Переносна і акумулятивна діяльність річок
Розсипу в заплаві й у річкових терасах часто виражені у виді полосовидних відкладів нижньої частини розрізу алювію. Схематичний розріз алювіального долинного розсипу представлений на рис. 3, де знизу нагору залягають: 1) корінні породи, називані "плотиком"; 2) елювіальний шар, перемитий і, що залягає на місці утворення (піски); 3) алювіальні відкладення галечників, що іноді включають валуни; 4) алювіальні глини і пісок ("торфу"); 5) коллювіальні і пролювіальні або і глини, іноді з щебенем, місцями з щебнистими прошарками; 6) грунтово-рослинний шар. Важкі мінерали містяться переважно в плотику, у його елювії й у галечниках. Вони разом утворять так називаний "шар" розсипу. Іноді спостерігаються складні розсипи, що містять два чи кілька обріїв металоносних відкладень, розташованих на різних рівнях. Особливо велике практичне значення мають россипние родовища дорогоцінних металів - золота і платини. В даний час близько 25% світового видобутку золота виробляється з розсипів. Але крім розсипних родовищ, зв'язаних із сучасними долинами рік, у ряді місць виявлені викопні розсипи, що формувалися в різні етапи геологічного часу, коли існували континентальні умови і розвивалися річкові системи. Ці розсипи відрізняються від більш молодих заляганням на більшій глибині в товщі інших порід і зцементованістю. Вони звичайно представлені конгломератами. Класичним прикладом таких викопних розсипів є золотоносні конгломерати Вітватерсранда в Ю. Африці, де середній зміст золота досягає 8 г/т і ивестни його великі сумарні запаси.
З древніми дельтами місцями також зв'язані важливі корисні копалини. Так, вугленосні звиті Підмосковного вугільного басейну представляють, скоріше усього, саме алювіально-дельтові озерно-болотні відкладення ранньокам’яного віку. Про це свідчить будівля вугленосного почту: лінзоподібний характер залягання порід і часті внутріфаціальні розмиви. Очевидно, і у формуванні Кансько-Ачинського вугільного басейну також відігравали істотну роль алювіально-дельтові озерні і болотні відкладення. Глибокі перетворення алювіально-дельтових відкладень, багатих органікою, при підвищених температурах і тисках можуть привести до утворення нафти і газу. Так, наприклад, у будівлі пліоценової продуктивної товщі Апшеронського півострова, до якого присвячені газові і нафтові родовища, також беруть участь древні дельтові відклади.
Робота текучих вод починається з площинного стоку і нагромадження делювію, ерозії, формування ярів і тимчасових гірських потоків, що утворять конуса виносу, складені пролювієм. Ріки роблять ерозійну, переносну й акумулятивну роботу. У більшості річкових долин розвиті заплави і надзаплавні річкові тераси: ерозійні; ерозійно-акумулятивні, чи цокольні; акумулятивні. У гирлових частинах одних рік формуються дельти, в інші - естуарії.
Інші цікаві матеріали
Історія гірництва в Україні
Гірництво,
яке започаткувало історію техніки й справило суттєвий вплив на становлення
людського суспільства, було невід’ємною складовою життєдіяльності племен, що з
давніх часів населяли територію України.
Як
свідча ...
Туристично-рекреаційна галузь господарства
Існують
оригінальні погляди на екологічний туризм як економічний процес, в якому
рідкісні та естетично привабливі екосистеми продаються на міжнародному ринку
для залучення в них відвідувачів; або як специфічний рин ...
Країни Балтії
У Північній Європі своєрідним
історичним розвитком, природними умовами і ресурсами, національним колоритом і
культурою виділяється трійка Прибалтійських країн (країни Балтії): Естонія,
Литва, Латвія.
Пропонуємо стисл ...