Евтрофні болота
Евтрофні болота найбільш поширені. На них зростають дерева вільхи клейкої та берези пухнастої, а також кущі верби сірої, верби тритичинкової, крушини тощо. Трав'яний покрив складається переважно з осоки високої, загостреної, гострої та ін. Поруч із ними поширені очерет, пухівка, вовче тіло. Серед евтрофних боліт ботаніки виділяють 4 групи формацій: лісові, чагарникові, трав'янисті та трав'яно-мохові болота.
Лісові ефтрофні болота трапляються рідко і бувають березовими або вільховими. Деревний ярус виражений добре. Підлісок може бути навіть відсутній. Трав'яний ярус має до 80 % покриття і складається переважно з осок. Мохи густі, але зростають купинами. У чорновільхових асоціаціях мохів майже немає.
Чагарникові евтрофні болота трапляються частіше, але займають незначні площі, переважно на місці понівечених рубками або пожежами лісів, де відновлення лісоут- ворюючих порід затрималося. Тому такі болота мають вторинний характер. Цьому ж сприяє і запустіння меліорованих угідь. Основні компоненти чагарникових боліт - верба сіра, тритичинкова, п'ятитичинкова, розмаринолиста та інші. Часто вони створюють хащі, до яких домішуються крушина, калина, черемха. Трав'яний покрив різнорідний. Це можуть бути монодомінанти: очерет, осока висока, кропива. В іншому випадку ярус насичений десятком-двома гігрофітних видів. Моховий покрив із сфагнів та гіпнових мохів розвинений добре. Трав'яні болота подібні до чагарникових, але відрізняються меншим (до 40 %) покриттям чагарників. Це типовий для Волині тип боліт у долинах річок. Едифікаторами угрупувань виступають переважно різні види осоки, іноді очерет, рогіз. Мохів звичайно небагато і вони трапляються мозаїчно. До складу трав'яних боліт входять осокові, очеретяні, лепехові, великолепешнякові та хвощеві формації.
Трав'яно-мохові болота також поширені в межах області на других терасах річок та улоговинах. Це трав'яно-сфагнові або трав'яно-гіпнові угрупування з високим ступенем обводнення. Трав'яний покрив розріджений і до нього входять купинні та кореневищні види осок, пухівки, молінія та інші види. Поодиноко трапляються дерева й кущі В результаті осушення евтрофних боліт спочатку випадають мохи та пухівки. Розростається куничник, тонконіг та костриця. Пізніше гігрофільні трави випадають повністю, а на їх місці, крім зазначених вище видів, з'являються суховершки, гравілат, гірчак, ракові шийки, м'ята. Травостій стає лучним. Однак, з роками продуктивність травостою знижується і з руйнуванням шару торфу рослинний покрив майже повністю деградує.[10]
Інші цікаві матеріали
Розміщення продуктивних сил Кіровоградської області
Розміщення
продуктивних сил - динамічний стан, що характеризує
розподіл продуктивних сил за територією відповідно до природних, економічних,
соціальних умов і факторів, який визначається особливостями територіального
п ...
Особливості розвитку продуктивних сил Болгарії
Україна є постсоціалістичною державою
для якої характерні ряд специфічних особливостей розвитку відмінних від інших
країн світу. Тому узагальнення досвіду розвитку господарства інших
постсоціалістичних країн є важливим ...
Мінеральні ресурси Хмельницької області
Завдяки
географічному розташуванню, геологічній будові і гідрогеологічним умовам
Україна має значні запаси мінеральних вод. Далеко за межами України відомі такі
води, як "Миргородська", "Поляна квасова&qu ...