Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Походження гірських порід і корисних копалин

Україна має великі запаси багатьох цінних мінерально-сировинних ресурсів, розміщення яких безпосередньо пов’язане з особливостями геологічного формування та будови її території.Висока геологічна вивченість недр республіки дає змогу з достатньою вирогидністю робити висновок про особливості розміщення мінерально-сировинних ресурсів, глибину та умови їх залягання, запаси, хімічний склад та механічні характеристики, про найбільш імовірні райони пошуку й розвідування нових ресурсів.

Мінерально-сировинна база складається з:

1. Топливних корисних копалин

2. Рудних корисних копалин

3. Нерудних корисних копалин

Розглянемо останні.

По напрямам використання нерудні корисні копалини поділяються на:

1. Сировину для чорної металургії. Сюди відносяться:

· вогнетривкі глини

· флюсові вапняки

· доломіти

2. Сировину для хімічної промисловості:

· сірка

· калійні солі

· кам’яна сіль

· апатит

· фосфорит

3. Сировину для промисловості будівельних матеріалів:

· крейда

· глина

· граніт

· мармур

Україна багата на гірнохимічну сировину.Великі запаси калійних солей зосереджені в:

1. Івано-Франківській області.Родовища:

· Калуське

· Тростянецьке

· Туро-Волинське

2. Львівській області.Родовища:

· Стебниківське

· Бориславське

Калуське,Стебниківське і Сиваські родовища багаті на магнієві солі.

Україна багата ресурсами самородної сірки ,основні запаси якої

розміщені у Передкарпатському сірконосному басейні (Львівська та Івано-Франківська області).Сірка зосереджена в багатьох родовищах , які простягаються від Яворова (на заході Львівщини) і йдуть вздовж правобережжя Дністра.Райони Роздола і Новояворівська – головні місця видобутку і переробки сірки.Вона залягає неглибоко від поверхні (до 50 м) і розробляється відкритим способом.На більших глибинах сірку добувають шляхом підземної виплавки.Вміст сірки ,яка залягає у мергелях і вапняках,- високий (до 30%).

Украіна має великі та унікальні за якістю поклади кухонних солей.Слід сказати ,що за хімічною частиною їх можна вважати кращими в світі.Основні запаси приурочені до Донбасу ,Придніпровської низовини ,Прикарпаття та Закарпаття ,а також до Криму.Найбільші запаси кам’яної кухонної солі зосереджені на Донбасі ,де у потужних пластах на незначних глибинах (Слов’янськ ,Артемівськ) залягають ресурси дуже високої якості.Загальна потужність шару солі в Донбасі коливається від 100 до 200 м.Тут видобувається найбільша кількість кухонної солі в Європі.В обмежених обсягах кухонну сіль добувають у Дрогобичі ,Калуші ,Долині (Прикарпаття), Солотвиному (Закарпаття).

В Україні є також незначні родовища фосфоритів – сировини для виробництва добрив (у Придністров’ї в межах Тернопільської, Хмельницької і Вінницької областей; найбільш відоме Незвиське); на північному сході республіки знаходяться Кровельницьке (Сумська обл.); на північному сході Харківської обл. – Ізюмське родовища. У тісному зв’язку з кристалічнимі відкладами на Житомирщині зосереджені значні скупчення іншої цінної сировини для виробництва фосфатних добрив – апатитів.Їх родовища вивчені ще слабо. Але оцінки свідчать про їх чималі та перспективні для промислової розробки запаси. Перспективним є також ордовище апатитів у Приазов’ї.

Розвиток чорної металургії в країні потребує різноманітних

нерудних матеріалів – флюсових ,вогнетривких і формувальних глин. Великі запси флюсових вапняків розміщені в Донецькій області та Автономній Республіці Крим ,а доломіти – у Донецькій , Дніпропетровській і Закарпатській областях.Основні запаси вогнетривких глин у Донецькій ,Дніпропетровській ,Запорізькій і Черкаській областях ,кварцитів – у Житомирській(Овруцьке) , Кіровоградській(Малоскелеватське) ,Сумській(Банницьке) та Донецькій (Красногорівське) областях.Найбільші родовища формувальних матеріалів є в Донецькій ,Дніпропетровській ,Харківській і Запорозькій областях.

Особливо багато в Україні високоякісного каоліну ,запаси якого

зосереджені в Житомирській ,Хмельницькій, Черкаській, Дніпропетровській і Запорізькій областях.Каолін використовують в основному для виробництва вогнетривких виробів, у фарфоро-фоянсовій, паперовій і гумій промисловості.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Фізична географія Антарктиди та Антарктики
Актуальність теми. Антарктида - самий холодний з усіх материків. По території Антарктида займає далеко не останнє місце серед інших частин світу. Площа її - близько 1400 млн. км2 - це майже в два рази більше площі Ав ...

Нафтова, нафтопереробна й газова промисловість України
Основи ефективного функціонування господарства певної території закладаються ще на етапах районного планування і просторової локалізації підприємств. Оптимальне розміщення підприємства щодо сировинних і трудових ресурс ...

Нормативна грошова
Здійснення контролю, обліку якості та кількості земель, впровадження приватної власності на земельні ділянки та платного характеру використання потребують чіткого економічного механізму регулювання земельних відносин, ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено