Територія, рельєф та клімат парку
НПП «Гуцульщина» розташований у мальовничій лісистій частині Покутсько-Буковинських Карпат, яка є чи не найцікавішим регіоном України, де виразно та досить повно збереглися прадавні самобутні ремесла, промисли, традиції, звичаї етносу гуцулів. Ця територія відзначається великою історико-культурною цінністю, своєрідністю природи, багатством і різноманіттям рекреаційних ресурсів. Через неї пролягають численні туристичні маршрути. Тут прокладено екологічні пізнавальні стежки, інтенсивно розвивається кінний туризм, сільський зелений туризм, етнотуризм. На околицях Косова та Шешор функціонують гірськолижні траси з підйомниками. В національному парку знаходиться багато туристичних баз, баз відпочинку, санаторіїв, курортів.
Покутсько-Буковинські Карпати
Рельєф території національного природного парку «Гуцульщина» складний і неоднорідний. Тут виділяють передгірну височинну область — Покутське Передкарпаття з переважаючими висотами 350-500 м над рівнем моря та область Зовнішніх Карпат, де абсолютні висоти сягають 1450-1470 м. Гірські хребти тут простягаються паралельними пасмами з північного заходу на південний схід. Вони здебільшого мають широкі гребені та відносно похилі схили. Між ними пролягають широкі міжгірні улоговини. Такий характер рельєфу сприяє доступності та зручності рекреаційного освоєння території національного парку.
Найвищою вершиною НПП «Гуцульщина» є гора Грегіт, висотою 1472 м н. р. м. Її схили вкриті кам’яними розсипами, які мають місцеву назву «греготів». На деяких хребтах, зокрема на Сколівському, виступають скелі висотою 20-40 м, які є місцем тренувань гірських туристів та альпіністів.
Територія парку помережена численними річками та гірськими потоками. Найбільші з них — Лючка, Пістинська, Рибниця, Черемош. Всі вони є правими допливами р. Прут. У гірській місцевості та при виході з гір річки утворюють перекати, плеса, водоспади, які місцеве населення називає «гуками» через гуркіт і шум, які вони спричиняють. Водоспади та плеса є популярними зонами відпочинку. Особливим попитом любителів водних видів відпочинку та спорту користується річка Черемош, яка протікає вздовж південно-східної межі парку. З нею пов’язано багато легенд, переказів, вона оспівана поетами та піснярами.
Річка Черемош
Мальовничий Черемош є однією з візитних карток не лише Гуцульського краю, але й усіх Українських Карпат. Ще однією водною перлиною Гуцульщини є озеро Лебедине, що знаходиться в однойменному урочищі на висоті 650 м н. р. м. Цей унікальний природний комплекс є улюбленим місцем відпочинку місцевого населення та гостей краю.
До річкової мережі парку тяжіє й мережа автошляхів. З доріг, що пролягають вздовж річок, відкриваються манливі й захоплюючі краєвиди навколишніх лісів, полонин, гірських хребтів.
Клімат на території національного природного парку помірно континентальний з достатнім та надлишковим зволоженням, нежарким літом, м’якою зимою, теплою осінню. Тут виділяють дві термічні зони — прохолодну, яка охоплює середньо- та низькогір’я Зовнішніх Карпат, і помірну — Покутське Передкарпаття.
У ґрунтовому покриві переважають бурі гірсько-лісові щебенюваті та дерново-буроземні ґрунти.
Інші цікаві матеріали
Розвиток чорної металургії в Україні
Чорна
металургія є важливою галуззю важкої промисловості, однією з основних частин
фундаменту всього народного господарства країни. Практично немає такого
підприємства, яке у тій чи іншій мірі не використовувало б ...
Порівняльна економіко-географічна характеристика Одеси та Луцька
Метою
дипломної роботи є порівняльна економіко-географічна характеристика міст Одеси
та Луцька, дослідження економічного та соціального розвитку міст.
Для
досягнення поставленої мети вирішувалися наступні завдання:
...
Розміщення продуктивних сил Кіровоградської області
Розміщення
продуктивних сил - динамічний стан, що характеризує
розподіл продуктивних сил за територією відповідно до природних, економічних,
соціальних умов і факторів, який визначається особливостями територіального
п ...