Руал Амундсен
7 грудня 1911 року вони пройшли найпівденнішу точку, що досягалася до них: три роки тому партія англійця Шеклтона досягла широти 88°23', але перед загрозою голодної смерті вимушена була повернути назад, не дійшовши до полюса всього 180 кілометрів.
17 грудня вони досягли точки, де, за їхніми розрахунками, повинен був знаходитися Південний полюс. Вони залишили невеликий намет сіро-коричневого кольору, над наметом на тичці укріпили норвезький прапор, а під ним - вимпел з написом "Фрам". У наметі Амундсен залишив листа норвезькому королю з коротким звітом про похід і послання своєму супернику - Скотту.
Вся подорож Амундсена до Південного полюса і зворотно зайняла 99 днів. Ось імена першовідкривачів Південного полюса: Оскар Вістінг, Хелмер Хансен, Сверре Хассель, Олаф Бьяланд, Руал Амундсен.
7 березня 1912 року з міста Хобарта на острові Тасманія Амундсен сповістив світ про свою перемогу і благополучне повернення експедиції.
У 1925 році Амундсен вирішив здійснити пробний політ на літаку до Північного полюса від Шпіцбергена. Якби політ виявився вдалим, то потім він планував організувати трансарктичний переліт. Фінансувати експедицію викликався син американського мільйонера Лінкольн Елсуорт. Згодом Елсуорт не тільки фінансував повітряні експедиції знаменитого норвежця, але і сам брав у них участь. Були придбані два гідроплани типу "Дорньє-Валь". Пілотами були запрошені відомі норвезькі льотчики Рісер-Ларсен і Дітріхсон, механіками - Фойхт і Омдаль. Обов'язки штурманів взяли на себе Амундсен і Елсуорт. У квітні 1925 року учасники експедиції, літаки і спорядження прибули пароплавом в Кінгсбей на Шпіцберген.
21 травня 1925 року обидва літаки піднялися в повітря і взяли курс на Північний полюс. На одному літаку знаходилися Елсуорт, Дітріхсон і Омдаль, на іншому - Амундсен, Рісер-Ларсен і Фойхт. Приблизно за 1000 кілометрів від Шпіцбергена мотор літака Амундсена став давати перебої. На щастя, в цьому місці серед льодів виявилися ополонки. Довелося здійснити посадку. Сіли порівняно благополучно, але злетіти вже не змогли. Становище здавалося безнадійним. Відразу після аварії Амундсен ретельно підрахував все, що у них було, і встановив жорсткий пайок.
Нарешті, 15 червня, на 24-й день після аварії, підморозило, і вони вирішили злетіти. Летіли вони, як виразився Амундсен, "маючи найближчим сусідом - смерть". У разі вимушеної посадки на лід, навіть якби вони вціліли, їх чекала голодна смерть.
Зустріч у Норвегії була урочистою. Їх зустріли натовпи тріумфуючих людей. Це було 5 липня 1925 року. Здавалося, всі негоди Амундсена залишилися в минулому. Він був національним героєм. У 1925 році Елсуорт купив дирижабль, що отримав назву "Норге" ("Норвегія"). Керівниками експедиції на Північний полюс були Амундсен і Елсуорт. Творець дирижабля італієць Умберто Нобіле був запрошений на посаду капітана. Команда була сформована з італійців і норвежців.
8 травня 1926 року до Північного полюса стартували американці. На борту літака, що отримав назву "Жозефіна Форд", ймовірно, на честь дружини Форда, який фінансував експедицію, знаходилися тільки двоє: Флойд Беннетт як пілот і Річард Берд у ролі штурмана. Через 15 годин вони благополучно повернулися, здійснивши політ до полюса і назад. Амундсен поздоровив американців із щасливим завершенням польоту.
О 9 годині 55 хвилин 11 травня 1926 року, в тиху ясну погоду, "Норге" взяв курс на північ, до полюса. На борту знаходилися 16 чоловік. Через 15 годин 30 хвилин польоту, о 1 годині 20 хвилин 12 травня 1926 року, дирижабль був над Північним полюсом.
Повернення мандрівників було тріумфальним. 12 липня 1926 року Амундсен і його друзі прибутку пароплавом в Норвегію, в Берген.
24 травня 1928 року Нобіле на дирижаблі "Італія" досяг Північного полюсу і дві години знаходився над ним. На зворотному шляху він зазнав катастрофу. 18 червня з Бергена на порятунок екіпажу "Італії" вилетів Амундсен. Після 20 червня його літак пропав без вісти.
Інші цікаві матеріали
Рослинний світ Волинського Полісся
Актуальність
теми. Важливість рослин у житті і розвитку суспільства помічена давно. Велика
частка населення Землі живе поблизу лісів, а то й у самих лісам. Вивчаючи
спосіб життя людей протягом історичного періоду і в на ...
Генезис океану
Об’єкт: океан.
Предмет: генезис океану.
Мета курсової роботи: встановити походження світового
океану.
Завдання: підрозділ Світового океану на окремі частини,
будова земної кори в області океанів, основні риси ре ...
Планування та організація виконання комплексу топографо-геодезичних робіт при
Актуальним питанням в даному курсовому проекті є планування
і організація виконання комплексу топографо-геодезичних робіт при створенні
планів в масштабі 1:2000 для ведення кадастру на території міста Вижниця
Чернівецьк ...