Переносна і акумулятивна діяльність річок
Так крок за берег, що кроком підмивається, стає стрімчастим і постійно відступає, збільшуючи крутість вигину, а на іншому березі відбувається поступове нарощування прируслової обмілини. Поступовий зсув увігнутих берегів, що підмиваються, і нарощування руслових обмілин в опуклих берегів приводить, зрештою, до утворення великих закрутів, називаних також меандрами (за назвою р. Меандр у Малій Азії). У результаті послідовного розвитку річкової долини відбуваються значне розширення площі руслових алювіальних відкладень і утворення низького берега, що намивається, що починає заливатися тільки в повіддя.
Така низька ділянка долини, складена алювієм, представляє заплаву ріки - частина долини, що піднімається над руслом, називану також заплавною, луговою чи заливною терасою. Поперечний профіль долини здобуває плоскодонну, чи скринеподібну форму. Закруту, розвиваючись, здобувають значну кривизну, утворять серію петель, розділених вузькими перешийками. Місцями відбувається прорив такого перешийка, і ріка на таких ділянках спрямляє своє русло. Опади, що накопичуються поруч з головним спрямленним руслом у кінців покинутого закруту, заповнюють обоє її кінця, і вона перетворюється в замкнуте озеро.
Такі озера поступово заповнюються опадами, принесеними в повіддя, заростають, можуть перетворитися в чи болота в сухі зниження. Відгалуження від русла ріки закруту називають старицями. Утворення стариць і випрямлення русявів неодноразово виявлялося особливо на широких заплавах рівнинних рік, де спостерігаються залишки різних за часом відшнурованих рукавів на різних стадіях їхнього розвитку і відмирання. Слід зазначити також, що закрути розвиваються не тільки убік берегів, але і вниз за течією. У результаті виступи, складені корінними породами, поступово зрізуються, і утвориться широка заплавна тераса зі складним рельєфом.
Вивчення діяльності рік має велике теоретичне значення. Склад алювію і співвідношення його фацій, кількість древніх надзаплавних терас і зміна їхніх висот уздовж долини ріки дають можливість зрозуміти історію новітнього розвитку району, характер новітніх тектонічних рухів, кліматичних особливостей і т.п. Відносне перевищення надзаплавних терас однієї над інший і над дном долини, глибина врізання на різних стадіях розвитку ріки дозволяють судити про розмах рухів земної кори. Та й саме закладення річкових долин буває визначено особливостями глибинної тектонічної будівлі території. Вони часто присвячені до ослаблених зон (розламам, прогинам). Варто підкреслити також те, що ріки є головними постачальниками осадового матеріалу у Світовий океан.
З ерозійної й акумулятивною діяльністю рік зв'язане формування особливого типу родовищ найцінніших корисних копалин, називаних алювіальними розсипними родовищами. Якщо розмиву рік піддаються корінні чи родовища гірські породи, що містять важкі і хімічно стійкі мінерали в розсіяному стані, то вони переносяться на те чи інша відстань і відкладаються разом з іншими алювіальними відкладеннями. У процесі переносу і перевідкладення продукти розмиву сортуються по щільності. Більш легкі мінерали стираються і виносяться ріками. У розсипах же концентруються мінерали з високою щільністю. За даними П. М. Татаринова, найбільш важкі мінерали випадають раніше, а менш важкі переносяться далі. У першу чергу випадають золото і платина, потім такі мінерали, як вольфраміт, каситерит, магнетит, рутил, гранат, алмаз. Ці важкі і стійкі мінерали й утворять алювіальні розсипи - промислові скупчення корисних копалин.
|
Рис. 3. Схематичний розріз алювіального долинного розсипу (по П. М. Татаринову) |
Інші цікаві матеріали
Розробка комплексу геодезичних та землевпорядних робіт при складанні еколого-економічного проекту на території Вікторів
Управління
земельними ресурсами дозволяє тримати руку на “пульсі” втілення земельної
політики в реальне життя. Адже ліквідація монополії державної власності на
землю зініціювала створення приватних агро групувань, ...
Калінінградська область на карті Європи
На основі рішень Потсдамської
конференції (1945 р.) частину Східної Пруссії (район Німеччини) увійшла до
складу Російської Федерації. До квітня 1946 року на цій території знаходився
Кенігсберзький особливий військовий о ...
Дослідження сильних і суховійних вітрів на Дніпропетровщині
Курсова
робота присвячена темі „ Досліджування сильних і суховійних вітрів на
Дніпропетровщині ”.
Дослідження
швидкості вітрів та суховіїв, динаміки змін є досить актуальними для народного
та сільського господарства ...