Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Підрозділ Світового океану на окремі частини

ОКЕАН. ФОТО.Світовий океан, що розчленовує сушу на окремі, не зв'язані один з одним масиви (Євразія, Північна і Південна Америка, Австралія, Африка, Антарктида, Гренландія й ін.), у свою чергу розділений материками на окремі, сполучені між собою частини.

Частина Світового океану, розташована між окремими материками і яка відрізняється своєрідною конфігурацією берегової лінії й особливостями підвідного рельєфу, що відображає історію формування даної ділянки земної кори, називається океаном. Основними ознаками океанів є самостійна система течій і атмосферної циркуляції і структура водяних мас з характерним просторовим і вертикальним розподілом океанологічних елементів. По цих ознаках Світовий океан умовно підрозділяють на чотири частини: Тихий, Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий океани. Границі океанів чітко виражені лише береговими лініями суші, омиваної ними. Морські ж границі носять до деякої міри умовний характер.

Найбільший по площі Тихий океан розташований між Північною і Південною Америкою, Антарктидою, Австралією й Азією. Границя його з Північним Льодовитим океаном проходить між Азією і Північною Америкою в Беринговій протоці по лінії м.Унікін (п-ів Чукотка) — південний вхідний мис бухти Шишмарьова (п-ів Сьюард) через о-ви Діоміда. На заході границя Тихого океану проходить уздовж берегів Азії до п-ова Малакка, далі по північній окраїні Малаккської протоки, південно-західній окраїні Східно-Індійського архіпелагу, потім до м. Бугенвіль (14° ю.ш., 12° в. д.) на півночі Австралії, через Бассову протоку до о. Тасманія, по його південно-східному березі до м. Саут-Іст-Пойнт, відкіля по меридіану цього мису до Антарктиди. На півдні границею всіх трьох океанів є берег Антарктиди. Східною границею Тихого океану служать береги Північної і Південної Америки, далі границя проходить від м. Горн через протоку Дрейка до Антарктичного півострова.

Атлантичний океан розташований між Європою, Африкою, Північною і Південною Америкою й Антарктидою. На південному-сході він межує з Індійським океаном (по меридіану м. Ігольного, 20° в. д.), а на південному-заході з Тихим. На півночі Атлантичний океан примикає до Північного Льодовитого океану. Границя з цим океаном проходить по лінії п-ів Стадтланд (західний берег Норвегії, 62° 10' с. ш., 5° 10' в. д.) — Шетландські острови — Фарерські острови — Ісландія. Між Ісландією і Гренландією границя іде по південному схилі узвишшя дна Датської протоки, по лінії м. Бьярхтаунгар (Ісландія) — о.Ангмагсалик (Гренландія). Між Гренландією і Північною Америкою границя проходить по південній межі узвишшя дна Девисової протоки, по лінії Суккертоппен (Гренландія) — м. Мерсі (Баффінова Земля), далі по південно-східному березі о. Баффінова Земля до о. Локсленд, від нього до північного краю о. Резолюшен, по його східному березі і потім до м. Чідлі (південний вхідний мис Гудзонової протоки). Уся північна границя Атлантичного океану проходить по підводних порогах, що відокремлює його від Норвезького, Гренландського і Баффінова морів.

Індійський океан розташований між Африкою, Азією, Австралією й Антарктидою. На південному-сході він граничить з Тихим океаном, на заході — з Атлантичним.

Південною границею Північного Льодовитого океану є береги Європи, Азії, Північної Америки і Гренландії, а також морські границі з Тихим і Атлантичним океанами, зазначені вище. У табл. 1.1 приводяться морфометричні характеристики океанів.

Сучасна картографічна вивченість Світового океану, відкриття нових форм підводного рельєфу, таких, як плато, рівнини, хребти, гайоти й ін., визначили помітні розходження між морфометричними характеристиками по новим (ЛГУ, 1970 р.) і по старим даним (Е. Коссіна, 1921 р.; С. Смит, Г. Менард, 1966р.).

Таблиця 1.1

Основні морфометричні характеристики Світового океану (за даними картометричної лабораторії ЛГУ, 1970 р.)

Океан

Поверхня дзеркала, тис. км2

Об’єм, тис. км3

Глибина, м

середня

найбільша

Атлантичний

Індійський

Північний Льодовитий

Тихий

Світовий

91655

76175

14788

178 684

361 302

330,1 284,6 16,7 707,1 1333,5

3602 3736 1131 3957 3704

9218

7455

5450

11022

11022

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Рекреаційний комплекс
Комплекс задовольняє потреби населення в оздоровленні, відпочинку і змістовному проведенні вільного часу. В рекреаційний комплекс входять такі об’єкти інфраструктури, як санаторії і пансіонати, будинки і бази відпочинку, тури ...

Регіональні аспекти зовнішньої торгівлі Мексики
Зовнішня торгівля є однією з складових економічної науки, що з розвитком соціально-економічних відносин набула важливого значення для кожної країни. Тому якщо досить ефективно буде розвиватися зовнішня торгівля то і мож ...

Складання проекту внутрігосподарського
Землевпорядне проектування — складова частина землевпорядної діяльності та землевпорядного процесу, що обґрунтовує методи проектування і закономірності функціонування землі, як головного засобу виробництва та прост ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено