Флювіальні ландшафти
Рис. 2. Система мікрорусел на полі (а) і деякі результати її виміряння: (б) – зміна середньої ширини мікрорусел та (в) – її диференціал, (г) – зміна середнього кута між руслами та (д) – його диференціал, (е) – фазовий портрет середньої ширини каналів, (ж) – фазовий портрет середнього кута.
Особливістю басейнової організації денної поверхні є геометрія басейнів різних порядків. На рисунку 3 показано залежність показника Б. Мандельброта від рангу басейнів (для території США). Крива залежності складається з двох частин. Перша (до четвертого порядку) – це асимпотота, яка (при подовженні), виходить на “плато”, друга, для більш високих порядків, віддзеркалює майже лінійну залежність. Такий характер залежності пояснюється тим, що басейни перших порядків (ярково-балкова система) відокремлені від річкової системи.
Зона транзиту. Це та частина басейну, де відбувається водночас ерозія, перенесення і акумуляція частинок ґрунту, є, мабуть, найбільш складною і різноманітною. Ці утворення піддаються постійному переформуванню. На нижчому масштабному рівні найбільш цікавими є поверхні, покриті мікробарами, які виникають на рівних з незначним ухилом поверхнях при інтенсивному стоці, літоморфні утворення на дні водотоків, меандри, переплетені русла [6] і т.п. Розглянемо деякі з них. Одна з найбільш цікавих форм – мікробариста поверхня. Режим флювіації, що створює і підтримує таку структуру, є справжньою обчислювальною машиною, яка здійснює відбір такої орієнтації поверхні, завдяки чому й забезпечується максимальна пропускна спроможність з найменшими втратами енергії. У більших масштабах, що відповідають річкам, подібну обчислювальну функцію виконують переплетені русла (у межах зандрових полів і дельт). Але найбільш цікавими прикладами є літоморфи, що утворюються на дні водотоків, бо їхня морфологія віддзеркалює характер динаміки потоку [7]. Такі поверхні можна назвати фаціями “риб’яча луска”. Структура такої поверхні відображає розподіл енергії всередині течії.
Рис. 3. Залежність показника Б. Мандельброта від порядку басейну
Що стосується процесу меандрування, це прояв внутрішньої активності басейну, завдяки якій відбувається не тільки переформування літоморфологічної структури заплави, але й активізація головного фронту просування басейну шляхом підрізання річкою крутих схилів. Саме цей процес сприяє активізації ярково-балкової мережі, внаслідок якої є захоплення частин суміжних басейнів шляхом перехоплення приток [2]. Суттєве значення для розвитку меандр має режим твердого стоку і ширина долини.
Зона акумуляції. Це зона басейну з вираженим акумулятивним процесом. Вона тягнеться вздовж всього басейну у вигляді заплави, що переходить у дельту,
або донних відкладів балок, які завершуються конусом винесенням. Ці процеси досить добре описані в літературі [3], що дає змогу нам не розглядати їх.
Перифлювіальна зона. Це частина басейну, яка безпосередньо прилягає до зони концентрованої (заплавної) флювіації, в межах якої процес басейнотворення затухає, а сліди флювіації поступово стираються дією інших екзогенних процесів, включаючи і дрібно–масштабну флювіацію. У просторовому плані ця зона збігається з боровими терасами, де, за відсутністю рослинного покриву, головним стає еоловий чинник.
Екстрафлювіальна зона. Це “хвостова” частина басейну, що охоплює всі лесові тераси. Особливістю флювіації тут є перехід від “латеральної” організації до тримірної шляхом розвитку карстово-суфозійних процесів. Так виникає “тримірна” організація флювіації, яка, насправді, охоплює весь флювіальний басейн. Подібна організація може виникнути тільки при досягненні басейном певного просторового масштабу. Отже, має існувати певний масштабний поріг. Для нас же важливим є те, що вертикальна складова має виражені прояви в структурі денної поверхні у вигляді карстових і суфозійних вирв, просторове розміщення яких не є випадковим, а віддзеркалює організацію стоку.
Інші цікаві матеріали
Австралія – держава і континет
Австралійський
Союз (англ. Commonwealth of Australia), Австралія (англ. Australia, від
лат. austr ā lis"південний") - держава в
Південній півкулі, розташована на материку Австралія, острові Тасманія та
к ...
Інтеграційна стратегія України
Унікальність переважаючої більшості країн колишнього СРСР
полягає в тому, що вони виникли на руїнах відносно цілісної економічної і
політичної системи. У зв'язку з цим ним об'єктивно необхідні час і відповідні
зусилля ...
Організація і управління виробництвом
Актуальним питання в даному курсовому проекті є планування і
організація робіт виконання комплексу топографо - геодезичних робіт при
створенні планів в масштабі 1 : 50000 для ведення кадастру на території
Лисецької ...