Лучна рослинність
Луки поширені у північних районах області, де менше орних грунтів, і займають близько чверті всіх земельних угідь. На підвищеннях рельєфу зберігаються суходільні материкові луки, що виникли на місці колишніх лісів. Заплавні луки формуються у долинах річок на багатих грунтах. У флористичному відношенні на луках переважають представники бореальної та голарктичної рослинності. Усі луки поділяються на суходільні, низинні та справжні заплавні.
Суходільні луки області складаються з мезофільних, гідромезофільних крупнозлаково-різнотравних та дрібнозлаково-різнотравних формацій. Серед перших переважають кострицеві, пачевицеві, тонконогові асоціації. Частково до складу травостою домішуються осоки і численні злаки. Флористичний склад таких лук багатий і може сягати 50 різних видів, переважно злаків, метеликових, складноцвітих та гвоздикових.
Дрібнозлаково-різнотравні луки займають більш сухі та бідні грунти, а тому поступаються попереднім формаціям у продуктивності приблизно вдвічі. Ці угруповання створюють пахуча трава, трясучка, тонконіг разом з перстачем сріблястим, суховершками, маренкою. Видовий склад цих лук дещо менший, але теж налічує до 40 таксонів.[4]
Найменш продуктивні суходільні формації на пустошах і піщаних схилах. Там переважають угруповання біловуса з невисоким трав'яним покривом і видовим складом близько 10 таксонів. На піщаних пустошах часто трапляються ділянки була- воносця з розрідженим трав'яним покривом монодомінантного типу.
Низинні луки займають пониження річкових долин і поділяються на болотисті, торф'янисті та пустищні. У складі перших переважають формації осок, тонконогу, пачевиці, лепешняків. Травостій в них дуже густий та високий. Мохів на таких ділянках мало, але від випасання худоби їх участь у складі угруповання збільшується.
Торф'янисті луки займають заболочені низини з торф'яними грунтами. У цих умовах зростають злаково-торф'янисті та осоково-торф'янисті формації з молінії, щучників, калюжниці, осок, м'яти. Мохів тут більше, особливо в мікропониженнях.[4]
Заплавні луки утворюються в долинах річок, де періодично відбуваються повені. Тому грунти під такими луками багаті, а сам травостій високий. Домінують тимофіївки, костриці, куничники. Поруч з ними зростають пачевиця, тонконіг, горошок, конюшина та інші види, У залежності від домінантів серед заплавних лук виділяють різнотравно- злакові, злакові та злаково-різнотравні формації. Відповідно до режиму зволоження заплавні луки можуть бути болотистими або трав'янистими.
В цілому по Волині переважають низинні та заплавні луки, серед яких найбільше болотистих та торф'янистих. Осушувальні меліорації істотно змінили лучну рослинність. Змінилась їх ярусна структура і зменшилась біологічна продуктивність. Нові фітоценози схильні до подальшої деградації спочатку до стану дрібноосокових, а пізніше і до ситникових угрупувань.
Інші цікаві матеріали
Рекреаційні ресурси України
Рекреаційні
ресурси - сукупність природних та антропогенних об'єктів і явищ, що їх
можна використовувати для відпочинку, лікування й туризму. Природні рекреаційні
ресурси - це особливості природи, природні та природно-т ...
Економіка Франції
XX століття вніс величезні зміни в життя країн і народів.
Але важко знайти серед великих індустріальних країн такі, де зміни в політичній
та економічній сферах були настільки ж значні, як у Франції. За истекшее столетие ...
Експортний потенціал регіонів України
Активна
зовнішньоекономічна діяльність виступає одним з основних факторів ринкової
трансформації економіки, підвищення її ефективності і конкурентоспроможності. Розвиток
експортного потенціалу, збільшення його обсяг ...