Підрозділ Світового океану на окремі частини
Світовий океан, що розчленовує сушу на окремі, не зв'язані один з одним масиви (Євразія, Північна і Південна Америка, Австралія, Африка, Антарктида, Гренландія й ін.), у свою чергу розділений материками на окремі, сполучені між собою частини.
Частина Світового океану, розташована між окремими материками і яка відрізняється своєрідною конфігурацією берегової лінії й особливостями підвідного рельєфу, що відображає історію формування даної ділянки земної кори, називається океаном. Основними ознаками океанів є самостійна система течій і атмосферної циркуляції і структура водяних мас з характерним просторовим і вертикальним розподілом океанологічних елементів. По цих ознаках Світовий океан умовно підрозділяють на чотири частини: Тихий, Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий океани. Границі океанів чітко виражені лише береговими лініями суші, омиваної ними. Морські ж границі носять до деякої міри умовний характер.
Найбільший по площі Тихий океан розташований між Північною і Південною Америкою, Антарктидою, Австралією й Азією. Границя його з Північним Льодовитим океаном проходить між Азією і Північною Америкою в Беринговій протоці по лінії м.Унікін (п-ів Чукотка) — південний вхідний мис бухти Шишмарьова (п-ів Сьюард) через о-ви Діоміда. На заході границя Тихого океану проходить уздовж берегів Азії до п-ова Малакка, далі по північній окраїні Малаккської протоки, південно-західній окраїні Східно-Індійського архіпелагу, потім до м. Бугенвіль (14° ю.ш., 12° в. д.) на півночі Австралії, через Бассову протоку до о. Тасманія, по його південно-східному березі до м. Саут-Іст-Пойнт, відкіля по меридіану цього мису до Антарктиди. На півдні границею всіх трьох океанів є берег Антарктиди. Східною границею Тихого океану служать береги Північної і Південної Америки, далі границя проходить від м. Горн через протоку Дрейка до Антарктичного півострова.
Атлантичний океан розташований між Європою, Африкою, Північною і Південною Америкою й Антарктидою. На південному-сході він межує з Індійським океаном (по меридіану м. Ігольного, 20° в. д.), а на південному-заході з Тихим. На півночі Атлантичний океан примикає до Північного Льодовитого океану. Границя з цим океаном проходить по лінії п-ів Стадтланд (західний берег Норвегії, 62° 10' с. ш., 5° 10' в. д.) — Шетландські острови — Фарерські острови — Ісландія. Між Ісландією і Гренландією границя іде по південному схилі узвишшя дна Датської протоки, по лінії м. Бьярхтаунгар (Ісландія) — о.Ангмагсалик (Гренландія). Між Гренландією і Північною Америкою границя проходить по південній межі узвишшя дна Девисової протоки, по лінії Суккертоппен (Гренландія) — м. Мерсі (Баффінова Земля), далі по південно-східному березі о. Баффінова Земля до о. Локсленд, від нього до північного краю о. Резолюшен, по його східному березі і потім до м. Чідлі (південний вхідний мис Гудзонової протоки). Уся північна границя Атлантичного океану проходить по підводних порогах, що відокремлює його від Норвезького, Гренландського і Баффінова морів.
Індійський океан розташований між Африкою, Азією, Австралією й Антарктидою. На південному-сході він граничить з Тихим океаном, на заході — з Атлантичним.
Південною границею Північного Льодовитого океану є береги Європи, Азії, Північної Америки і Гренландії, а також морські границі з Тихим і Атлантичним океанами, зазначені вище. У табл. 1.1 приводяться морфометричні характеристики океанів.
Сучасна картографічна вивченість Світового океану, відкриття нових форм підводного рельєфу, таких, як плато, рівнини, хребти, гайоти й ін., визначили помітні розходження між морфометричними характеристиками по новим (ЛГУ, 1970 р.) і по старим даним (Е. Коссіна, 1921 р.; С. Смит, Г. Менард, 1966р.).
Таблиця 1.1
Основні морфометричні характеристики Світового океану (за даними картометричної лабораторії ЛГУ, 1970 р.)
Океан |
Поверхня дзеркала, тис. км2 |
Об’єм, тис. км3 |
Глибина, м | |
середня |
найбільша | |||
Атлантичний Індійський Північний Льодовитий Тихий Світовий |
91655 76175 14788 178 684 361 302 |
330,1 284,6 16,7 707,1 1333,5 |
3602 3736 1131 3957 3704 |
9218 7455 5450 11022 11022 |
Інші цікаві матеріали
Стереотопографічний метод створення
Сучасне топографо-геодезичне виробництво
потребує впровадження найбільш ефективних i
високопродуктивних методів, які б замінили трудомісткі польові процеси при
складанні топографічних карт i планів, та при вирішенні
ін ...
Геодезія
Геодезична мережа — це
сукупність пунктів на земній поверхні, закріплених
спеціальними центрами, координати та висоти яких визначено геодезичними методами.
Геодезичні
мережі поділяються на: державні, спеціального ...
Розміщення продуктивних сил громадського харчування у Подільському економічному районі
На сьогодні галузь громадського харчування в структурі комплексу надання
послуг населенню посідає важливе місце в пріоритетах подальшого розвитку
органів державного регулювання економіки. Ефективність проведення заходів, ...