Огляд літератури
Реформування земельних відносин в Україні охоплює всі категорії земель і базується на усесторонніх даних про землю, які містить державний земельний кадастр. Нарівні із землями сільськогосподарського призначення, які в належній мірі охоплені реформуванням щодо форм власності на землю і господарювання на ній, інтерес в цьому плані становлять і землі населених пунктів, тобто житлової та громадської забудови.
Населений пункт – це складне адміністративно територіальне утворення, в якому рівноправно функціонують державна, комунальна та приватна форми власності на землю, а також успішно взаємодіють різні форми господарювання. Земля у них є просторовим базисом для розміщення матеріальних ресурсів – житлових, господарських будівель та споруд, громадської забудови, об’єктів інженерної інфраструктури, промисловості, транспорту, торгівлі, зв’язку, оборони, організацій і установ, лісогосподарських та водогосподарських підприємств, а також об’єктів природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного й історико-культурного призначення. Вона використовується юридичними особами та громадянами як основний засіб виробництва для ведення товарного сільського господарства, особистого селянського господарства, садівництва, городництва та індивідуального житлового будівництва.
Розробка і запровадження раціональних методів використання територій населених пунктів є актуальним завданням, розв’язання якого сприятиме наповненню місцевих бюджетів, заохоченню інвестицій , пожвавленню місцевої економіки, відновленню та розвитку міст і сіл.
Існуючі методи регулювання та управління землекористуванням, які склалися за часів командної економіки і виключно державної власності на землю, значною мірою збереглися і до нині, вони не відповідають сучасним вимогам економіки, гальмують її розвиток, не задовольняють потреби громадян.
Ефективне управління процесами функціонування і розвитком населених пунктів, особливо великих міст, які є складними територіальними системами соціально-економічного і геолого-економічного типу, складними технічними системами, не може здійснюватися без надійного інформаційного забезпечення.
Регулювання земельних відносин і управління земельними ресурсами в місті передбачає розробку та ведення земельного кадастру – багатоцільової реєстраційної системи зі збору, обробки, систематизації, збереження, узагальнення, поновлення і надання відомостей та документів про правовий режим земель, природний, господарський стан земельних ділянок з розміщеними на них об’єктами нерухомості, а також про юридичних і фізичних осіб, у тому числі утримувачів сервітутів, орендарів, закладоутримувачів, їх права власності, права користування землею та договори на оренду землі.
Державний земельний кадастр повинен забезпечити вивчення земельного фонду всіх населених пунктів – сіл, селищ і міст. Для населених пунктів першочергового значення набувають характеристики земель, які відповідають будівельним вимогам, зокрема геологічна будова, ухил місцевості, глибина залягання ґрунтових вод, наявність інженерних мереж, характеристика існуючих будівель.
Законом України „Про містобудування” передбачено створення містобудівного кадастру населених пунктів України, який являє собою систему даних про належність території до відповідних функціональних зон, їх сучасне і перспективне призначення, екологічну, інженерно-геологічну ситуацію, стан забудови й інженерного забезпечення, характеристику будинків і споруд на землях всіх форм власності. Він призначається для забезпечення містобудування в установленому порядку необхідною інформацією, яка вміщає відомості про земельні, водні, лісові та інші ресурси і забезпечує єдність обліку і контролю використання природних ресурсів. Містобудівний кадастр має свої характерні особливості, які обумовлюються специфікою міського середовища, характером інфраструктури і екологічної ситуації, що виражається в спеціальних методах диференціації на зони різної економіко-будівельної цінності. Формується на базі спеціальної „кадастрової інформації”, що містить відомості про просторове розташування об’єктів міського середовища, які розміщені на земній поверхні, над і під нею, явища і процес, які відбуваються на території населеного пункту, економічний і правовий статус цих територій і об’єктів, їх природні та господарські, кількісні і якісні характеристики.
Інші цікаві матеріали
Мішані ліси. Своя область (урок). Мета Поглиблення знання учнів про природу, особливості
Мета Поглиблення знання учнів про природу,
особливості мішаних лісів. Збагатити новими знаннями про природу і господарство
свого краю.Розвивати навички роботи з картою, пошуковим матеріалом. Виховання
професійних н ...
Сучасні проблеми розвитку і розміщення металургійних районів України
Металургійний комплекс є одним з найголовніших комплексів держави. Без
металургії як виробника конструкційних матеріалів неможливий розвиток
машинобудування, а в зв'язку з цим і розвиток науково-технічного прогресу, її
...
Рекреаційні ресурси України
Рекреаційні
ресурси - сукупність природних та антропогенних об'єктів і явищ, що їх
можна використовувати для відпочинку, лікування й туризму. Природні рекреаційні
ресурси - це особливості природи, природні та природно-т ...