Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Будова земної кори в області океанів

Форма земної кори в області океанів тісно зв'язана з історією походження материків і океанів. Існує більш двох десятків гіпотез, що пояснюють походження океанів і материків. Деякі дослідники вважають Світовий океан (ложе) первозданною, первинною формою земної кори, інші, спираючись на сучасні геологічні, геохімічні і геофізичні матеріали, вважають, що розвиток планети зв'язаний з постійною змінюваністю одних форм іншими і їх еволюцією. Тому океани вважають порівняно молодими, виниклими на місці розпаду і руйнування древніх материків і мілководних морів.

На підставі даних історичної геології відомо, що колись існували великі материки: Північно-Атлантичний, що включав Північну Америку, Європу і простір між ними, де розташована північна частина сучасної Атлантики, і Гондвана, що охоплювала Південну Америку, південну частину Атлантичного океану, Індійський океан, Індостан, Африку, Австралію. У процесі розвитку земної кори ці масиви розкололися. Окремі їх частини виявилися нижче рівня Світового океану, тому що приблизно 200 млн. років тому, на границі палеозойської і мезозойської ери, відбулося занурення величезних ділянок земної кори, унаслідок чого площа океанічних западин виявилася значно більше площі материків. Збільшення на планеті площ, займаних океаном, і глибини западин відбувається й у нашу геологічну епоху; цей процес зветься «океанізації». Наявність на дні Тихого й Атлантичного океанів плосковершинних височин (гайотів) з мілководними опадами свідчить про занурення тут суші. Усі ці факти свідчать про розвиток процесу (океанизації), про те, що, постійно змінюючись, одні форми земної кори переходять в інші. На дні океанів і морів зустрічаються два типи земної кори: континентальний і океанічний. Континентальний тип відрізняється від океанічного більш складною структурою і більшою товщиною шарів. При повній його будові від поверхні всередину розташовується шар осадових порід, потім гранітний і глибше базальтовий, що підстилається перідотитовим шаром (мантія). У деяких районах ця кора буває двошаровою, тому що верхній шар осадових порід може бути відсутнім і гранітний з'являється поблизу поверхні, як, наприклад, під материком Африки, деякими островами Індонезійського архіпелагу. Товщина континентальної кори на рівнинах коливається від 25 до 45 км, у гірських областях — від 50 до 80 км.

Океанічний тип земної кори, крім верхнього шару пухких, глинистих і мулистих порід, складається в основному з базальтової оболонки товщиною до 5 км. Базальтовий шар є безперервною гірською породою, що простирається і під континентами і під океаном. Гранітний шар в океанічному типі відсутній, а шар осадових порід має товщину від 300 до 1000 м. Наприклад, у Тихому океані поряд з океанічним є ділянки континентального типу земної кори, хоча будова дна цього найбільш древнього океану відмінна від будови дна Атлантичних, Індійських і Північного Льодовитого океанів.

У межах Атлантичного й Індійського океанів дно океанічного типу зустрічається з глибин 4000 м, причому і у внутріконтинентальних морях (Чорне, Каспійське, Середземне) маються ділянки дна океанічної структури.

Інші цікаві матеріали

Місце та значення металургійного комплексу в економіці країни
Обрана тема є актуальною і важливою складовою економічної діяльності будь якої держави світу, звісно Україна не є виключенням. Продукція металургійного комплексу є основою індустріалізації національної економічної систем ...

Історія гірництва в Україні
Гірництво, яке започаткувало історію техніки й справило суттєвий вплив на становлення людського суспільства, було невід’ємною складовою життєдіяльності племен, що з давніх часів населяли територію України. Як свідча ...

Водоспади Південної Америки
Навіть при побіжному погляді на карту Південної Америки одразу впадає в око яскраво виражена своєрідність будови її поверхні. Це країна високих гір, великих плоскогір'їв і низин. Уздовж усього західного узбережжя на т ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено