6. До сосни домішується береза. Підлісок розріджений з верби сірої, верби вушкатої, крушини. У складі трав'яно-чагарникового покриву, який має близько 90 % покриття, поширені багно, лохина, молінія, андромеда, пухівка, журавлина. Моховий покрив густий (до 70 % покриття) і складений з сфагнумів, місцями рунянки.
Інші цікаві матеріали
Топографічне знімання
В даному курсовому проекті тема, якого „організація комплексу
топографо-геодезичних робіт для інвентаризації земель” села Мамаївці
Кіцманського району Чернівецької області, об’єкт розміщення в селі Мамаївці
Кіцманськго ...
Японія економічний огляд
Площа країни становить 372 тис. км2, населення – близько 127,3
млн. осіб. Столиця – Токіо (найбільше місто світу).
Японія розташована на 4-х великих (Хонсю, Кюсю, Хоккайдо, Сікоку) та 4-х
тисячах дрібних островів майж ...
Республіка Індонезія
Республіка Індонезія в даний час, завдяки раціональної економічній
політиці і успішним реформам, перетворилася в аграрно-індустріальну державу. За
багатьма показниками цю країну вже зараз відносять до групи нових
індуст ...