Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Походження гірських порід і корисних копалин

Україна має великі запаси багатьох цінних мінерально-сировинних ресурсів, розміщення яких безпосередньо пов’язане з особливостями геологічного формування та будови її території.Висока геологічна вивченість недр республіки дає змогу з достатньою вирогидністю робити висновок про особливості розміщення мінерально-сировинних ресурсів, глибину та умови їх залягання, запаси, хімічний склад та механічні характеристики, про найбільш імовірні райони пошуку й розвідування нових ресурсів.

Мінерально-сировинна база складається з:

1. Топливних корисних копалин

2. Рудних корисних копалин

3. Нерудних корисних копалин

Розглянемо останні.

По напрямам використання нерудні корисні копалини поділяються на:

1. Сировину для чорної металургії. Сюди відносяться:

· вогнетривкі глини

· флюсові вапняки

· доломіти

2. Сировину для хімічної промисловості:

· сірка

· калійні солі

· кам’яна сіль

· апатит

· фосфорит

3. Сировину для промисловості будівельних матеріалів:

· крейда

· глина

· граніт

· мармур

Україна багата на гірнохимічну сировину.Великі запаси калійних солей зосереджені в:

1. Івано-Франківській області.Родовища:

· Калуське

· Тростянецьке

· Туро-Волинське

2. Львівській області.Родовища:

· Стебниківське

· Бориславське

Калуське,Стебниківське і Сиваські родовища багаті на магнієві солі.

Україна багата ресурсами самородної сірки ,основні запаси якої

розміщені у Передкарпатському сірконосному басейні (Львівська та Івано-Франківська області).Сірка зосереджена в багатьох родовищах , які простягаються від Яворова (на заході Львівщини) і йдуть вздовж правобережжя Дністра.Райони Роздола і Новояворівська – головні місця видобутку і переробки сірки.Вона залягає неглибоко від поверхні (до 50 м) і розробляється відкритим способом.На більших глибинах сірку добувають шляхом підземної виплавки.Вміст сірки ,яка залягає у мергелях і вапняках,- високий (до 30%).

Украіна має великі та унікальні за якістю поклади кухонних солей.Слід сказати ,що за хімічною частиною їх можна вважати кращими в світі.Основні запаси приурочені до Донбасу ,Придніпровської низовини ,Прикарпаття та Закарпаття ,а також до Криму.Найбільші запаси кам’яної кухонної солі зосереджені на Донбасі ,де у потужних пластах на незначних глибинах (Слов’янськ ,Артемівськ) залягають ресурси дуже високої якості.Загальна потужність шару солі в Донбасі коливається від 100 до 200 м.Тут видобувається найбільша кількість кухонної солі в Європі.В обмежених обсягах кухонну сіль добувають у Дрогобичі ,Калуші ,Долині (Прикарпаття), Солотвиному (Закарпаття).

В Україні є також незначні родовища фосфоритів – сировини для виробництва добрив (у Придністров’ї в межах Тернопільської, Хмельницької і Вінницької областей; найбільш відоме Незвиське); на північному сході республіки знаходяться Кровельницьке (Сумська обл.); на північному сході Харківської обл. – Ізюмське родовища. У тісному зв’язку з кристалічнимі відкладами на Житомирщині зосереджені значні скупчення іншої цінної сировини для виробництва фосфатних добрив – апатитів.Їх родовища вивчені ще слабо. Але оцінки свідчать про їх чималі та перспективні для промислової розробки запаси. Перспективним є також ордовище апатитів у Приазов’ї.

Розвиток чорної металургії в країні потребує різноманітних

нерудних матеріалів – флюсових ,вогнетривких і формувальних глин. Великі запси флюсових вапняків розміщені в Донецькій області та Автономній Республіці Крим ,а доломіти – у Донецькій , Дніпропетровській і Закарпатській областях.Основні запаси вогнетривких глин у Донецькій ,Дніпропетровській ,Запорізькій і Черкаській областях ,кварцитів – у Житомирській(Овруцьке) , Кіровоградській(Малоскелеватське) ,Сумській(Банницьке) та Донецькій (Красногорівське) областях.Найбільші родовища формувальних матеріалів є в Донецькій ,Дніпропетровській ,Харківській і Запорозькій областях.

Особливо багато в Україні високоякісного каоліну ,запаси якого

зосереджені в Житомирській ,Хмельницькій, Черкаській, Дніпропетровській і Запорізькій областях.Каолін використовують в основному для виробництва вогнетривких виробів, у фарфоро-фоянсовій, паперовій і гумій промисловості.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Вирівнювання мереж трилатерації Як і в тріангуляції та полігонометрії,
Як і в тріангуляції та полігонометрії, вирівнювання мереж трилатерації може виконуватись корелатним або параметричним методами, в яких застосовуються принципи способу найменших квадратів, що вивчаються в курсі “Математи ...

Глобальні проблеми сучасності
Філософія забезпечує культурі самопізнання, а людському життю — смислові орієнтири. Справедливо вважається, що істинна філософія є духовним орієнтиром епохи, живою душею культури. Звичайно, соціальні джерела і соціальне ...

Географічна характеристика Туреччини
Туреччина – ісламська держава в Західній Азії і Європі. Площа країни – 781 тис. км. кв. Населення – 65 млн. чол. Столиця – Анкара. Форма правління – республіка. Форма територіального пристрою – унітарна держава. Туреччи ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено