Березові ліси
Березові ліси є вторинними на Волині. Вони з'являються на місці колишніх соснових або дубово-соснових. Едифікатором таких похідних лісів виступає береза повисла, у більш вологих умовах - береза пухнаста. До них часто домішуються граб, осика, вільха клейка. В оптимальних умовах зростання береза досягає 24 м заввишки і створює деревостани 1-11 класу бонітету із зімкненістю крон до 0,8. Другий ярус виражений слабо або його немає зовсім. У трав'яному покритті повторюються види материнських насаджень, але у цьому випадку покриття трав зростає на 20%. Виділяють зеленомохові, орлякові, вересові та чорницеві асоціації березових лісів. Іноді їх місце займають куничник, орляк, тонконіг, свербіжниця.[6]
Динаміка лісової рослинності пов'язана переважно з антропогенною діяльністю. Сюди належать не тільки рубки головного користування, але й лісові культури та реконструкції насаджень, які виконуються здебільшого у монокультурному спрямуванні. Щодо складу порід, то слід відзначити інтенсивну заміну корінних насаджень на похідні.
Посилюється роль берези, осики, граба та верби. До того ж похідні насадження часто бувають порослевого походження. Вони згущені, відзначаються низькою якістю деревини, поширенням захворювань. Корінні породи, особливо дуб і сосна, рано суховершинять і також вражаються хворобами або шкідниками. Зімкненість крон у наметі знижується, а натомість розвивається ярус підліску. Деградація трав'яно- чагарничкового ярусу позначається на випаданні багатьох типових лісових видів, у першу чергу чорниці, конвалії тощо. Під деревним наметом розростаються злаки та представники лучної рослинності. Зустрічаються навіть рудерали та адвентивні види: чистотіл, грабельки, злинка. Одночасно спостерігається ксерофітизація рослинності з переміною екотопу. Динаміку волинських лісів можна простежити на прикладі вікової структури порід. Молодняків серед них більше половини. Це найбільш деградовані за видовим складом насадження, створені монокультурами сосни та ялини, іноді з інших порід. Середньовічних насаджень 64 тис. га, достигаючих - 17,3 тис. га. Корінні соснові ліси збереглись на площі 3,5 тис. га, тобто складають не більше 1,5 % їх колишнього поширення. Подібна картина й у дубово-соснових, дубових та вільхових лісах. Тому значних дегресивних змін зазнало понад 95 % волинського лісу.
Інші цікаві матеріали
Житлово-комунальне господарство
Галузь соціальної сфери, яка займається обслуговуванням житлового фонду.
Благоустрій житлового фонду дуже неоднорідний.[8].
Розвиток житлово-комунальної сфери спрямований на удосконалення системи
управління, проведення економ ...
Природні енергоресурси та їх використання
Природа багата
на енергоресурси. Їх раціональне використання дає можливість отримувати
відносно дешеву електроенергію, яка є менш небезпечною, ніж, наприклад, атомне
паливо і т.п. Однак, нераціональне і необачне викори ...
Розміщення продуктивних сил Київської області
Кожна людина, становлячи частину людського суспільства, живе
на деякій території, де відбуваються певні економічні явища. Для неї, як для
інтелектуальної одиниці всесвіту, дуже важливо знати ці явища, адже саме вони,
в ...